فروش آنلاین : 09127444461
051-36654030

آکومولاتور یا مایع شکن چیست؟

اکومولاتور

آکومولاتور یا مایع شکن یکی از قطعات مهم سیکل تبرید تراکمی می باشد. این قطعه با جلوگیری از ورود مایع به کمپرسور از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می نماید. کمپرسور های مورد استفاده در سیکل تبرید تراکمی برای فشرده سازی گاز طراحی شده اند و در صورت ورود مایع به درون آن آسیب می بینند که با افزایش لرزش و صدا نیز همراه می باشد.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع اکومولاتور می باشد و شما می توانید برای خرید و استعلام بهترین قیمت اکومولاتور به همراه مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتکوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

همانطور که می دانید سیال مایع امکان فشرده سازی چندانی ندارد و از سمت دیگر دمای مایع که می تواند آب، روغن و مبرد مایع باشد نسبت گاز مبرد پایین تر باشد و در صورت برخورد با قطعات کمپرسور مانند سرسیلندر کمپرسور که دما آن بسیار بالا می باشد سبب ایجاد ترک بر روی سطح آن شود.

آکومولاتور چیست؟

مایع شکن یا آکومولاتور مخزن موقتی برای مایع خروجی از اواپراتور می باشد. این دستگاه مانند یک مخزن استوانه ای می باشد که درون آن یک لوله U شکل وجود دارد و سبب تفکیک گاز از مایع می شود و مایع در مخزن دستگاه انباشت می شود. با استفاده از این دستگاه در سیکل تبرید طول عمر کمپرسور افزایش می یابد و صدا و لرزش کمپرسور نیز کاهش می یابد.

مایع شکن

این دستگاه به دو صورت عمودی و افقی طراحی و تولید می شود که با توجه به نیاز مورد استفاده قرار میگیرند. اکومولاتور ممکن است در برخی موارد که سیکل تبرید دارای مشکل دیگری باشد نتواند کار خود را به صورت کامل انجام دهد ولی در هر صورت خطرات احتمالی را به شدت کاهش می دهد.

طرز کار مایع شکن

این دستگاه گاز را از مایع جدا می نماید و گاز مستقیم به سمت کمپرسور هدایت و مایع درون مخزن جمع می شود. مایع انباشت شده در پایین مخزن با عبور از سوراخ بسیار ریزی که بر روی لوله U شکل تعبیه شده است منبسط و تبخیر می شود و سپس به سمت کمپرسور منتقل می شود.

مشخصات اکومولاتور

محل نصب آکومولاتور

این دستگاه در سیکل تبرید پس از اواپراتور و قبل از کمپرسور نصب می شود. معمولا مایع شکن را می توانید بر روی کندانسینگ یونیت های دستگاه های تبریدی مشاهده کنید. نصب صحیح این دستگاه در ارتفاع و مکان مناسب سبب عملکرد بهتر آن می شود.

انتخاب آکومولاتور

انتخاب مایع شکن باید بر اساس استاندارد و رعایت یکسری اصول اساسی انجام شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نماییم.

یکی از مهمترین عوامل انتخاب اکومولاتور ظرفیت مخزن آن می باشد. ظرفیت اکومولاتور باید حداقل به اندازه 50 درصد مبرد موجود در مدار تبرید در نظر گرفته شود.

استفاده از این دستگاه در سیکل تبرید باید به گونه ای باشد که سبب افت شدید فشار نشود و ساختار سیکل تبرید و لوله کشی ها به درستی بررسی شوند.

برای عملکرد بهتر این دستگاه و جلوگیری از خرابی آن می توان یک فیلتر قبل از ورودی آن نصب نمود تا از ورود ذرات درشت به درون آن جلوگیری شود.

ظرفیت آکومولاتور باید به گونه ای متناسب با کمپرسور باشد تا برگشت مبرد به کمپرسور را دچار ایراد نکند.

قیمت آکومولاتور

کاربرد آکومولاتور

از اکومولاتور می توان در همه سیکل های تبرید تراکمی استفاده نمود که در ادامه به دو مورد آن اشاره می نماییم.

اکومولاتور سردخانه

در ساخت سردخانه ها از کمپرسور با ظرفیت بالا استفاده می شود و خرابی انها هزینه سنگینی به مجموعه وارد می نماید استفاده از اکومولاتور قبل از کمپرسور های سردخانه به صورت استاندارد و دقیق سبب افزایش ضریب اطمینان سردخانه و عمر مفید کمپرسور های سردخانه می شود و از بروز خسارت های سنگین جلوگیری می نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سردخانه ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه ساخت سردخانه مراجعه نمایید.

اکومولاتور چیلر تراکمی

در ساخت چیلرها نیز از کمپرسورهای مختلفی استفاده می شود که در برخی از مدل که دارای کمپرسور پیستونی می باشند استفاده از مایع شکن الزامی می باشد ولی در چیلر های اسکرال یا اسکرو به دلیل نوع طراحی متفاوتی که دارند می توان سیکل تبرید را بدون این قطعه طراحی نمود هرچند که وجود آن بهتر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چیلرهای به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه محصول چیلر تراکمی مراجعه نمایید.

قیمت آکومولاتور

قیمت مایع شکن بر اساس برند، ظرفیت و نوع آن متفاوت می باشد. مهمترین قسمت خرید اکومولاتور انتخاب آن بر اساس سیکل تبرید می باشد که باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد. صنایع برودتی نوری برای شما مشاوره تخصصی رایگان در نظر گرفته است تا شما را در این راه یاری نماید.

محتوا
نوشته های تازه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
آکومولاتور یا مایع شکن چیست؟ افغانستان تاجیکستان عراق مشهد تهران شیراز رشت اصفهان کیش قشم چابهار بندر عباس اهواز جیرفت دزفول زاهدان کرمان
لیست شهر
سبد خرید