تونل انجماد چیست ؟

تونل انجماد چیست

تولیدکنندگان مواد غذایی همواره به دنبال روشی برای منجمد کرده محصولات غذایی تولید نموده خود در کمترین زمان بوده اند. در زمان های گذشته تکنولوژی به میزان مطلوب پیشرفت نکرده بود و انسان های نمی توانستند مواد غذایی را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنند. اما از سال 1875 میلادی به بعد که تونل های انجماد ساخته شدند، بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان از بین رفت. اما آیا شما می دانید تونل انجماد چیست و چه کاربردی دارد؟

تونل های انجماد را می توانیم یک روش مکانیکی عالی و سریع برای منجمد کردن مواد غذایی به شمار آوریم. اما به نظر شما نوع ماده شیمیایی برای راه اندازی تونل انجماد چیست؟ این تونل های انجماد چگونه فرآیند منجمد کردن را انجام می دهند و به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟ اولین تونل انجمادی که در سال 1875 راه اندازی شد، از ماده شیمیایی به نام آمونیاک استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان به همراه استعلام بهترین قیمت تونل انجماد می توانید همین حالا با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تونل انجماد چیست

البته امروزه علاوه بر این ماده شیمیایی از روش های دیگری نیز برای منجمد کردن مواد غذایی در تونل های انجماد استفاده می شود. اما همچنان سریع ترین روش منجمد کردن مواد غذایی در تونل های انجماد آمونیاکی انجام می شود. در ادامه بیشتر در مورد این که تونل انجماد چیست و چه کاربردی دارد آشنا خواهیم شد.

جهت آشنایی کامل با تونل های انجماد و نحوه ساخت آن ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه ساخت تونل انجماد مراجعه نمایید.

منظور از انجماد سریع چیست؟

روش انجماد سریع محصولات و مواد غذایی با دستگاه ها و تونل های انجماد، یکی از بهترین روش هایی است که منجر می شود کیفیت محصولات در شرایط عالی باقی بماند. در اصل باید بگوییم استفاده از روش انجماد سریع، نوین ترین روش انجماد در جهان است که بسیاری از تولیدکنندگان با استفاده از آن محصولات تولیدی خود را منجمد می کنند.

پیش از اینکه بدانید تونل انجماد چیست و چگونه با استفاده از این دستگاه می توان مواد غذایی را منجمد کرد، لازم است اطلاعاتی در مورد تکنولوژی IQF به دست آورید. در این روش تمام محصولات در دمای 40- درجه سانتی گراد از تونل عبور می کنند و در شرایط بی وزنی پس از چند دقیقه به صورت کامل منجمد می شوند. سرعت بالای انجماد محصولات در این روش منجر می شود تا هیچ گونه آسیبی به بافت محصولات وارد نشده و در نتیجه تازگی، طراوت، عطر، طعم و تمام ویتامین های موجود در مواد غذایی حفظ شود.

جهت کسب اطلاعت بیشتر در زمینه IQF ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه تونل انجماد IQF مراجعه نمایید.

تونل انجماد چیست

آشنایی با انواع تونل انجماد

در حالت کلی باید تونل های انجماد سریع مواد غذایی را در دو روش دسته بندی کنیم. یکی از این روش ها، روش مکانیکی است که با عبور جریان هوای سرد به منجمد شدن محصولات و مواد غذایی در تونل کمک می کند. این جریان هوای سرد با استفاده از فن کویل ها در اطراف محصول عبور داده می شود و به منجمد شدن آنها در کوتاه ترین زمان ممکن کمک می کند.

روش دیگر تونل انجماد چیست که برای منجمد کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد؟ روش دوم مبتنی بر غرق کردن محصولات درون مایع نیتروژن است. این مایع در دمای مناسب و در سریع ترین زمان ممکن اقدام به منجمد کردن محصولات و مواد غذایی می نماید. در واقع باید بگوییم تونل های انجماد نوعی روش مکانیکی سریع برای منجمد کردن محصولات به شمار می روند.

البته لازم است به تونل های انجماد خطی ( IQF) و مارپیچی نیز اشاره کنیم. تکنولوژی IQF طرفداران بسیاری دارد. این تکنولوژی به صورت خطی به منجمد کردن محصولات و مواد غذایی کمک می کند. در کنار تکنولوژی IQF، لازم است به روش دیگری از فرایند منجمد کردن با تونل های مارپیچی نیز اشاره کنیم. که هر یک از این روش ها بسته به کاربرد و ظرفیتی که برای منجمد کردن مواد غذایی در نظر می گیرند، نیاز به برخی تجهیزات خاص خواهند داشت.

اکنون در مورد اینکه تونل انجماد چیست اطلاعات مناسبی به دست آوردیم. حال اجازه دهید در مورد نوع طراحی و تجهیزاتی که در این تونل ها به کار برده می شود بررسی هایی انجام دهیم.

تونل های انجماد دارای کارایی های مختلفی می باشند به عنوان مثال جهت منجمد نمودن سبزیجات استفاده می شود و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه تونل انجماد سبزیجات مراجعه نمایید.

پارامترهای مهم در طراحی تونل انجماد 

یکی از مهمترین پارامترهایی که در طراحی و ساخت تونل انجماد تاثیر گذار است، میزان ظرفیت تونل انجماد است. اما منظور از ظرفیت تونل انجماد چیست؟ این که تونل انجماد در هر ساعت قادر است چند تن مواد غذایی را منجمد نماید، میزان ظرفیت تونل ها را نشان می دهد. اصولا از تونل های انجماد به منظور منجمد کردن مواد غذایی در حجم و سرعت بالا استفاده می شود.

از این رو لازم است تونل های انجماد به گونه ای طراحی شوند و در آنها تجهیزاتی به کار برده شود، که بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن، با بالاترین کیفیت مواد غذایی را منجمد کنند. علاوه بر میزان ظرفیت تونل انجماد، پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که باید به آنها اشاره کنم. از جمله زمان لازم برای انجماد مواد است. هر چه زمان کمتری برای منجمد کردن مواد غذایی در تونل انجماد صرف شود، بافت اصلی مواد غذایی با کیفیت بالاتری باقی خواهد ماند.

اما در صورتی که زمان زیادی برای انجماد مواد در تونل صرف شود، کیفیت این محصولات آسیب خواهند دید. طراحان تخصصی که می دانند نوع فعالیت تونل انجماد چیست و به دنبال ساخت تونل های انجماد مطلوب هستند، همیشه کوتاه ترین زمان را برای انجماد مواد در نظر می گیرند. تا دستگاه قادر باشد بدون آسیب رساندن به بافت مواد، عملیات انجماد را بر روی آنها انجام دهد.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع تونل های انجماد در سراسر داخل و خارج از کشور می باشد و شما می توانید برای خرید تونل انجماد در دزفول و خرید تونل انجماد در بندرعباس بر روی لینک های آن کلیک نمایید.

تجهیزات تونل انجماد چیست ؟

تجهیزات بسیاری در تونل های انجماد به کار برده می شود. معمولا تجهیزاتی که برای تونل های انجماد استفاده می شوند، همان تجهیزاتی هستند که در سیستم های سردخانه ای از آنها استفاده می شود. از جمله مهمترین این تجهیزات باید به اواپراتور، کندانسور، کمپرسور،تابلو برق و شیر انبساط اشاره کنیم. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که میان تجهیزات کنترلی مورد استفاده در تونل های انجماد و سردخانه های معمولی تفاوت های زیادی وجود دارد.

تونل انجماد چیست

پس تا اینجا متوجه شدین که تونل انجماد چیست و همچنین تجهیزات تونل انجماد چیست در ادامه قصد داریم تونل های انجماد صنعتی را توضیح دهیم.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

تونل انجماد صنعتی چیست ؟

تونل های انجماد صنعتی که با نام تونل های انجماد سریع و فوق سریع نیز شناخته می شوند، بهترین روش برای منجمد کردن محصولات و مواد غذایی در بالاترین کیفیت است. معمولا تونل های انجماد صنعتی از نوع تونل های خطی هستند، که کمک می کنند تا مواد در زمان کوتاه و با کیفیت بالا منجمد شوند.

افرادی که می دانند تونل انجماد چیست در صنایع مختلف تولید مواد غذایی از این تونل ها استفاده می کنند، تا محصولات تولیدی خود را در بالاترین کیفیت و سریع ترین زمان ممکن منجمد کنند. با این کار کیفیت، تازگی، طراوت، عطر و طعم مواد غذایی حفظ می شود و مدت زمان ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و درک بهتر مقاله تونل انجماد چیست می توانید به صفحه محصول تونل انجماد مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

دسته بندی مطالب …

برودتی نوری

برودتی نوری

صنایع برودتی نوری فعال در زمینه صنعت برودت توانسته است برای مجموعه های بزرگ خدمات ارزنده ای ارائه دهد و شما می توانید برای ساخت سردخانه، چیلر، تونل انجماد، آیس بانک و همچنین تهیه تجهیزات برودتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ریز اقلام مورد نیاز در صنعت برودت از ما یاری بخواهید .

آیکون های اجتماعی