سردخانه

تفاوت سردخانه و تونل انجماد

تفاوت سردخانه و تونل انجماد

در این مقاله تفاوت سردخانه و تونل انجماد را برای شما توضیح می دهیم و عملکرد هر کدام از این دو سیستم را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

تونل انجماد و سردخانه دو سیستم تقریبا متفاوت برای کاهش دمای محیط و مواد غذایی است. به طور کلی مواد غذایی مورد استفاده همواره سرشار از باکتری ها و عوامل بیماری زا هستند. به این ترتیب در صورتی که شرایط محیطی مساعد باشد، این باکتری ها و ویروس ها شروع به تکثیر شدن می کنند که نتیجه آن کاهش کیفیت ماده غذایی و فاسد شدن آن است.

به همین دلیل عمدتا سردخانه ها و تونل های انجماد سریع طراحی و تولید شده اند این سیستم ها وظیفه دارند تا شرایط را برای رشد و تکثیر باکتری ها نامساعد کنند و در نتیجه امکان رشد را از آن ها سلب کنند.

به طور کلی هر چه دمای محیط کمتر شود امکان رشد باکتری ها و میکروب ها کمتر خواهد شد. اما تفاوت سردخانه و تونل انجماد در چیست؟ این سیستم ها چگونه کار کرده و هوای محیط را تهویه می کنند؟

تونل انجماد چیست؟

تونل انجماد چیست

پیش از آنکه به بررسی تفاوت بین تونل انجماد و سردخانه بپردازیم، بهتر است در وهله اول با این سیستم بیشتر آشنا شویم و سپس به تفاوت سردخانه و تونل انجماد بپردازیم.

صنایع برودتی نوری طراحی و ساخت انواع تونل انجماد و سردخانه را برای شما انجام می دهد و شما می توانید برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید یا از طریق گفتگوی آنلاین برای کارشناسان ما پیام بگذارید تا در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

به طور کلی تونل انجماد وظیفه دارد تا در مدت زمان بسیار کمی نسبت به خنک سازی و کاهش دمای محصولات اقدام کند. این سیستم قادر است تا دمای منفی ۴۰ درجه سانتی گراد دمای مواد غذایی را کاهش دهد‌. به این ترتیب مواد غذایی می توانند در مدت زمان بسیار کمی به حالت انجماد رسیده و یخ بزنند.

از طرفی استفاده از این سیستم ها در فرآیند خنک سازی و انجماد محصولات غذایی سبب می شود تا هیچگونه کریستال و بلور یخی در سطح ماده غذایی مورد نظر ایجاد نشود. به طور کلی یک سیستم تونل انجمادی به دو صورت کلی عمل می کند.

 • گردش هوای سرد
 • غوطه وری در نیتروژن مایع

استفاده از هر دو این روش ها سبب می شود تا به طور قابل توجهی فرآیند انجماد ماده غذایی مورد نظر با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در چیست ؟

همانطور که گفته شد، تونل انجماد بیشتر برای انجماد مواد غذایی استفاده می شود. بنابراین یک تفاوت سردخانه و تونل انجماد، کاربرد آن است. به طور کلی از این تونل به منظور انجماد مواد غذایی گوشتی و پروتئینی استفاده می شود. این در حالی است که سردخانه ها عمدتا برای صیفی جات مورد استفاده قرار می گیرند.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با سردخانه و انواع آن می توانید به صفحه سردخانه مراجعه نمایید تا بتوانید تفاوت سردخانه و تونل انجماد را بهتر متوجه شوید.

از دیگر تفاوت های این دو سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در نحوه خنک سازی

به طور کلی در سیستم تونل انجماد همان تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که در سیستم سردخانه ای استفاده شده است. با این تفاوت که در تونل انجمادی عمدتا اواپراتور به صورت مستقیم بر روی محصولات قرار می گیردگ در سیستم های سردخانه ای عموما این بخش از سیستم تهویه مطبوع، در فاصله ای معین از مواد غذایی قرار می گیرد. این عامل سبب می شود تا باد پرتاب شده تا رسیدن به مواد غذایی اندکی از سرمای خود را از دست داده باشد. این در حالی است که با نزدیک کردن اواپراتور امکان جذب گرما توسط هوای پرتاب شده کاهش پیدا خواهد کرد.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در ظرفیت تبرید

از دیگر تفاوت های تفاوت سردخانه و تونل انجماد می توان به ظرفیت تبرید اشاره کرد. همانطور که مشخص است در سیستم تونل های انجمادی از ظرفیت تبرید بالاتری استفاده می شود. به این ترتیب در این سیستم ها فن ها با قدرت پرتاب باد زیاد و فشار استاتیک بالا نسبت به پرتاب هوا اقدام می کنند. از طرفی فین ها نیز در فاصله بیشتر قرار می گیرند تا به این ترتیب دمای هوای عبوری را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

با توجه به ظرفیت تبرید مورد نیاز تونل انجماد متوجه می شوید که قیمت سردخانه با ظرفیت یکسان با تونل انجماد کمتر می باشد و هزینه ساخت تونل های انجماد بیشتر می باشد.

تونل انجماد بیشتر برای چه محصولاتی به کار گرفته می شود؟

مطابق با گفته های بالا، عمدتا تونل انجماد برای مواد غذایی پروتئینی به کار گرفته می شود. از جمله تونل های انجمادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تونل انجماد مرغ
 • تونل انجماد سبزیجات
 • تونل انجماد ماهی
 • تونل انجماد گوشت

مقایسه تفاوت تجهیزات سردخانه و تونل انجماد

به طور کلی سیستم تونل انجماد و سیستم سردخانه ای از تفاوت چندانی برخوردار نیستند. تنها این دو سیستم در ظرفیت و توان تبرید با یکدیگر تفاوت دارند. از جمله اجزای مختلف سیستم انجماد سریع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در کمپرسور

به طور کلی در یک سیکل تونل انجماد اولین مرحله کمپرسور است‌. به طور کلی کمپرسور تونل انجماد ، به جهت افزایش بازدهی و کارایی و نیز توان تبرید، از دو مرحله تشکیل شده اند. به طور کلب بر اساس نوع کمپرسور موجود، ( سیلندر پیستونی، اسکرال و…) مبرد از طریق ورودی ها به سمت سیلندر هدایت می شود.

در صورتی که کمپرسور مورد نظر را به صورت سیلندر پیستونی در نظر بگیریم، پس از ورود مبرد به درون سیلندر، پیستون شروع به حرکت کرده و در نتیجه دما و فشار مبرد را افزایش می دهد. اما از آنجایی که این کمپرسور به صورت دو مرحله ای کار می کند، پس از فشرده سازی اولیه مجدد مبرد وارد سیکل فشرده سازی دیگری می شود. پس از افزایش دما و فشار، مبرد از طریق خروجی ها از کمپرسور خارج می شود.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با کمپرسور ها به صفحه کمپرسور مراجعه نمایید تا با تفاوت سردخانه و تونل انجماد در قسمت کمپرسور آشنا شوید.

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در کندانسور

کندانسور دومین مرحله از سیکل تونل انجماد است. پس از آنکه مبرد مورد نظر از کمپرسور خارج شد، به سمت کندانسور تونل انجماد حرکت خواهد کرد. کندانسور یک سیکل تبرید عمدتا در بیرون از محفظه و یا اتاق مورد نظر قرار می گیرد در این بخش از سیکل مبرد گرمای خود را به محیط اطراف داده و دمای آن کاهش پیدا می کند. در چنین شرایطی مبرد عموما دارای فشار بالا و دمای نسبتا پایینی است. پس از آنکه دمای مبرد تا حد ایده آل کاهش پیدا کرد، مبرد از طریق خروجی ها به سمت شیر فشار شکن هدایت می شود.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با کندانسور ها به صفحه کندانسور مراجعه نمایید تا با تفاوت سردخانه و تونل انجماد در قسمت کندانسور آشنا شوید.

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در شیر فشار شکن

شیر فشار شکن بخشی دیگر از سیکل تونل انجماد را تشکیل می دهد به طور کلی این شیر به گونه ای طراحی شده است که فشار مبرد موجود در سیستم را به طور قابل توجهی کاهش دهد. همانطور که گفته شد، مبرد خارج شده از کندانسور عمدتا از فشار بالا و دمای پایینی برخوردار است. به این ترتیب با عبور از شیر فشار شکن دما و فشار آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. با کاهش فشار، مبرد در وضعیت ناپایداری قرار خواهد گرفت.

نوع دیگری از تونل انجماد وجود دارد که به آن IQF نیز می گویند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه تونل انجماد IQF مراجعه نمایید.

تفاوت سردخانه و تونل انجماد در اواپراتور

تفاوت سردخانه و تونل انجماداواپراتور تونل انجماد

 

همانطور که گفته شد، اواپراتور تونل انجماد به طور مستقیم در بالای سر مواد غذایی قرار می گیرد. در این بخش از دستگاه جریان هوا از طریق فن های پر قدرت از روی کویل های حرارتی عبور داده می شوند. در همین حین مبرد مورد نظر که در وضعیت ناپایداری قرار دارد، از درون کویل های حرارتی عبور داده می شود‌. به این ترتیب با عبور مبرد از درون کویل های حرارتی و نیز عبور جریان هوا از روی آن ها، مبرد گرمای هوا را به خود جذب کرده و موجب خنک شدن آن می شود.

به طور کلی مبرد مورد نظر با جذب گرما تبخیر شده و مجدد به گاز تبدیل می شود. عمدتا مبرد هایی که در تونل انجماد مورد استفاده قرار می گیرند در حالت گازی شکل در پایدارترین حالت خود قرار دارند. به همین دلیل مبرد تا آنجایی که می تواند گرمای هوا را به خود جذب می کند تا به حالت پایدار خود برسد.

به شما پیشنهاد میکنیم برای آشنایی بیشتر با اواپراتورها به صفحه اواپراتور مراجعه نمایید تا بتوانید با تفاوت سردخانه و تونل انجماد در بخش اواپراتور آشنا شوید.

امیدواریم در این مقاله با تفاوت سردخانه و تونل انجماد آشنا شده باشید در صورت تمایل می توانید از مشاوره رایگان و تخصصی ما در این زمینه بهره مند شوید. کارشناسان ما از طریق گفتگو آنلاین و شماره تماس 09127444461 درخدمت شما هستند.

دیدگاهی در مورد “تفاوت سردخانه و تونل انجماد

 1. آواتار کریمی کریمی گفت:

  سلام ، آیا می توانیم از تونل انجماد به عنوان سردخانه استفاده کنیم ؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام ، تونل انجماد برای منجمد سازی محصولات است و کار درستی نیست که از آن به عنوان سردخانه زیر صفر استفاده کرد اما بعضی از کارفرمایان بعد از انجماد کامل محصول آن ها را در تونل انجماد برای مدت زمان کوتاهی نگه داری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *