تونل انجماد IQF چیست ؟

تونل انجماد IQF

عبارت Individual quick freezing که به معنی انجماد سریع اختصاصی است، در واقع به تونل انجماد IQF اشاره دارد. تکنولوژی جدیدی که با بالاترین کیفیت به فریز کردن مواد غذایی و محصولات دیگر کمک می کند. در اصل باید بگوییم این تکنولوژی به گونه ای طراحی شده است که بتواند بدون ایجاد آسیب در بافت مواد غذایی، آنها را در دمای مناسب فریز نماید.

از دیرباز مردم دنیا روش های مختلفی را برای نگهداری از مواد غذایی خود انتخاب می کردند. مثلا اسکیموها هنوز در قطب شمال و جنوب از یخچال های طبیعی برای نگهداری شکارهای خود استفاده می کنند. اما گذشت زمان و رونق تکنولوژی منجر شد تا دستگاه ها و تونل های انجماد با بهترین و مجهزترین تکنولوژی ها تولید و به بازار عرضه شوند. تا بتوانند فرایند انجماد سریع محصولات را در دمای مناسب رونق بخشند.

جهت دریافت مشاوره تخصصی رایگان به همراه استعلام بهترین قیمت تونل انجماد IQF همین حالا با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

تونل انجماد IQFتونل انجماد IQF برای منجمد کردن مواد غذایی و محصولات مختلف در دمای  40 –  درجه سانتی گراد تولید شده است. محصولاتی که با استفاده از این تکنولوژی در طی چند دقیقه منجمد می شوند، هیچ گونه آسیبی در بافت آنها ایجاد نشده و تازگی و کیفیت خود را حفظ می کنند.

این مسئله در کیفیت، عطر، طعم، ویتامین ها و تازگی محصولات و گیاهان تاثیر گذاشته و محصولات را در عالی ترین کیفیت منجمد می کنند. علاوه بر آن باید بگوییم این تونل های انجماد در شرایط بی وزنی محصولات و مواد غذایی را به صورت تک به تک منجمد می کند. از این رو استفاده از تونل انجماد IQF یک روش عالی و مناسب برای انجماد مواد غذایی به شمار می رود.

تجهیزات تونل انجماد IQF برای منجمد کردن محصولات 

برای ساخت و طراحی تونل های انجماد از تجهیزات بسیاری استفاده می شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مهمترین پارامتر تونل های انجماد میزان ظرفیت آنها است. اصولا از تکنولوژی انجماد سریع برای انجماد مواد غذایی در سرعت و حجم بالا استفاده می شود. از این رو برای راه اندازی این سیستم ها نیاز به تجهیزات مناسبی است.

شیرهای انبساط، تابلو برق، کمپرسور دو مرحله ای، کندانسور، عایق و اواپراتور از جمله تجهیزات تونل انجماد IQF هستند. ظرفیت تونل های انجماد نیز بسته به مقدار موادی که در زمان مشخصی نیاز به سرد شدن دارند و بسته به دمای مناسب برای انجماد، تعیین می شوند. علاوه بر این تجهیزات یاد شده باید بگوییم مبردهای مختلفی از جمله آمونیاک، فریون و موارد دیگر نیز برای طراحی و ساخت سیستم های انجماد سریع مورد استفاده قرار می گیرند.

  • تونل انجماد IQFکمپرسور تونل انجماد IQF

کمپرسورها در اصل قلب سیستم های سرمایشی هستند. برای این که بتوان بیشتر با عملکرد کمپرسور تونل انجماد IQF آشنا شد، لازم است ابتدا نسبت به سیکل های تبریدی شناخت مطلوبی به دست آورد. از کمپرسورها در سیستم های مختلف سردخانه ای استفاده می شود. اما کمپرسورهایی که برای تونل انجماد استفاده می شوند، معمولا از نوع کمپرسورهای دو مرحله ای هستند.

این کمپرسورها به گاز اجازه می دهند که در هر مرحله ای خنک شده و بازدهی سیستم را افزایش دهند. البته لازم به ذکر است که کمپرسورهای مورد استفاده برای تونل های انجماد تنها برای افزایش بازدهی استفاده نمی شوند. بلکه در برخی از سیستم ها این کمپرسورها در چند مرحله که به فشرده سازی گاز کمک می کنند، اقدام به کاهش دمای گاز نیز می نمایند. زیرا قطعات داخلی کمپرسورها ممکن است قادر به تحمل میزان دمای بالا نباشند.

  • اواپراتور تونل انجماد IQF

اواپراتورهای تونل های انجماد از دیگر تجهیزات مهمی هستند که در سیستم های تهویه مطبوع و سیستم های سردخانه ای استفاده می شوند. این تجهیزات برای تبادل حرارت در سیستم چرخش تبریدی استفاده شده و مایع را به گاز تبدیل می کنند. در نتیجه نیز با استفاده از این فرایند هوا و مایع را در محیط اطراف سرد می کنند.

اواپراتور تونل انجماد IQF سیستمی است که در آن گاز مبرد در پایین ترین دما از دمای محیط اواپراتور جوشیده و گرمای تولید شده مواد و محیط اطراف توسط این سیستم جذب می شود تا سرد شوند. این تجهیزات نیز در نمونه های متنوعی طراحی و تولید شده و برای سیستم های تبریدی و تونل های انجماد استفاده می شوند.

  • کندانسور تونل انجماد IQF

کندانسور تونل انجماد یکی دیگر از تجهیزاتی است که در سیستم های تهویه مطبوع و سردخانه ای استفاده می شود. این سیستم ها برای تبدیل گاز به مایع در چرخه سردخانه ای و انتقال گرما به محیط اعم از مایع یا هوا مورد استفاده قرار می گیرند. کندانسور تونل انجماد IQF را باید به سه گروه هوایی، تبخیری و آبی دسته بندی نمایید که معمولا از نوع آبی استفاده می شود و هر یک از این سیستم ها دارای عملکرد مجزایی هستند.

مهمترین کاربرد تونل انجماد IQF

تونل های انجماد سریع را برای نگهداری از محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می دهند. از جمل محصولاتی که می توان با استفاده از تکنولوژی انجماد سریع با کیفیت بالایی نگهداری نمود، عبارتند از میوه، سبزیجات، آبجو، آبمیوه، مرغ، گوشت، تخم مرغ های بدون جعبه و محصولات دریایی. این محصولات پس از انجماد کیفیت اصلی و تازگی خود را حفظ کرده و در دمای 18- درجه نگهداری می شوند.

در اصل کاربرد تونل انجماد IQF نگهداری از مواد غذایی و برخی محصولات در بهترین کیفیت است. در کنار محصولاتی که به آنها اشاره کردیم باید بگوییم از تونل انجماد برای فریز کردن مواد غذایی دیگری همچون مواد کنسرو شده، نان ها، مواد غذایی پخته شده و بستنی نیز استفاده می شود.

جهت استعلام قیمت تونل انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

تونل انجماد IQF

قیمت تونل انجماد IQF چقدر است؟ 

قیمت تونل انجماد IQF بسته به میزان ظرفیتی که دارد و تجهیزاتی که برای ساخت آن استفاده شده است، می تواند متغیر باشد. از این رو پیش از آنکه بخواهید اقدام به خرید تونل انجماد IQF نمایید، بهتر است با انواع تونل های انجماد آشنا شده و بسته به میزان ظرفیت محصولاتی که تمایل دارند فریز نمایید، اقدام به تهیه آن نمایید.

بهتر است برای انتخاب تونل های انجماد مناسب، با کارشناسان و نمایندگان معتبر ارتباط برقرار نموده و پس از آن بهترین تونل انجماد را با قیمت مقرون به صرفه و مناسب تهیه نمایید. حتما برای خرید تونل های انجماد به نوع طراحی و تجهیزاتی که در این تونل ها به کار رفته شده است، توجه ویژه ای نمایید. تا بهترین سیستم را برای فریز کردن محصولات خود تهیه کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه تونل انجماد مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار

دسته بندی مطالب …

برودتی نوری

برودتی نوری

صنایع برودتی نوری فعال در زمینه صنعت برودت توانسته است برای مجموعه های بزرگ خدمات ارزنده ای ارائه دهد و شما می توانید برای ساخت سردخانه، چیلر، تونل انجماد، آیس بانک و همچنین تهیه تجهیزات برودتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ریز اقلام مورد نیاز در صنعت برودت از ما یاری بخواهید .

آیکون های اجتماعی