فن کویل

فن کویل چیست؟

فن کویل

فن کویل چیست و چه انواعی دارد؟

فن کویل از جمله سیستم های تهویه مطبوع خانگی است که وظیفه دارد تا با ایجاد هوایی مناسب، دمای محیط را در سطح ایده آل قرار دهد. به طور کلی این مدل از سیستم های تهویه مطبوع قادر هستند در فصل تابستان و زمستان عملکرد مناسبی را از خود نشان دهند.

در زمستان با تولید هوای گرم و در تابستان با تولید هوای سرد می توان دمای اتاق را به سطحی ایده آل رساند. اما فن کویل چگونه کار می کنند؟ این دسته از سیستم های تهویه مطبوع چه انواعی دارد؟

نحوه عملکرد فن کویل

به طور کلی این نوع از سیستم های تهویه مطبوع به منظور تولید هوایی با دمایی مناسب عمدتا از شبکه لوله کشی آب استفاده می کند. آب و یا مبرد با دمای پایین و یا زیاد درون کویل های مسی موجود در این سیستم به گردش در می آید. در این هنگام هوای اتاق از طریق فن قدرتمند تعبیه شده در این سیستم از روی کویل های حرارتی عبور داده می شود. با عبور هوا، مبرد و یا آب موجود در کویل ها گرمای هوا را به خود جذب کرده و یا آنکه در فصل زمستان گرمای خود را به هوا می دهند. تا به این ترتیب دمای اتاق به سطح ایده آل برسد.

به طور کلی CFM فن کویل یا GPM فن کویل عمدتا بر مبنای متراژ منزل و محیط های داخلی تعیین می شود. به طور کلی هر چه میزان فضای موجود در اتاق بیشتر باشد، سیستم حرارتی، برودتی به کار گرفته شده باید از ظرفیت بیشتر و یا به عبارتی از CFM بیشتری برخوردار باشد.

فن کویل کانالیقطعات فن کویل

به طور کلی این تجهیزات به منظور تهویه هوای محیط از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. از جمله این بخش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کویل های حرارتی

از جمله مهمترین بخش های فن کویل می توان به کویل های حرارتی اشاره کرد. به طور کلی این بخش وظیفه دارد تا گرمای موجود در هوا و یا آب را به سریع ترین شکل ممکن انتقال دهد. عمدتا این لوله ها از خم های متعددی تشکیل شده اند تا به این واسطه سطح تماس بیشتری با هوای عبوری داشته باشد. از آنجایی که این کویل ها باید بتوانند حرارت را به خوبی انتقال دهند، باید در ساختار آن ها از متریال هایی مانند مس و یا آلومینیوم استفاده شود.

الکتروموتور

از دیگر بخش های ان سیستم ها می توان به الکتروموتور اشاره کرد. به طور کلی این دسته از تجهیزات وظیفه دارند تا انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. عمدتا این تجهیزات قادر هستند و توان و نیروی لازم را برای به حرکت در آوردن هوا ایجاد کنند.

بلوور

این بخش از فن کویل با دریافت انرژی مکانیکی الکتروموتور قادر است هوای موجود در محیط را به گردش درآورده و از روی کویل ها عبور دهد.

سینی و پمپ درین

از دیگر بخش های مهم این دستگاه می توان به سینی و پمپ درین آن اشاره کرد. به طور کلی در هنگام تهویه هوا همواره مقداری از رطوبت موجود در هوا مایع می شود. مایعات حاصل از رطوبت هوا در سینی به خصوصی تحت عنوان سینی درین جمع آوری می شود. آب موجود در این سینی نیز به وسیله پمپ به خصوصی به خارج از سیستم هدایت می شود تا به این ترتیب از زنگ زدگی و خوردگی سینی و بدنه جلوگیری شود.

فیلتر

فیلتر ها عموما بخش های مهمی از دستگاه را شامل می شوند. به طور کلی فیلتر ها وظیفه دارند تا هر گونه آلودگی و گرد و غبار موجود در محیط را به خود جذب کرده و مانع از ورود مجدد آن ها به فضای داخلی محیط شود. به این ترتیب استفاده از فیلتر ها سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان سلامتی افراد حاضر در محیط افزایش پیدا کند‌. چرا که هیچ گونه آلودگی توسط سیستم به گردش در نخواهد آمد.

انواع فن کویل

به طور کلی این مدل از سیستم های تهویه مطبوع بر اساس ساختار ساختمان و علاقه خاص مشتریان به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فن کویل زمینی چیست؟

همانطور که از نام این دسته از سیستم های تهویه مطبوع مشخص است، عمدتا این سیستم ها بر روی زمین نصب می شوند. از آنجایی که ابعاد فن کویل زمینی و وزن آن مناسب است، عمدتا نصب آن ها به راحتی امکان پذیر است. به طور کلی به منظور نصب فن کویل زمینی در ابتدا محل مورد نظر بر روی زمین انتخاب شده و لوله کشی آب گرم و سرد به طور همزمان به آن انجام می شود. در مرحله آخر سیستم تهویه مورد نظر در محل خود نصب می شود.

فن کویل زمینیبرای دریافت اطلاعت فنی در زمینه فن کویل زمینی به صفحه محصول فن کوبل زمینی نیک مراجعه نمایید.

فن کویل دیواری چیست؟

از دیگر سیستم های تهویه مطبوع می توان به فن کویل دیواری اشاره کرد. به طور کلی نصب فن کویل دیواری عموما بر روی دیوار های داخلی منازل انجام می شود. به طور کلی ابعاد فن کویل دیواری در مقایسه با سایر سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار بسیار کمتر است. به این ترتیب استفاده از آن ها به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع سبب می شود تا به طور قابل توجهی میزان فضای اشغال شده کاهش پیدا کند. این نوع سیستم ها عموما از ظرفیت های گوناگونی برخوردار بوده و برای اتاق های با حجم مشخصی مناسب هستند.

فن کویل سقفی چیست ؟

عمدتا فرآیند نصب فن کویل سقفی به نسبت سایر سیستم های تهویه مطبوع، عمدتا با چالش هایی همراه است. عمدتا این سیستم ها به دو صورت روکار و توکار نصب می شوند‌ در صورتی که به صورت توکار نصب شوند، سطح صدای تولیدی بسپار کمتری داشته و همچنین فضای کمتری را اشغال می کند. به طور کلی ابعاد فن کویل سقفی نیز مانند نوع زمینی آن به متراژ و حجم فضای محیط داخلی بستگی دارد.

فن کویل سقفی

برای دریافت اطلاعت فنی در زمینه فن کویل سقفی به صفحه محصول فن کویل سقفی نیک مراجعه نمایید.

فن کویل کاستی چیست ؟

نصب فن کویل کاستی به طور قابل توجهی آسان تر از نصب سیستم تهویه مطبوع دیواری است. این تجهیزات به دو دسته چهار طرفه و یک طرفه تقسیم بندی می شوند. در نوع چهار طرفه آن عمدتا جریان هوا در چهار راستای مختلف پرتاب می شود ولی در نوع یک طرفه آن جریان هوا تنها در یک راستا پرتاب می شود. عمدتا ابعاد فن کویل کاستی متناسب با حجم هوای عبوری تعیین می شود.

فن کویل کاستیبرای دریافت اطلاعت فنی در زمینه فن کویل کاستی به صفحه محصول فن کویل کاستی نیک مراجعه نمایید.

فن کویل برقی چیست؟

همانطور که از نام این دسته از فن کویل ها مشخص است، عمدتا این تجهیزات با استفاده از انرژی برق کار می کنند. به طور کلی استفاده از این تجهیزات سبب می شود تا دمای محیط به راحتی کنترل شده و همچنین فضای بسیار کمتری اشغال می کنند. به طور کلی این تجهیزات در مقایسه با سایر سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار، نصب آسان تری دارد. از همین رو عمدتا در منازل از فن کویل ها استفاده می شود.

معایب فن کویل

به طور کلی هر سیستمی علاوه بر مزایایی که دارد، عمدتا معایبی نیز دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعمیر و نگهداری بسیار زیاد

به طور کلی این سیستم ها از طول عمر مشخصی برخوردار هستند و پس از مدتی دچار خرابی می شوند. از همین رو این سیستم ها باید یه صورت دوره ای تعمیر گردند.

ایجاد قطره های آب بر روی کویل های سیستم

از جمله مشکلات این دستگاه می توان به تشکیل آب بر روی کویل ها اشاره کرد. به طور کلی این سیستم ها در هنگام تهویه هوای محیط همواره رطوبت را به خود جذب می کنند. اگرچه در این سیستم های تهویه مطبوع از پمپ و سینی درین استفاده شده است. اما همچنان وجود رطوبت در سیستم سبب بروز خرابی در آن می شود.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع فن کویل می باشد و شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان در این زمینه و استعلام قیمت فن کویل های متنوع با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهی در مورد “فن کویل چیست؟
 1. آواتار ابراهیمی ابراهیمی گفت:

  سلام ، خرید فن کویل سقفی یا فن کویل دیواری بهتر است ، ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام، انتخاب بین فن کویل سقفی یا فن کویل دیواری بستگی به کاربرد، فضای نصب و دیگر موارد دارد .
   پیشنهاد می کنم با همکاران ما در برودتی نیک نوری تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *