اواپراتور

دلایل یخ زدن اواپراتور

یخ زدن اواپراتور

اگر نشانه های یخ زدگی اواپراتور را در سیستم تبرید خود دیدید و به دنبال دلایل یخ زدن اواپراتور و همچنین رفع یخ زدگی اواپراتور سردخانه خود هستید، در این مقاله همراه ما باشید.

همانطور که می دانید اواپراتور سردخانه دمای بالایی دارد و با این وجود امکان یخ زدن یا برفک زدن را دارد، در این مقاله نشانه های یخ زدن اواپراتور را بررسی می کنیم.

دلیل یخ زدن اواپراتور سردخانه

نشانه های یخ زدگی اواپراتور سردخانه

هوای اطراف اواپراتور به شدت سرد شده و بخار آب موجود در هوا به صورت شبنم روی فین‌ ها و صفحات اواپراتور قرار می گیرد، در این حالت با با کاهش دما این قطرات آب می‌توانند منجمد شوند و مانند برفک جلوی انتقال دما بین اواپراتور و محیط را بگیرند و باعث کاهش راندمان سیستم سرمایشی شوند.

از نشانه های یخ زدگی اواپراتور می توان به عمل نکردن سردخانه و یا کاهش بازدهی سردخانه مثل درست سرد نکردن یا کم بودن سرمای سردخانه اشاره کرد که در این موارد باید یخ زدگی اواپراتور را چک کنید.

4 مورد مهم در بررسی چک لیست دلایل یخ زدن اواپراتور

  1. لوله های بیرونی ماده مبرد را برای چک کردن نشانه های یخ زدگی به خوبی چک کنید.
  2. هواساز را چک کنید تا از عدم وجود رطوبت در اطراف آن و عدم رخ دادن چگالی مطمئن شوید.
  3. مخزن تخلیه ماده مبرد یا رسیور را چک کنید.
  4. بررسی لوله‌های اواپراتور را جهت عدم یخ زدگی در دستور کار قرار دهید.

دلایل یخ زدن اواپراتور

علت یخ زدگی اواپراتور

دلایل زیادی برای یخ زدن اواپراتور ممکن است وجود داشته باشد، که بهتر است آنها رابشناسیم تا بتوانیم از یخ زدگی اواپراتور جلوگیری کنیم یا در صورت یخ زدگی، آن را رفع کنیم، برای آشنایی شما با عوامل یخ زدن اواپراتور، در ذیل به چند مورد اشاره می کنیم.

آلودگی‌های لوله‌های اواپراتور

لوله های اواپراتور وظیفه تبادل حرارت با محیط را دارند به همین علت باید مراقب بود که لوله های اواپراتور دچار آلودگی نشوند، زیرا با آلوده شدن فشار بیشتری به سیستم برای خنک سازی وارد می شود و ممکن است یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد.

مشکلات ماده مبرد

ماده مبرد برای به جریان دراوردن انرژی سرمایشی استفاده می شود، ممکن است به دلایلی مانند نشتی و راه اندازی سیستم بدون داشتن مقدار کافی ماده مبرد روی قطعات تبرید فشار مضاعف وارد شود و باعث یخ زدگی اواپراتور یا برفک زدن اواپراتور شود.

عدم جریان هوا

ممکن است به علت گرفتگی دریچه ورودی، خرابی موتورهای دمنده، همچنین عملکرد نادرست فیلتر هوا، جریان هوا کم باشد، که نبود جریان کافی هوا بر عملکرد اواپراتور تاثیر منفی دارد و ممکن است یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور یا برفک زدن اواپراتور سردخانه شود.

خرابی ترموستات

یکی دیگه از دلایل یخ زدن اواپراتور ممکن است به علت خرابی ترموستات باشد، همانطور که می دانید در صورتیکه ترموستات به درستی کار نکند، تغییر دما قابل تشخصیص نیست و به همین علت ترموستات به طور مدام کار کرده و قطع نمی شود و این باعث خرابی ترموستات می شود.

سرد شدن هوا

با سرد شدن فن‌ها، برج‌ های خنک کننده و ترموستات را متناسب با دمای بیرون تنظیم کنید تا مانع یخ زدن اواپراتور شوید.

رطوبت بالا

اگر سردخانه در رطوبت بالایی قرار گیرد به علت افزایش میزان تقطیر، آب روی لوله‌ها زیادتر می شود و این آب‌ ها با کمک لوله‌ها از اواپراتور خارج می‌شوند در صورتیکه لوله‌ها مسدود باشند، این آب در داخل اواپراتور می ‌ماند و یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور می گردد.

رفع مشکل یخ زدگی اواپراتور

رفع مشکل یخ زدگی اواپراتور سردخانه

برای حل مشکلات یخ زدگی اواپراتور سردخانه بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای کمک بگیرید تا بدون معطلی مشکل را حل کنند، ولی باز هم در صورتیکه خودتان تمایل به تعمیر اواپراتور دارید، بخشی از اقدامات لازم جهت جلوگیری از یخ زدگی اواپراتور را بررسی می‌کنیم.

چک کردن سیستم دیفراست

اگر اواپراتور یخ زد ابتدا سیستم دیفراست را چک کنید و در صورت خرابی سیستم با یک اهم متر تمام قطعات سیستم را بررسی و خرابی را رفع کنید. زیرا مشکلات دیفراست ممکن است یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد.

چک کردن مایع مبرد

کم یا زیاد بودن ماده مبرد ممکن است یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد، پس با کمک یک متخصص گاز داخل دستگاه را تنظیم کنید.

بررسی روغن اواپراتور

مشکل در روغن اواپراتور نیز می تواند یکی از دلایل یخ زدن اواپراتور باشد، پس روغن اواپراتور را به طور منظم بررسی کنید تا در صورت انباشته شدن روغن آن را پاک کنید.

چک کردن جریان هوا

اطمینان حاصل کنید که جریان هوا در داخل سردخانه به خوبی در گردش است و در صورت مشکل داشتن برای رفع آن اقدام کنید.

بررسی ترموستات

ترموستات را چک کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کند.

بررسی میزان رطوبت

میزان رطوبت سردخانه و باز بودن راه عبور آب در لوله ها را چک کنید و در صورت مسدودی، آن را رفع کنید.

1 نظر در “دلایل یخ زدن اواپراتور

  1. آواتار علی دوست علی دوست گفت:

    سوال: چگونه می‌توان مشکل یخ زدگی اواپراتور در سردخانه را حل کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *