دستگاه اواپراتور

دستگاه اواپراتور

سیستم برودتی با کنار هم قرار گرفتن این چهار جز اصلی کار می کند که عبارتند از : کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیرانبساط. نقش دستگاه اواپراتور در سیستم برودتی جذب کننده حرارت می باشد و مبدل حرارتی محسوب می شود. در ادامه مقاله به تعریف دستگاه اواپراتور و انواع آن می پردازیم.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع دستگاه اواپراتور  می باشد که شما می توانید برای استعلام بهترین قیمت و موجودی اواپراتور مورد نظر خود به همراه مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

دستگاه اواپراتور

سیکل تبرید

برای درک مفهوم دستگاه اواپراتور باید نگاهی به سیکل تبرید تراکمی بیاندازیم. در سیکل تبرید تراکمی ماده مبرد وارد کمپرسور می شود و افزایش فشار پیدا می کند. پس از آن وارد کندانسور شده گرمای خود را از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود. سپس با عبور از شیر انبساط فشارش کاهش پیدا می کند و همچنین دمای تبخیر ماده مبرد پایین می آید. در این مرحله برای ورود به دستگاه اواپراتور آماده می شود. زیرا گرما جذب شده و فرآیند خنک سازی انجام می شود. ماده مبرد با ورود به اواپراتور با سیال مبادله گرما انجام می دهد، در واقع گرمای سیال به مبرد منتقل می شود و مبرد تبخیر می شود.

دستگاه اواپراتور چیست؟

اواپراتور به معنی تبخیر کننده می باشد. به این دستگاه مبدل حرارتی می گویند زیرا باعث انتقال گرما بین دو سیال می شود. در فرآیند انتقال، دو سیال با یکدیگر تماسی ندارند و ترکیب هم نمی شوند. استفاده از مبدل حرارتی در سیستم برودتی باعث سرعت بخشیدن به روند تبادل حرارت می شود. کندانسور هم مانند اواپراتور نوعی مبدل حرارتی به حساب می آید اما هر کدام به دلیل مختلفی این تبادل را انجام می دهند.

اواپراتورها با توجه به ساختاری که دارند در طرح ها و انواع مختلف ساخته می شوند. در ساختار اواپراتور ها براساس طراحی های متنوع تبادل حرارت بین هوا و مبرد یا بین ماده مبرد و مایع انجام می شود.

اواپراتور هوایی

اواپراتور هوایی برای خنک کردن هوا به کار می رود. در دستگاه اواپراتور هوایی از لوله های مارپیچی استفاده شده که مسی می باشند. همچنین دارای صفحات نازکی از آلومینیوم هستند که فین نام دارند. فین ها باعث بالارفتن ضریب انتقال حرارت می شوند. در ساختار دستگاه اواپراتور یک فن نیز وجود دارد. این فن هوا را در بین فین ها می دمد و هوای گرم در بین فین ها به جریان می افتد.

دستگاه اواپراتور

به این صورت گرمای هوا به ماده مبرد منتقل می شود و آن را تبخیر می کند. در نتیجه هوای سرد وارد اتاق می شود. لوله های مسی را به این دلیل به صورت مارپیچ می سازند تا از اشغال فضا توسط لوله ها جلوگیری شود. زیرا انتقال حرارت به کندی انجام می شود و باید طول لوله ها بلند باشد تا ماده مبرد کامل تبخیر شود. پس این لوله ها را به صورت مارپیچی می سازند تا حجم فضای اشغال شده کم باشد. از اواپراتور هوایی در ساخت پکیج هواساز و سردخانه ها استفاده می شود.

جهت آشنایی بیشتر با کویل مورد استفاده در ساختار اواپراتور ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه کویل اواپراتور مراجعه نمایید.

اواپراتور پوسته لوله ای

از اواپراتور پوسته لوله ای برای خنک کردن مایع استفاده می شود. در این مبدل حرارتی یک پوسته به کار رفته که مثل یک مخزن عمل می کند و درون آن لوله های مارپیچی قرار گرفته است سیال از یک طرف به لوله ها وارد می شود و از نزدیکی لوله ها عبور می کند و از طرف دیگر خارج می شود. سیال دیگری هم از یک طرف وارد می شود و از سمت دیگر خارج می شود. در نتیجه این دو سیال هرگز با یکدیگر تماس نخواهند داشت و فقط در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند و با یکدیگر ترکیب نمی شوند.

دستگاه اواپراتور

اواپراتور صفحه ای

دستگاه اواپراتور صفحه ای از دیگر انواع اواپراتور ها می باشد. در ساخت این اواپراتور از تعدادی صفحه نازک استفاده می شود تا تبادل حرارت صورت گیرد. در این نوع اواپراتور هر دو سیال زمانی که وارد اواپراتور می شوند گرمای خود را به وسیله صفحه ها از دست می دهند و به یکدیگر منتقل می کنند و به راه خود ادامه می دهند و از سمت دیگر لوله ها خارج می شوند.

این دستگاه اواپراتور بازده بالایی در عملکرد نسبت به اواپراتور های پوسته و لوله دارد اما از طرفی کاهش فشار بیشتری را هم ایجاد می کند. اواپراتور پلیت یا صفحه ای دارای دو مدل اتصال جوشی و رزوه ای می باشد. به طور معمول محل اتصال مبرد گاز از نوع جوشی و محل اتصال آب از نوع رزوه ای می باشد.

اواپراتور bare tube

ساده ترین نوع مبدل حرارتی همین نوع آن می باشد. یک لوله مسی در ساخت این دستگاه اواپراتور به کار رفته است که به شکل مارپیچ ایجاد شده است. ماده مبرد از داخل این لوله مسی عبور می کند و گرمای محیط اطراف را دریافت می کند. این مبرد ها به دلیل طراحی ساده قیمت کمی دارد و همین مورد باعث محبوبیت آن شده است. در ساخت یخ سازهای صنعتی، سردخانه های بدون فن و یا خنک کردن مایعات برای ذخیره انرژی از دستگاه اواپراتور bare tube  استفاده می شود.

اواپراتور صفحه ای تخت

این مبدل حرارتی مشابه مورد قبلی می باشد. تنها تفاوتی که بین دستگاه اواپراتور صفحه ای تخت و اواپراتور     bare tube  وجود دارد این است که لوله ها را از بین یک صفحه عبور می دهند. این صفحه سبب بالا رفتن ضریب انتقال حرارت می شود. از این نوع مبدل های حرارتی در یخچال خانگی و یخچال فروشگاهی استفاده  می شود.

جهت مشاهده قیمت ها می توانید به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید و همچنین مقایسه قیمتی دقیقی بر روی انواع دستگاه ها انجام دهید.

جمع بندی

در طراحی دستگاه اواپراتور این موضوع دارای اهمیت می باشد که دو سیال نباید با یکدیگر تماس داشته باشند یا اینکه با یکدیگر به هیچ عنوان ترکیب نشوند. در ضمن مهم است که ماده مبرد زمانی که در حال خروج از لوله های اواپراتور می باشد به صورت کامل تبخیر شده باشد . زیرا اگر مقداری از ماده مبرد در خط مکش باقی مانده باشد، ضرر زیادی به کمپرسور می زند. بنابراین اواپراتور باید طوری انتخاب شود که دمای مبرد در هنگام خروج از اواپراتور (که در حالت مایع می باشد) باید بیشتر از دمای تبخیر مبرد باشد به این مورد در اصطلاح سوپرهیت می گویند.

صنایع برودتی نوری امکان فروش انواع اواپراتور را در سراسر داخل و خارج از کشور فراهم آورده است و شما می توانید برای خرید اواپراتور در اصفهان به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

دستگاه اواپراتور

خرید دستگاه اواپراتور 

برای خرید دستگاه اواپراتور باید ابتدا محاسباتی را به طور دقیق انجام دهید تا نیازسنجی و اندازه گیری ظرفیت مورد نیاز برای سیستم برودتی صورت گیرد. شما می توانید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید و در زمینه طراحی و ساخت و تجهیز سیستم برودتی از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها می توانید به محصول اواپراتور مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب …