تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه

در این مقاله تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه را برای شما توضیح می دهیم و عملکرد هر کدام از این دو سیستم را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

تونل انجماد سریع و سردخانه دو سیستم تقریبا متفاوت برای کاهش دمای محیط و مواد غذایی است. به طور کلی مواد غذایی مورد استفاده همواره سرشار از باکتری ها و عوامل بیماری زا هستند. به این ترتیب در صورتی که شرایط محیطی مساعد باشد، این باکتری ها و ویروس ها شروع به تکثیر شدن می کنند که نتیجه آن کاهش کیفیت ماده غذایی و فاسد شدن آن است. به همین دلیل عمدتا سردخانه ها و تونل های انجماد سریع طراحی و تولید شده اند این سیستم ها وظیفه دارند تا شرایط را برای رشد و تکثیر باکتری ها نامساعد کنند و در نتیجه امکان رشد را از آن ها سلب کنند.

به طور کلی هر چه دمای محیط کمتر شود امکان رشد باکتری ها و میکروب ها کمتر خواهد شد. اما تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در چیست؟ این سیستم ها چگونه کار کرده و هوای محیط را تهویه می کنند؟

تونل انجماد سریع چیست؟

تونل انجماد سریع

پیش از آنکه به بررسی تفاوت بین تونل انجماد سریع و سردخانه بپردازیم، بهتر است در وهله اول با این سیستم بیشتر آشنا شویم و سپس به تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه بپردازیم.

به طور کلی تونل انجماد وظیفه دارد تا در مدت زمان بسیار کمی نسبت به خنک سازی و کاهش دمای محصولات اقدام کند. این سیستم قادر است تا دمای منفی ۴۰ درجه سانتی گراد دمای مواد غذایی را کاهش دهد‌. به این ترتیب مواد غذایی می توانند در مدت زمان بسیار کمی به حالت انجماد رسیده و یخ بزنند.

از طرفی استفاده از این سیستم ها در فرآیند خنک سازی و انجماد محصولات غذایی سبب می شود تا هیچگونه کریستال و بلور یخی در سطح ماده غذایی مورد نظر ایجاد نشود. به طور کلی یک سیستم تونل انجمادی به دو صورت کلی عمل می کند.

  • گردش هوای سرد
  • غوطه وری در نیتروژن مایع

استفاده از هر دو این روش ها سبب می شود تا به طور قابل توجهی فرآیند انجماد ماده غذایی مورد نظر با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

برای آشنایی بیشتر با تونل انجماد می توانید به مقاله تونل انجماد مراجعه نمایید تا تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه بهتر متوجه شوید.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه

همانطور که گفته شد، تونل انجماد سریع بیشتر برای انجماد مواد غذایی استفاده می شود. بنابراین یک تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه، کاربرد آن است. به طور کلی از این تونل به منظور انجماد مواد غذایی گوشتی و پروتئینی استفاده می شود. این در حالی است که سردخانه ها عمدتا برای صیفی جات مورد استفاده قرار می گیرند.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با سردخانه و انواع آن می توانید به صفحه سردخانه مراجعه نمایید تا بتوانید تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه را بهتر متوجه شوید.

از دیگر تفاوت های این دو سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در نحوه خنک سازی

به طور کلی در سیستم تونل انجماد سریع همان تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که در سیستم سردخانه ای استفاده شده است. با این تفاوت که در تونل انجمادی عمدتا اواپراتور به صورت مستقیم بر روی محصولات قرار می گیردگ در سیستم های سردخانه ای عموما این بخش از سیستم تهویه مطبوع، در فاصله ای معین از مواد غذایی قرار می گیرد. این عامل سبب می شود تا باد پرتاب شده تا رسیدن به مواد غذایی اندکی از سرمای خود را از دست داده باشد. این در حالی است که با نزدیک کردن اواپراتور امکان جذب گرما توسط هوای پرتاب شده کاهش پیدا خواهد کرد.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در ظرفیت تبرید

از دیگر تفاوت های تونل انجماد سریع و سردخانه می توان به ظرفیت تبرید اشاره کرد. همانطور که مشخص است در سیستم تونل های انجمادی از ظرفیت تبرید بالاتری استفاده می شود. به این ترتیب در این سیستم ها فن ها با قدرت پرتاب باد زیاد و فشار استاتیک بالا نسبت به پرتاب هوا اقدام می کنند. از طرفی فین ها نیز در فاصله بیشتر قرار می گیرند تا به این ترتیب دمای هوای عبوری را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

صنایع برودتی نوری طراحی و ساخت انواع تونل انجماد و سردخانه را برای شما انجام می دهد و شما می توانید برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید یا از طریق گفتگوی آنلاین برای کارشناسان ما پیام بگذارید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانهسردخانه

تونل انجماد سریع بیشتر برای چه محصولاتی به کار گرفته می شود؟

مطابق با گفته های بالا، عمدتا تونل انجماد سریع برای مواد غذایی پروتئینی به کار گرفته می شود. از جمله تونل های انجمادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تونل انجماد سریع مرغ
  • تونل انجماد سریع سبزیجات
  • تونل انجماد سریع ماهی
  • تونل انجماد سریع گوشت

مقایسه تجهیزات تونل انجماد سریع و سردخانه

به طور کلی سیستم تونل انجماد سریع و سیستم سردخانه ای از تفاوت چندانی برخوردار نیستند. تنها این دو سیستم در ظرفیت و توان تبرید با یکدیگر تفاوت دارند. از جمله اجزای مختلف سیستم انجماد سریع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در کمپرسور

به طور کلی در یک سیکل تونل انجماد سریع اولین مرحله کمپرسور است‌. به طور کلی کمپرسور تونل انجماد ، به جهت افزایش بازدهی و کارایی و نیز توان تبرید، از دو مرحله تشکیل شده اند. به طور کلب بر اساس نوع کمپرسور موجود، ( سیلندر پیستونی، اسکرال و…) مبرد از طریق ورودی ها به سمت سیلندر هدایت می شود.

در صورتی که کمپرسور مورد نظر را به صورت سیلندر پیستونی در نظر بگیریم، پس از ورود مبرد به درون سیلندر، پیستون شروع به حرکت کرده و در نتیجه دما و فشار مبرد را افزایش می دهد. اما از آنجایی که این کمپرسور به صورت دو مرحله ای کار می کند، پس از فشرده سازی اولیه مجدد مبرد وارد سیکل فشرده سازی دیگری می شود. پس از افزایش دما و فشار، مبرد از طریق خروجی ها از کمپرسور خارج می شود.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با کمپرسور ها به صفحه کمپرسور مراجعه نمایید تا با تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در قسمت کمپرسور آشنا شوید.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در کندانسور

کندانسور دومین مرحله از سیکل تونل انجماد سریع است. پس از آنکه مبرد مورد نظر از کمپرسور خارج شد، به سمت کندانسور تونل انجماد حرکت خواهد کرد. کندانسور یک سیکل تبرید عمدتا در بیرون از محفظه و یا اتاق مورد نظر قرار می گیرد در این بخش از سیکل مبرد گرمای خود را به محیط اطراف داده و دمای آن کاهش پیدا می کند. در چنین شرایطی مبرد عموما دارای فشار بالا و دمای نسبتا پایینی است. پس از آنکه دمای مبرد تا حد ایده آل کاهش پیدا کرد، مبرد از طریق خروجی ها به سمت شیر فشار شکن هدایت می شود.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با کندانسور ها به صفحه کندانسور مراجعه نمایید تا با تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در قسمت کندانسور آشنا شوید.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در شیر فشار شکن

شیر فشار شکن بخشی دیگر از سیکل تونل انجماد سریع را تشکیل می دهد به طور کلی این شیر به گونه ای طراحی شده است که فشار مبرد موجود در سیستم را به طور قابل توجهی کاهش دهد. همانطور که گفته شد، مبرد خارج شده از کندانسور عمدتا از فشار بالا و دمای پایینی برخوردار است. به این ترتیب با عبور از شیر فشار شکن دما و فشار آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. با کاهش فشار، مبرد در وضعیت ناپایداری قرار خواهد گرفت.

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در اواپراتور

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانهاواپراتور تونل انجماد

همانطور که گفته شد، اواپراتور تونل انجماد سریع به طور مستقیم در بالای سر مواد غذایی قرار می گیرد. در این بخش از دستگاه جریان هوا از طریق فن های پر قدرت از روی کویل های حرارتی عبور داده می شوند. در همین حین مبرد مورد نظر که در وضعیت ناپایداری قرار دارد، از درون کویل های حرارتی عبور داده می شود‌. به این ترتیب با عبور مبرد از درون کویل های حرارتی و نیز عبور جریان هوا از روی آن ها، مبرد گرمای هوا را به خود جذب کرده و موجب خنک شدن آن می شود.

به طور کلی مبرد مورد نظر با جذب گرما تبخیر شده و مجدد به گاز تبدیل می شود. عمدتا مبرد هایی که در تونل انجماد مورد استفاده قرار می گیرند در حالت گازی شکل در پایدارترین حالت خود قرار دارند. به همین دلیل مبرد تا آنجایی که می تواند گرمای هوا را به خود جذب می کند تا به حالت پایدار خود برسد.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با اواپراتورها به صفحه اواپراتور مراجعه نمایید تا بتوانید با تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه در بخش اواپراتور آشنا شوید.

امیدواریم در این مقاله با تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه آشنا شده باشید در صورت تمایل می توانید از مشاوره رایگان و تخصصی ما در این زمینه بهره مند شوید. کارشناسان ما از طریق گفتگو آنلاین و شماره تماس 09127444461 درخدمت شما هستند.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

دسته بندی مطالب …

برودتی نوری

برودتی نوری

صنایع برودتی نوری فعال در زمینه صنعت برودت توانسته است برای مجموعه های بزرگ خدمات ارزنده ای ارائه دهد و شما می توانید برای ساخت سردخانه، چیلر، تونل انجماد، آیس بانک و همچنین تهیه تجهیزات برودتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ریز اقلام مورد نیاز در صنعت برودت از ما یاری بخواهید .

آیکون های اجتماعی