تونل انجماد سریع IQF

تونل انجماد IQF

عبارت Individual quick freezing که به معنی انجماد سریع اختصاصی است، در واقع به تونل انجماد IQF اشاره دارد. تکنولوژی جدیدی که با بالاترین کیفیت به فریز کردن مواد غذایی و محصولات دیگر کمک می کند. در اصل باید بگوییم این تکنولوژی به گونه ای طراحی شده است که بتواند با کمترین آسیب در بافت مواد غذایی، آنها را در دمای مناسب فریز نماید.

تونل های انجماد در ظرفیت های مختلف طراحی و تولید می شوند ظرفیت این دستگاه بر اساس تن مشخص می شود و می توان این دستگاه را در ظرفیت های 1 تن یا 500 تن یا در هر ظرفیت دیگری بر اساس نیاز شما پیاده سازی نمود.

تونل انجماد گوشت

تونل انجماد گوشت

استفاده از تونل انجماد گوشت بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت و آماده سازی برای انتقال به نقاط دور می باشد در تونل انجماد گوشت

ادامه مطلب »
تونل انجماد مرغ

تونل انجماد مرغ

تمام مواد غذایی که در کارخانه های مختلف تولید می شوند، برای این که مدت زمان طولانی نگهداری شوند باید منجمد شوند. بهترین دستگاه برای

ادامه مطلب »

 

تونل انجماد چیست ؟

در جواب به سوال تونل انجماد چیست؟ باید بگوییم که تونل های انجماد یک نوع سردخانه می باشند که از اهمیت بالایی برخوردار هستند به این دلیل که در حفظ کیفیت مواد غذایی نقش موثری دارند. اگر فرایند انجماد به صورت آهسته انجام شود کریستال های یخ درشت در بافت مواد غذایی ایجاد می شود و باعث تخریب بافت مواد غذایی می شود درحالی که در فرآیند انجماد سریع بافت های کریستال یخ کوچکتر بوده و ظاهر، بافت و طعم مواد غذایی حفظ می شوند.

استفاده از این دستگاه سبب می شود که زنجیره تامین و نگهداری مواد غذایی انسان ها با کیفیت بالاتری انجام شود و به سلامت انسان ها کمک فراوانی می نماید.

این دستگاه را با عنوان دستگاه انجماد سریع نیز می شناسند. برخی از افراد که با عنوان تخصصی آن آشنا نیستن این دستگاه را با نام ها مختلفی معرفی می نمایند که یکی از رایج ترین آنها دستگاه انجماد سریع می باشد.

تونل انجماد سریع گوشت

 

انواع تونل انجماد

تونل های انجماد را می توان بر اساس نحوه عملکرد آنها دسته بندی کرد که می توان به نوع وزشی، تماسی، دارای نوار نقاله و … اشاره کرد.

در روش تماسی مواد را در بین جداره هایی قرار میدهند تا منجمد شوند و در بعضی مواقع از طریق تماس مستقیم با نیتروژن مایع مواد را منجمد میکنند.

در نوع وزشی هوای سرد توسط فن ها از روی محصولات عبور کرده و باعث انجماد مواد می شوند که در حال حاظر از این روش برای منجمد کردن مواد غذایی در کشور استفاده می شود.

هزینه ساخت و نگهداری تونل های انجماد وزشی نسبت به مدل دیگر مقرون به صرفه می باشد و استفاده از آن آسان تر می باشد.

تونل انجماد سریع یا IQF

تونل انجماد IQF برای منجمد کردن مواد غذایی و محصولات مختلف در دمای  40 –  درجه سانتی گراد تولید شده است. محصولاتی که با استفاده از این تکنولوژی در طی چند دقیقه منجمد می شوند، هیچ گونه آسیبی در بافت آنها ایجاد نشده و تازگی و کیفیت خود را حفظ می کنند.

این مسئله در کیفیت، عطر، طعم، ویتامین ها و تازگی محصولات و گیاهان تاثیر گذاشته و محصولات را در عالی ترین کیفیت منجمد می کنند. علاوه بر آن باید بگوییم این تونل های انجماد در شرایط بی وزنی محصولات و مواد غذایی را به صورت تک به تک منجمد می کند. از این رو استفاده از تونل انجماد IQF یک روش عالی و مناسب برای انجماد مواد غذایی به شمار می رود.

انواع تونل انجماد سریع

تونل انجماد سریع بر اساس نو آوری های جدید در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود که در ادامه به دو نوع آن اشاره می نماییم.

تونل انجماد IQF نیتروژنی

در برخی از تونل های انجماد به جای استفاده از تجهیزات برودتی تراکمی از اسپری نیتروژن مایع بر روی محصولات استفاده می نمایند در این تونل انجماد سریع دیگر نیازی به سیکل تبرید نمی باشد و فقط نیاز به منبع نیتروژن مایع دارند.

نیتروژن مایع ماده ای خنثی می باشد که در حالت عادی در هوا وجود دارد و ضرری برای مواد غذایی ندارد.

تونل انجماد سریع با سیکل تبرید تراکمی

این نوع تونل های انجماد بسیار رایج می باشند و همانند نمونه نیتروژنی توانایی انجماد سریع محصولات را دارا می باشد این نوع تونل انجماد سریع در مقایسه با نمونه نیتروژنی مصرف برق بسیار بالایی دارد ولی برای انجماد سریع نیاز نیتروژن مایع ندارد که در ادامه ساختار آن را کاملا توضیح می دهیم.

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان به همراه استعلام بهترین قیمت تونل انجماد و IQF همین حالا با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

ساخت تونل انجماد IQF 

برای ساخت تونل انجماد از تجهیزات بسیاری استفاده می شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مهمترین پارامتر تونل های انجماد میزان ظرفیت آنها است. اصولا از تکنولوژی انجماد سریع برای انجماد مواد غذایی در سرعت و حجم بالا استفاده می شود. از این رو برای راه اندازی این سیستم ها نیاز به تجهیزات مناسبی است.

شیرهای انبساط، تابلو برق، کمپرسور دو مرحله ای، کندانسور، عایق و اواپراتور از جمله تجهیزات تونل انجماد IQF هستند. ظرفیت تونل های انجماد نیز بسته به مقدار موادی که در زمان مشخصی نیاز به سرد شدن دارند و بسته به دمای مناسب برای انجماد، تعیین می شوند. علاوه بر این تجهیزات یاد شده باید بگوییم مبردهای مختلفی از جمله آمونیاک، فریون و موارد دیگر نیز برای طراحی و ساخت سیستم های انجماد سریع مورد استفاده قرار می گیرند.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه انجماد و دستگاه انجماد سریع به مقاله دستگاه انجماد سریع مراجعه نمایید.

 • تونل انجماد سریع IQFکمپرسور تونل انجماد سریع

کمپرسورها در اصل قلب سیستم های سرمایشی هستند. برای این که بتوان بیشتر با عملکرد کمپرسور تونل انجماد IQF آشنا شد، لازم است ابتدا نسبت به سیکل های تبریدی شناخت مطلوبی به دست آورد. از کمپرسورها در سیستم های مختلف سردخانه ای استفاده می شود. اما کمپرسورهایی که برای تونل انجماد سریع استفاده می شوند، معمولا از نوع کمپرسورهای دو مرحله ای هستند.

این کمپرسورها به گاز اجازه می دهند که در هر مرحله ای خنک شده و بازدهی سیستم را افزایش دهند. البته لازم به ذکر است که کمپرسورهای مورد استفاده برای تونل های انجماد تنها برای افزایش بازدهی استفاده نمی شوند. بلکه در برخی از سیستم ها این کمپرسورها در چند مرحله که به فشرده سازی گاز کمک می کنند، اقدام به کاهش دمای گاز نیز می نمایند. زیرا قطعات داخلی کمپرسورها ممکن است قادر به تحمل میزان دمای بالا نباشند.

 • اواپراتور تونل انجماد سریع

اواپراتورهای تونل های انجماد از دیگر تجهیزات مهمی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های سردخانه ای استفاده می شوند. این تجهیزات برای تبادل حرارت در سیستم چرخش تبریدی استفاده شده و مایع را به گاز تبدیل می کنند. در نتیجه نیز با استفاده از این فرایند هوا و مایع را در محیط اطراف سرد می کنند.

اواپراتور تونل انجماد IQF سیستمی است که در آن گاز مبرد در پایین ترین دما از دمای محیط اواپراتور جوشیده و گرمای تولید شده مواد و محیط اطراف توسط این سیستم جذب می شود تا سرد شوند. این تجهیزات نیز در نمونه های متنوعی طراحی و تولید شده و برای سیستم های تبریدی و تونل های انجماد استفاده می شوند.

یکی از برندهای تولید کننده تونل انجماد سریع و اواپراتور تونل انجماد برودتی نیک نوری می باشد که  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تونل انجماد نیک مراجعه نمایید.

 • کندانسور تونل انجماد سریع

کندانسور تونل انجماد سریع یکی دیگر از تجهیزاتی است که در سیستم های تهویه مطبوع و سردخانه ای استفاده می شود. این سیستم ها برای تبدیل گاز به مایع در چرخه سردخانه ای و انتقال گرما به محیط اعم از مایع یا هوا مورد استفاده قرار می گیرند. کندانسور تونل انجماد IQF را باید به سه گروه هوایی، تبخیری و آبی دسته بندی نمایید که معمولا از نوع آبی استفاده می شود و هر یک از این سیستم ها دارای عملکرد مجزایی هستند.

مهمترین کاربرد تونل انجماد IQF

از تونل انجماد سریع برای آماده سازی محصولات جهت نگهداری طولانی مدت استفاده می کنند. از جمله محصولاتی که می توان با استفاده از تکنولوژی انجماد سریع با کیفیت بالایی نگهداری نمود، عبارتند از میوه، سبزیجات، آبجو، آبمیوه، مرغ، گوشت، تخم مرغ های بدون جعبه و محصولات دریایی. این محصولات پس از انجماد کیفیت اصلی و تازگی خود را حفظ کرده و در دمای 18- درجه نگهداری می شوند.

در اصل کاربرد تونل انجماد IQF نگهداری از مواد غذایی و برخی محصولات در بهترین کیفیت است. در کنار محصولاتی که به آنها اشاره کردیم باید بگوییم از تونل انجماد برای فریز کردن مواد غذایی دیگری همچون مواد کنسرو شده، نان ها، مواد غذایی پخته شده و بستنی نیز استفاده می شود.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد سریع به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد و IQF  مراجعه نمایید.

در ادامه به بررسی یکی کاربردهای این دستگاه می پردازیم :

تونل انجماد ماهی و میگو

از این دستگاه برای منجمد نمودن سریع ماهی و میگو و سایر محصولات دریایی استفاده می شود. همانطور که می دانید این مواد غذایی سرشار از پروتئین و مواد مغزی هستند و باید در نگهداری آنها بسیار دقت شود تا کیفیت آنها کاهش نیابد. به همین دلیل در فصل هایی که صید ماهی و میگو و سایر آبزیان زیاد می باشد می توان از تونل انجماد میگو و ماهی استفاده نمود تا ماهی ها و میگو ها را سریع منجمد نمود و برای نگهداری طولانی مدت آماده نمود.

تاریخچه تونل انجماد 

از دیرباز مردم دنیا روش های مختلفی را برای نگهداری از مواد غذایی خود انتخاب می کردند. مثلا اسکیموها هنوز در قطب شمال و جنوب از یخچال های طبیعی برای نگهداری شکارهای خود استفاده می کنند. اما گذشت زمان و رونق تکنولوژی منجر شد تا دستگاه ها و تونل های انجماد با بهترین و مجهزترین تکنولوژی ها تولید و به بازار عرضه شوند. تا بتوانند فرایند انجماد سریع محصولات را در دمای مناسب رونق بخشند.

ساخت انواع تونل انجماد

 

مزایای تونل انجماد

 • منجمد کردن مواد غذایی در مدت زمان کوتاه
 • جلوگیری از تخریب بافت مواد غذایی و خواصیت مواد غذایی
 • به دلیل اتومات بودن بعضی از بخش های دستگاه نیاز به نیروی انسانی کاهش میابد.
 • جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی و رشد باکتری ها
 • اماده شدن سریع محصول جهت ارائه به بازار

تفاوت تونل انجماد و سردخانه چیست ؟

تفاوت عمده تونل انجماد و سردخانه در کابرد آنها می باشد از سردخانه برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی استفاده می شود ولی از تونل انجماد تنها برای منجمد نمودن محصولات استفاده می نمایند. محصولات ابتدا در تونل انجماد با سرعت بسیار بالا منجمد می شوند و سپس به سردخانه زیر صفر برای نگهداری منتقل می شوند.

سردخانه ها زیر صفر توانایی منجمد نمودن سریع مواد غذایی را ندارند و برای اضافه کردن این قابلیت به سرخانه باید هزینه بسیار بالایی برای ساخت سردخانه پرداخت نماییم که اصلا مقرون به صرفه نمی باشد و اگر بخواهیم محصولات را در سردخانه قرار دهیم تا به صورت تدریجی منجمد شوند خاصیت و کیفیت خود را از دست می دهند.

قیمت تونل انجماد IQF 

قیمت تونل انجماد IQF بسته به میزان ظرفیتی که دارد و تجهیزاتی که برای ساخت آن استفاده شده است، می تواند متغیر باشد. از این رو پیش از آنکه بخواهید اقدام به خرید تونل انجماد IQF نمایید، بهتر است با انواع تونل های انجماد آشنا شده و بسته به میزان ظرفیت محصولاتی که تمایل دارند فریز نمایید، اقدام به تهیه آن نمایید.

بهتر است برای انتخاب تونل های انجماد مناسب، با کارشناسان و نمایندگان معتبر ارتباط برقرار نموده و پس از آن بهترین تونل انجماد سریع را با قیمت مقرون به صرفه و مناسب تهیه نمایید. حتما برای خرید تونل های انجماد به نوع طراحی و تجهیزاتی که در این تونل ها به کار رفته شده است، توجه ویژه ای نمایید. تا بهترین سیستم را برای فریز کردن محصولات خود تهیه کنید.

نظرات

4 نظرات

 • سلام
  وقت بخیر
  من یه تونل انجماد لازم دارم که بتونم در هر مرحله حدود 8 تن مرغ را منجمد کنم. لطفا راهنمایی کنید که چه نوع تونلی باید خریداری کنم. متشکرم

  • سلام و درود خدمت شما
   ظرفیت تونل های انجماد با توجه به حجم محصولی که در آنها منجمد می شود مشخص می شود به همین دلیل شما نیاز به یک تونل انجماد 8 تن دارید که در هر مرحله می توانید 8 تن محصول را منجمد نمایید و مدت زمان تقریبی انجماد بدون توجه به دمای محصول ورودی حدود 8 ساعت می باشد. شما می توانید با استفاده از این دستگاه در شبانه روز حدود 24 تن محصول را منجمد نمایید.
   برای استعلام قیمت تونل انجماد 8 تن با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا هزینه ساخت این دستگاه را با توجه به شرایط شما اعلام نمایند.

 • سلام
  من یه تونل انجماد خطی لازم دارم برای انجماد سریع محصولاتی چون نخود فرنگی و ذرت مدت زمان ساخت دستگاه حدودا چقدر می باشد و به چه صورتی آن را پیاده سازی می نمایید ؟

  • سلام و درود خدمت شما
   برای انجماد محصولات مورد نظر شما معمولا از تونل انجماد IQF استفاده می نمایند ولی به دلیل هزینه بالایی که دارد از تونل های جایگزین استفاده می نمایند.
   دستگاهی که مناسب نیاز شما باشد با استفاده از نوار نقاله پیاده سازی می شود با استفاده از نوار نقاله های مخصوص محصولات را به درون اتاق انجماد منتقل می نمایند و بر اساس مدت زمان مورد نیاز محصولات در مجاورت هوای سرد خروجی از اواپراتور ها قرار میگیرند و سپس از اتاق خارج می شوند.
   سوال اصلی شما در زمینه مدت زمان اجرا به نوع تونل انجماد و ظرفیت مورد نیاز شما بستگی دارد همچنین به شرایط محل نصب و سایر شرایط بستگی دارد که باید پس از بررسی دقیق و بازدید از مکان برآورد زمانی انجام شود. در هنگام عقد قرار داد مدت زمان دقیقی به شما اعلام می شود.
   برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …