فروش آنلاین : 09127444461
051-36654030

دستگاه انجماد سریع چیست؟

دستگاه انجماد سریع

آیا می دانید برای نگهداری از مواد غذایی بهترین روش کدام است؟ چه نوع دستگاهی لازم است تا مواد غذایی را برای طولانی مدت در کیفیت و تازگی بالایی نگهداری کند؟ دستگاه انجماد سریع یکی از بهترین دستگاه هایی است که می توان از آن برای انجماد مواد غذایی استفاده کرد. در این مطلب بیشتر با این دستگاه و فرایند آن آشنا خواهیم شد.

بهترین روش برای نگهداری از مواد غذایی، استفاده از دمای پایین برای جلوگیری از فساد مواد است. در دنیا دو روش کلی برای منجمد کردن مواد غذایی وجود دارند که یکی با روش انجماد آهسته و دیگری با روش انجماد سریع انجام می شود. برای این که بدانید دستگاه انجماد سریع چیست لازم است ابتدا در مورد روش های انجماد اطلاعاتی به دست آورید و پس از بررسی تفاوت این دستگاه ها با دستگاه های دیگر متوجه فرایند انجماد این دستگاه ها شوید.

بهتر است این نکته را بدانید که به دستگاه انجماد سریع، تونل انجماد می گویند و این تونل ها در کوتاه ترین زمان ممکن مواد غذایی را منجمد می کنند. در اصل روش انجماد سریع یکی از بهترین روش هایی است که می تواند بدون آسیب به بافت و کیفیت مواد غذایی اقدام به منجمد کردن آنها نماید.

دستگاه انجماد سریع

از این رو بیشتر تولیدکنندگان مواد غذایی برای این که بتوانند کیفیت محصولات تولیدی خود را حفظ کنند، از دستگاه انجماد سریع برای منجمد کردن مواد غذایی خود استفاده می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد و IQF مراجعه نمایید.

دستگاه انجماد سریع IQF چه نوع دستگاهی است؟ 

تونل انجماد سریع IQF در اصل دستگاهی با قدرت سرما سازی 30- درجه تا 60- درجه سانتی گراد بوده و به راحتی می توان مواد غذایی متنوعی را در این تونل ها به نقطه انجماد رساند. بیشتر تولیدکنندگان و کشتارگاه های مواد غذایی از دستگاه انجماد سریع برای منجمد کردن محصولاتی همچون مرغ، ماهی، گوشت، سبزیجات، محصولات دریایی و … استفاده می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انجماد سبزیجات و دستگاه انجماد سریع مورد استفاده برای این نوع محصولات به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه تونل انجماد سبزیجات مراجعه نمایید.

پس از فرایند انجماد مواد غذایی در دستگاه انجماد سریع، می توان این محصولات را در دمای 18- درجه سانتی گراد برای طولانی مدت مورد استفاده قرار داد. با این روش نه تنها کیفیت و تازگی مواد غذایی دچار آسیب نمی شود، بلکه در طولانی مدت نیز حفظ خواهد شد. در کنار مواد غذایی یاد شده باید بگوییم استفاده از تونل های انجماد سریع برای فریز کردن مواد غذایی دیگری همچون بستنی، نان، انواع غذاهای کنسروی و … نیز کاربرد دارد.

تونل های انجماد سریع IQF خود در دو نوع طراحی و ساخته می شوند که هر یک با داشتن ویژگی های خاص، برای منجمد کردن مواد غذایی مناسب هستند. تونل های انجماد سریع مارپیچی و خطی. البته در ایران بیشتر از تونل های انجماد سریع خطی استفاده می شود که به شکل خط مستقیم بوده و می توان با قرار دادن بیشتر مواد غذایی بر روی این دستگاه انجماد سریع، اقدام به منجمد کردن آنها نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع دستگاه انجماد سریع می توانید به صفحه تونل انجماد مراجعه نمایید.

اما تونلهای انجماد مارپیچی نیز برای انجماد بسیاری از مواد غذایی مناسب هستند، که به صورت مارپیچی طراحی شده اند و اقدام به انجماد مواد غذایی می نمایند.

دستگاه انجماد سریع

فرآیند انجماد سریع به چه صورت است؟ 

در مورد فرایند انجماد دستگاه انجماد سریع باید به دو روش کلی برای منجمد کردن مواد غذایی با استفاده از این دستگاه اشاره کنیم. در روش اول از جریان هوای سرد استفاده می شود. روش دوم به صورت تماسی( تماس غیر مستقیم و غوطه ور کردن مواد غذایی در مایع نیتروژن) به منجمد کردن این مواد غذایی کمک می کنند. در ادامه بیشتر با این روش ها آشنا خواهید شد.

  • انجماد با روش جریان هوای سرد

در روش اول که از جریان هوای سرد در دستگاه انجماد سریع استفاده می کند، مواد غذایی در دمای بسیار پایینی قرار گرفته و با کاهش یافتن سریع دما، مواد غذایی منجمد می شوند. تونل های انجماد با استفاده از گاری یا نقاله، مواد غذایی را در مسیر وزش باد با دمای خیلی پایین و سرعت بالا قرار داده و به منجمد کردن آنها می انجامند.

  • انجماد سریع با روش تماسی

روش تماسی که به دو صورت اسپری و غوطه ور کردن در نیتروژن مایع انجام می شود، یکی دیگر از روش های انجماد سریع برای منجمد کردن مواد غذایی است. در روش غوطه ور کردن مواد غذایی را در مایع نیتروژن غوطه ور کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان شاهد منجمد شدن مواد غذایی بود.

لازم است این نکته را بدانید که روش غوطه ور کردن مواد غذایی برای انجماد از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و انجماد فوق سریع به شمار می رود. اما با این وجود هزینه بیشتری نیز برای انجماد در پی دارد. زیرا مواد نیتروژن مایع از قیمت بالایی برخوردار بوده و برای تهیه آن لازم است هزینه زیادی صرف شود.

علاوه بر آن در روش اسپری نیتروژن مایع  نیز این محصولات را بر روی صفحه دستگاه انجماد سریع قرار داده و می توان در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد منجمد شدن مواد غذایی بود. از آنجایی که روش تماسی زمان کمی برای انجماد مواد غذایی نیاز دارد، نسبت به روش های دیگر از محبوبیت بالاتری نیز برخوردار است.

دستگاه انجماد سریع

تفاوت تونل انجماد سریع و سردخانه

بسیاری از مردم دنیا تصور می کنند دستگاه انجماد سریع همان سردخانه هایی هستند که مواد غذایی درون آنها نگهداری می شوند. اما باید بگوییم تونل های انجماد فرایند متفاوتی با سردخانه ها دارند. مهمترین تفاوت این دو، در دمای محیط و نرخ تبادل حرارت است. در اصل جریان بالای هوا در دستگاه انجماد سریع منجر به منجمد شدن سریع مواد غذایی در این تونل می شود.

معمولا در تونل های انجماد اواپراتورها به صورت عمودی نصب شده و باد را به صورت مستقیم بر روی مواد غذایی منتشر می کنند. تا بتوانند به انجماد مواد غذایی کمک کنند. علاوه بر آن هوای سرد در تونل های انجماد به صورت چرخشی بوده و به همین دلیل لازم است در دستگاه انجماد سریع از اواپراتورهایی با توان برودتی بالا استفاده شود.

برای سفارش دستگاه انجماد سریع با بهترین قیمت و دریافت مشاوره تخصصی رایگان می توانید همین حالا با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

محتوا
نوشته های تازه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
دستگاه انجماد سریع چیست؟ افغانستان تاجیکستان عراق مشهد تهران شیراز رشت اصفهان کیش قشم چابهار بندر عباس اهواز جیرفت دزفول زاهدان کرمان
لیست شهر
سبد خرید