ساخت تونل انجماد

ساخت تونل انجماد

در عصر حاضر به روش های مختلفی می توان اقدام به منجمد کردن مواد غذایی نمود. برخی از دستگاه های انجماد آهسته استفاده می کنند و برخی دیگر از دستگاه های انجماد سریع. اما آیا می دانید تونل انجماد چیست به چه صورت ساخته می شوند؟ تونل های انجماد از جمله دستگاه های شناخته شده ای هستند که برای انجماد مواد غذایی از آنها استفاده می شود. ساخت تونل انجماد بسته به برخی از عوامل و ویژگی ها می تواند متغیر بوده و فرایند خاصی را در پی داشته باشد.

ساخت تونل انجماد در اصل شبیه ساخت سالن های سردخانه ای است که قدرت سرما زایی آنها بالا باشد. این سالن های سردخانه ای معمولا دمایی بین 30- درجه سانتی گراد تا 60- درجه سانتی گراد داشته و برای منجمد کردن مواد غذایی از آنها استفاده می شود. بیشتر کارخانه های تولید کننده مواد غذایی معمولا از تونل های انجماد برای منجمد کردن مواد غذایی تولیدی خود استفاده می کنند.

ساخت تونل انجماد

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان به همراه استعلام هزینه ساخت سردخانه  همین حالا با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

نحوه ساخت تونل انجماد تقریبا شباهت هایی به  ساخت سردخانه های عادی دارد. تنها تفاوت ساخت این دو سالن انجماد و نگهداری از مواد غذایی در تجهیزاتی است که درون آنها به کار برده می شود. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

انواع تونل انجماد کدامند؟ 

تونل های انجمادی که در ایران طراحی و ساخته می شوند معمولا به سه نوع تونل های انجماد سریع، تونل انجماد سنتی و تونل های انجماد کرایوژنیک دسته بندی می شوند.

  • تونل انجماد سریع:

ساخت تونل انجماد سریع بیشتر به منظور استفاده در واحدهای تولیدی مواد غذایی برای انجماد فوری انجام می شود. تا بتوان تمام مواد غذایی و محصولات کشتار شده را در سریع ترین زمان ممکن بدون بروز هیچ گونه آسیبی به بافت و کیفیت مواد غذایی منجمد کرد. اصولا مواد غذایی که در تونل های انجماد منجمد می شوند تازگی و کیفیت اولیه خود را حفظ کرده و کاملا مجزا از هم منجمد می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت تونل انجماد سریع به صفحه محصول تونل انجماد IQF مراجعه نمایید.

ساخت تونل انجماد

ساخت دستگاه های تونل انجماد سریع در کشور طبق استانداردهای بهداشتی معتبر جهانی از جمله استانداردهای USDA, CFIA, UL, CSA, OSHA و FDA انجام می شود. از این رو می توانید از استاندارد بودن ساخت تونل انجماد در ایران اطمینان حاصل نمایید.

  • تونل های انجماد سنتی:

این نمونه از تونل های انجماد که در کشور ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند، در مدت زمان کوتاهی، دمای محصولات و مواد غذایی را به 40- درجه سانتی گراد تغییر می دهند. اصولا ساخت تونل انجماد سنتی برای انجماد مواد غذایی مختلفی از جمله مرغ، گوشت، ماهی، سبزیجات، بستنی و … استفاده می شود. می توان از این تونل ها در کارخانه های تولید مواد غذایی و کشتارگاه ها استفاده کرد تا پیش از انتقال مواد غذایی به سردخانه، در دمای 40- درجه سانتی گراد منجمد شوند.

  • تونل های انجماد کرایوژنیک:

با ساخت تونل انجماد کرایوژنیک می توان سریع ترین فرایند را برای انجماد مواد غذایی به کار برد. زیرا این نمونه از تونل های انجماد از سیال کرایوژنیک برای انجماد مواد غذایی استفاده می کنند و به جای استفاده از هوا، از تزریق سیال کرایوژنیک برای انجماد بهره می برند. از این رو سرعت انجماد مواد غذایی فوق العاده افزایش یافته و در عین حال کیفیت مواد حفظ می شود.

البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که ساخت تونل انجماد کرایوژنیک نسبت به نمونه های دیگر تونل های انجماد از هزینه بالاتری برخوردار است. زیرا قیمت سیال مورد استفاده در آن بالا است. اما اگر به دنبال یک دستگاه عالی برای انجماد سریع مواد غذایی هستید می توانید اقدام به ساخت این نوع تونل انجماد نمایید.

طراحی و ساخت تونل انجماد

ساخت و طراحی تونل انجماد برای انجماد مواد غذایی و محصولاتی که بافت آسیب پذیری ندارند چندان اهمیتی ندارد. بلکه این دستگاه ها برای انجماد موادی استفاده می شوند که لازم است بافت و کیفیت اولیه مواد به خوبی حفظ شود. از این رو بسیاری از تولیدکنندگان و کشتارگاه های مواد پروتئینی که می دانند مواد غذایی و محصولات آنها به سرعت دچار آسیب می شود، با ساخت تونل انجماد و به کار بردن این سیستمها، از بروز آسیب به مواد غذایی جلوگیری می کنند.

صنایع برودتی نوری امکان تولید انواع تونل انجماد را در سراسر داخل و خارج از کشور فراهم آورده است و شما می توانید برای خرید تونل انجماد در زاهدان و خرید تونل انجماد در شیراز بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

ساخت تونل انجمادتونل های انجماد بسته به ابعاد و ظرفیتی که دارند طراحی و ساخته می شوند و از آنها در محیط های مختلف استفاده می شود. می توان با طراحی و ساخت تونل انجماد از مواد غذایی با کیفیت و تازه نگهداری کرد و از آسیب دیدگی آنها جلوگیری نمود. در میان تونل های انجمادی که طراحی و ساخته می شوند، در حال حاضر تونل های انجماد سریع بیشترین طرفدار را دارند.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

آشنایی با انواع تجهیزات تونل انجماد 

همانطور که می دانیم برای ساخت تونل های انجماد و حتی سردخانه ها لازم است از برخی تجهیزات مناسب استفاده شود. هر یک از تجهیزاتی که برای ساخت تونل انجماد استفاده می شوند عملکرد خاصی داشته و لازم است در مورد نوع عملکرد آنها در تونل های انجماد اطلاعات به دست آورید. از جمله مهمترین تجهیزات مورد استفاده در تونل های انجماد باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کمپرسور تونل انجماد

کمپرسور تونل انجماد یکی از تجهیزات مهمی است که به عنوان قلب تونل های انجماد نیز شناخته می شود. در اصل کمپرسورها، گازی که از اواپراتورها عبور می کند را مکیده و پس از متراکم کردن این گاز، آن را به سمت کندانسور هدایت می کند تا خنک و به مایع تبدیل شود.

  • کندانسور و اواپراتور تونل انجماد:

از دیگر تجهیزاتی که در ساخت تونل انجماد استفاده می شود باید به اواپراتور تونل انجماد و کندانسور تونل انجماد اشاره کنیم. این دو سیستم از مهمترین تجهیزات ساخت و طراحی تونل انجماد سریع به شمار می روند و هر یک عملکرد ویژه ای دارند. اواپراتورها مایع مبرد را به گاز تبدیل کرده و منجر به سرد شدن هوا یا مایع درون تونل انجماد می شوند.

در حالی که کندانسورها نیز عملکرد مشابهی همچون اواپراتورها دارند با این تفاوت که کندانسورها گاز را در چرخه تونل خنک و به مایع تبدیل می کند.

یکی از بهترین برندهای تولید کننده اواپراتور و کندانسور برودتی نیک نوری می باشد که شما می توانید برای آشنایی با تونل انجماد این شرکت به صفحه تونل انجماد نیک مراجعه نمایید.

ساخت تونل انجماد

هزینه ساخت تونل انجماد چقدر است؟ 

به طور کلی برای ساخت انواع تونل های انجماد لازم است هزینه های متفاوتی پرداخت شود. مثلا نمی توانیم بیان کنیم که قیمت ساخت تونل انجماد سنتی با تونل های انجماد فوق سریع نیتروژنی یا کرایونیک یکسان هستند. از این رو لازم است پیش از ساخت تونل های انجماد به عملکرد، ظرفیت، ابعاد و تجهیزاتی که در آنها باید استفاده کنید توجه نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …
برودتی نوری
برودتی نوری

صنایع برودتی نوری فعال در زمینه صنعت برودت توانسته است برای مجموعه های بزرگ خدمات ارزنده ای ارائه دهد و شما می توانید برای ساخت سردخانه، چیلر، تونل انجماد، آیس بانک و همچنین تهیه تجهیزات برودتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ریز اقلام مورد نیاز در صنعت برودت از ما یاری بخواهید .

آیکون های اجتماعی