فروش آنلاین : 09127444461
051-36654030

گاز مبرد

گاز مبرد

گاز مبرد برای سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع ضروری هستند. این گازها برای انتقال گرما از یک محیط به محیط دیگر استفاده می شوند. با این حال، همه گازهای مبرد یکسان نیستند و برخی از آنها می توانند برای محیط زیست و سلامت انسان خطرناک باشند.

در این مقاله شما را با مشخصات گازهای مبرد آشنا می نماییم و بهترین گاز مبرد که کمترین مشکلات زیست محیطی را ایجاد می نماید به شما معرفی می نماییم.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع گاز مبرد می باشد و شما می توانید برای استعلام بهترین قیمت گاز مبرد و دریافت مشاوره تخصصی رایگان خرید گاز مبرد با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتکوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

گاز مبرد چیست ؟

این مقاله مروری بر گازهای مبرد، از جمله انواع، خواص و اثرات زیست محیطی آنها ارائه می دهد. انواع گازهای مبرد انواع مختلفی از گازهای مبرد وجود دارد، از جمله کلروفلوئوروکربن ها (CFC)، هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs) و هیدروفلوئوروکربن ها (HFCs). CFC ها به طور گسترده ای به عنوان گاز مبرد استفاده می شدند تا اینکه مشخص شد که لایه اوزون را تخریب می کنند. در نتیجه، آنها تحت پروتکل مونترال، یک معاهده بین‌المللی که در سال 1987 امضا شد، حذف شدند.

انواع گاز مبرد

HFC ها امروزه پرمصرف ترین گازهای مبرد هستند. آنها لایه اوزون را تخریب نمی کنند اما پتانسیل گرمایش جهانی بالایی دارند که معیاری برای تأثیر آنها بر تغییرات آب و هوایی است. گازهای مبرد دارای خواص خاصی هستند که آنها را برای سیستم های خنک کننده مناسب می کند.

آنها نقطه جوش پایینی دارند، به این معنی که می توانند گرما را به راحتی جذب کنند. هنگامی که یک گاز مبرد فشرده می شود، داغ می شود و زمانی که منبسط می شود، سرد می شود. این چرخه فشرده سازی و انبساط چیزی است که باعث ایجاد اثر خنک کننده در سیستم های تهویه مطبوع و تبرید می شود.

گازهای مبرد همچنین سمیت و اشتعال پذیری کمی دارند که استفاده از آنها را در خانه ها و ساختمان های تجاری ایمن می کند. گازهای مبرد می توانند تأثیر قابل توجهی بر محیط زیست داشته باشند. مشخص شده است که CFC ها و HCFC ها لایه اوزون را که از زمین در برابر تشعشعات مضر فرابنفش محافظت می کند، تخریب می کنند. استفاده از این گازها با افزایش موارد سرطان پوست و سایر مشکلات سلامتی مرتبط است.

HFC ها، در حالی که لایه لایه ازن را تخریب نمی کنند، پتانسیل بالایی برای گرم شدن کره زمین دارند. هنگامی که در جو رها می شوند، به تغییرات آب و هوایی کمک می کنند، که می تواند منجر به حوادث آب و هوایی مکرر و شدید، بالا آمدن سطح آب دریاها و سایر مشکلات زیست محیطی شود.

انواع گاز مبرد

بررسی اجمالی جامع گاز مبرد جزء حیاتی هر سیستم خنک کننده ای است، خواه یخچال، تهویه مطبوع یا حتی سیستم خنک کننده خودرو. وظیفه جذب گرما از محیط اطراف و پخش آن در جاهای دیگر را بر عهده دارد و همین امر باعث می‌شود خنک‌سازی شود. با این حال، همه گازهای مبرد یکسان ایجاد نمی شوند، و انتخاب گاز مناسب برای یک کاربرد خاص می تواند تفاوت زیادی از نظر کارایی، هزینه و اثرات زیست محیطی ایجاد کند. در این مقاله مروری بر رایج ترین انواع گاز مبرد، خواص آنها و مزایا و معایب آنها خواهیم داشت.

1. گاز مبرد کلروفلوئوروکربن ها (CFC)

CFC ها که در دسته گاز فریون قرار میگیرند زمانی پرمصرف ترین گاز مبرد بودند، به دلیل خواص خنک کنندگی عالی و هزینه کم. با این حال، بعداً مشخص شد که آنها همچنین سهم عمده‌ای در تخریب لایه اوزون داشتند که منجر به حذف تدریجی آنها در دهه 1990 شد. امروزه دیگر از CFCها در سیستم های خنک کننده جدید استفاده نمی شود، اما بسیاری از سیستم های قدیمی هنوز به آنها متکی هستند.

2. گاز مبرد هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs)

HCFC ها جایگزین کمتری برای CFC ها هستند، زیرا پتانسیل تخریب لایه ازن کمتری دارند. آنها هنوز به طور گسترده در بسیاری از سیستم های خنک کننده استفاده می شوند، اما به دلیل سهم آنها در تغییرات آب و هوایی نیز به تدریج کنار گذاشته می شوند. یکی از رایج ترین HCFC ها R22 است که معمولا در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. با این حال، R22 در حال حذف شدن است و سیستم های جدیدتر در حال انتقال به مبردهای جایگزین هستند.

مشخصات گاز مبرد

3. گاز مبرد هیدروفلوئوروکربن ها (HFCs)

HFC ها امروزه پرمصرف ترین گازهای مبرد هستند، زیرا پتانسیل تخریب لایه ازن پایینی دارند و به اندازه CFC ها و HCFC ها به تغییرات آب و هوایی کمک نمی کنند. با این حال، آنها هنوز پتانسیل بالایی برای گرم شدن کره زمین دارند، به این معنی که آنها کاملاً دوستدار محیط زیست نیستند. برخی از رایج ترین HFC ها شامل R134a و R410a هستند که در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع و تبرید استفاده می شوند.

گاز مبرد چیست

4. گاز مبرد آمونیاک (NH3)

آمونیاک یک گاز مبرد طبیعی است که برای بیش از یک قرن استفاده شده است. بسیار کارآمد است و پتانسیل گرمایش جهانی پایینی دارد که آن را به گزینه ای محبوب در سیستم های خنک کننده صنعتی و تجاری تبدیل می کند. با این حال، آن نیز سمی و قابل اشتعال است، که نیاز به برخورد مناسب و اقدامات ایمنی دارد.

خرید گاز مبردبهترین گاز مبرد

گازهای مبرد در کاربردهای مختلف تجاری و صنعتی برای مقاصد سرمایش یا تبرید استفاده می شود. این گازها برای اطمینان از عملکرد مناسب سیستم های خنک کننده و واحدهای تهویه مطبوع ضروری هستند. با این حال، استفاده از مبردهای خاص منجر به اثرات منفی بر محیط زیست و سلامت انسان شده است. به همین دلیل، چندین گاز مبرد ممنوع و حذف شده است.

امروزه هنوز برخی از مبردها در بازار موجود است، از جمله بهترین آنها که به گونه ای طراحی شده اند که سازگار با محیط زیست و کم مصرف باشند. در این مقاله، بهترین گازهای مبرد موجود در بازار امروز را مورد بحث قرار خواهیم داد.

1. گاز مبرد R290 (پروپان)

R290 یا پروپان، گاز مبرد هیدروکربنی است که پتانسیل تخریب لایه ازن صفر و حداقل پتانسیل گرمایش جهانی را دارد. این غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و برای استفاده در کاربردهای تبرید تجاری و صنعتی ایمن است. پروپان را می توان در انواع مختلف تجهیزات برودتی مانند یخچال های خانگی، خنک کننده های نوشیدنی و سیستم های تهویه مطبوع استفاده کرد.

2. گاز مبرد R744 (کربن دی اکسید)

دی اکسید کربن یا R744 یکی دیگر از مبردهای طبیعی است که در سال های اخیر به دلیل تأثیر کم بر محیط زیست محبوبیت پیدا کرده است. پتانسیل تخریب لایه ازن ندارد و پتانسیل گرمایش جهانی 1 دارد که به طور قابل توجهی کمتر از سایر مبردها است. دی اکسید کربن نیز غیر سمی و غیر قابل اشتعال است و برای استفاده در کاربردهای مختلف بی خطر است.

3. گاز مبرد R32

R32 یک مبرد هیدروفلوئوروکربن (HFC) است که پتانسیل گرمایش جهانی 675 دارد که بسیار کمتر از سایر HFCها است. این یک مبرد کم فشار است که معمولاً در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود. R32 همچنین از نظر انرژی کارآمد است و برای کسانی که می خواهند مصرف انرژی و ردپای کربن خود را کاهش دهند گزینه ایده آلی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این گاز مبرد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه محصول گاز R32 مراجعه نمایید.

بهترین گاز مبرد4. گاز مبرد R410A

R410A یک گاز مبرد HFC است که به یک استاندارد صنعتی برای سیستم های تهویه مطبوع مسکونی و تجاری تبدیل شده است. این یک گاز مبرد غیر سمی و غیر قابل اشتعال است که پتانسیل تخریب لایه ازن را ندارد. با این حال، پتانسیل گرمایش جهانی 2088 بالایی دارد که باعث می شود نسبت به سایر مبردها سازگاری کمتری با محیط زیست داشته باشد.

5. گاز مبرد R134a

R134a یکی دیگر از گاز های مبرد HFC است که به طور گسترده در کاربردهای خودرو و تهویه مطبوع استفاده شده است. پتانسیل گرمایش جهانی 1430 دارد که بالاتر از سایر مبردهای این لیست است. با این حال، غیر سمی و غیر فلور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این گاز به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه گاز R134 مراجعه نمایید.

قیمت گاز مبرد

 

محتوا
نوشته های تازه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
گاز مبرد افغانستان تاجیکستان عراق مشهد تهران شیراز رشت اصفهان کیش قشم چابهار بندر عباس اهواز جیرفت دزفول زاهدان کرمان
لیست شهر
سبد خرید