سردخانه

سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی

در این مقاله به بررسی فنی سردخانه صنعتی می پردازم ، شما بعد از خواندن این مقاله با انواع سردخانه صنعتی شامل سردخانه صنعتی زیر صفر، سردخانه صنعتی بالای صفر، سردخانه صنعتی آمونیاکی، سردخانه صنعتی فریونی،ساخت سردخانه صنعتی و تجهیزات سردخانه صنعتی و… آشنا می شوید.

سردخانه صنعتی یا Industrial Coldstore چیست؟

سردخانه صنعتی به مکانی گفته می شود که به منظور تامین مصنوعی شرایط لازم برای حفظ و نگهداری کالاها و محصولات حساس به دما. سردخانه صنعتی محیطی است کنترل شده برای ایجاد درجه حرارت و رطوبت دقیق و… برای افزایش زمان حفظ و نگه داری کالاها و مواد فاسد شدنی درصنایع از جمله مواد غذایی، داروسازی، مواد شیمیایی و لجستیک و… در مقیاس و ظرفیت بزرگ طراحی و ساخته می شود. سردخانه‌های صنعتی معمولاً برای نگهداری و انبارش مقادیر قابل‌توجهی (بیش از ۲۰۰۰ تن) از کالاها ساخته می‌شوند.

انواع سردخانه صنعتی

سرد خانه ها بر اساس رنج دمایی، نوع ساختار، حجم و ابعاد دارای مدل های متفاوتی هستند که در ذیل به چند مورد اشاره می کنیم.

سردخانه صنعتی بالای صفر

سردخانه بالای صفر صنعتی جهت مواد غذایی یا محصولاتی است که نیاز به انجماد ندارد و صرفا باید سردتر از دمای محیط نگه داشته شوند. این سردخانه ها در ابعاد و حجم متفاوتی برای استفاده صنایع مختلف طراحی و ساخته می شوند. معمولا دمای 0 تا 8+ درجه را داراست.

از صنایعی که بیشترین خرید سردخانه صنعتی بالای صفر را دارد می توان به صنایع کشاورزی برای نگه داری موادی مانند میوه جات و سبزی جات، مواد دارویی،مواد لبنی و… نام برد. قیمت سردخانه صنعتی بالای صفر بستگی به نوع ساخت ، حجم و ابعاد سردخانه ، مواد مصرفی و… دارد.

سردخانه صنعتی بالای صفر

سردخانه صنعتی زیر صفر

طراحی و ساخت سردخانه زیر صفر برای دمای انجماد است و معمولا سردخانه IQF یا تونل انجماد نیز گفته می شود. این سردخانه ها در ابعاد و حجم متفاوتی برای استفاده صنایع مختلف که نیاز به انجماد دارند طراحی و ساخته می شوند. معمولا دمای 18+ بیشترین کارایی را در سردخانه زیر صفر داراست.

هدف از خرید سردخانه زیر صفر نگهداری از مواد غذایی شامل گوشت منجمد، مرغ منجمد، ماهی منجمد،سبزیجات منجمد و صیفی‌جات منجمد می باشد که همانند سردخانه بالا صفر می تواند در ابعاد مختلف ساخته شود. قیمت سردخانه صنعتی زیر صفر بستگی به نوع ساخت ، حجم و ابعاد سردخانه ، مواد مصرفی و… دارد.

سردخانه صنعتی زیر صفر

سردخانه صنعتی دو مداره

طراحی سردخانه صنعتی دومداره به گونه ای است که بتوان آن را در صورت نیاز با دمای بالای صفر یا زیر صفر فعال کرد.

سردخانه صنعتی چند منظوره

این سردخانه ها طوری طراحی و پیاده سازی می شوند که دارای اتاق های مجزا باشند تا بتوانیم محصولات یا کالا ها را در شرایط محیطی و دمایی مورد نیاز خود نگه داری کنیم، مثلا اگر نیاز به اتاق پیش سرد کن و سردخانه زیر صفر و بالای صفر جهت نگه داری محصولات است همه این ها در یک سردخانه صنعتی چند منظوره طراحی و ساخته شوند.

از نمونه کاربرد سردخانه چند منظوره می توان به سردخانه های گوشت کشتارگاه اشاره کرد که ابتدا گوشت تازه و گرم کشتار شده باید دراتاق پیش سرد کن قرار گیرد تا به سردخانه زیرصفر انتقال دهیم.

تفاوت سردخانه بالای صفر و زیر صفر

از مهم ترین تفاوت های این دو نوع سردخانه نوع ساخت و تجهیزات استفاده شده است مثلا کمپرسورهای سردخانه های زیر صفری از قدرت و ظرفیت پایین تری نسبت به بالا صفری برخوردار هستند.

نوع مبرد سردخانه صنعتی

از انواع سردخانه های صنعتی بر اساس گاز مصرفی می توان به سردخانه صنعتی آمونیاکی و فریونی اشاره کرد.

سردخانه صنعتی آمونیاکی

آمونیاک بی آب درجه صنعتی که معمولاً درجه متالورژی یا تبرید نامیده می شود یکی از قدیمی ترین مبرد شناخته شده است که می توان برای سردخانه های صنعتی از آن استفاده کرد.

همانگونه که می دانید آمونیاک غلیظ بسیار سردتر از دمای معمولی اتاق است که این ویژگی آن را به گزینه ای عالی برای خنک نگه داشتن تبدیل می کند.

 • چرا از سردخانه صنعتی آمونیاکی استفاده کنیم ؟

از آنجاییکه آمونیاک ماده شیمیایی است نقطه جوش بسیار پایینی در حالت مایع دارد و در سیستم باید گرما را از یک منطقه خارج و سپس آن را در ناحیه دیگری پخش شود این ویژگی یک مزیت خوب محصوب می شود.

همچنین به دلیل فراوانی آمونیاک استفاده از آن ارزان است.

از لحاظ زیست محیطی نیز آمونیاک آلودگی آب بسیار کمی دارد و استفاده از این گاز برای گرمای زمین مشکلی بوجود نمی آورد.

 • استفاه از سردخانه صنعتی آمونیاکی چه معایبی دارد ؟

استفاده از گاز آمونیاک اگر بنا به استاندارد ها نباشد می تواند بسیار خطرناک باشد.

باید مراقب نشتی های آمونیاک در محیط سردخانه باشیم زیرا آمونیاک یک ماده شیمیایی بسیار خورنده است ودرصورتی که با فرد برخورد داشته باشد باید فوراً شسته و به سرعت درمان گردد تا از مشکلاتی که ممکن است با قرارگرفتن طولانی مدت در معرض پوست یا چشم بوجود آید جلوگیری شود.

لازم به ذکر است اگر فردی در هوایی تنفس کند که آمونیاک آن 300 قسمت در میلیون هوای موجود باشد، با مشکلات شدید سلامتی مواجه خواهد شد و حتی ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض آن جان خود را از دست بدهد.

همچنین آمونیاک نیز گازی قابل اشتعال است بطوریکه اگر غلظت 15 درصد یا بیشتر در هوا وجود داشته و در معرض منبع اشتعال باشد می تواند به راحتی مشتعل شود.

سردخانه صنعتی فریونی

در حقیقت فریون یک نام تجاری برای یک سری ترکیبات شیمیایی به اسم کلروفلوئروکربن ها (CFC) است. به سردخانه هایی که سیکل تبرید سیستم برودتی آن از مبرد فریون استفاده شده، سردخانه فریونی گفته می شود. معمولا برای دستیابی و حفظ دماهای پایین (بین 18+ تا 45- درجه سانتیگراد) در تأسیسات برودتی از سیکل های تبرید فریونی استفاده می شود.

زمانی که نیاز به سردخانه هایی با ظرفیت پایین تری داریم استفاده از سیال فریون برای طراحی سیکل های تبرید سردخانه انتخاب مناسبی محسوب می شود.

Industrial cold storage

 • استفاه از سردخانه صنعتی فریونی چه مزایایی دارد ؟

از مزیت های مبرد های فریونی می توانیم به بی رنگ و بو بودن و غیر سمی آنها اشاره کنیم به طوریکه در صورت انتشار این گاز در محیط برای اشخصاص یا مواد مشکلی بوجود نمی آورد. مبرد فریونی غیر قابل اشتعال است و ازآنجاییکه ایمنی و ضد حریق بودن سردخانه بسیار مهم است و استفاده از این گاز برای طراحی سردخانه های ضد حریق مناسب است.

با توجه به اینکه گاز فریونی سمی و قابل اشتعال نیست و نیازی به قوانین ایمنی سنگینی ندارد ساخت سردخانه فریونی برای مشاغل ساده و تولیدی ها مناسب است. هزینه نگهداری و تعمیر سردخانه هایی که با گاز فریون ساخته می شود نسبت به دیگر سیال های مبرد ارزان قیمت تر است.

 • استفاه از سردخانه صنعتی فریونی چه معایبی دارد ؟

از لحاظ زیست محیطی باید بگوییم که به دلیل اینکه گاز های فریون من جمله گاز فریون 12 و فریون 22 موجب تخریب لایۀ اوزون می شد، استفاده از آن ممنوع شده است و امروزه به جای آن از فریون 134 (R134) یا گاز فریون 404 (R404) استفاده می شود ،این گاز ها با اینکه لایه اوزون را تخریب نمیکنند ولی روی گرمایش زمین تاثیردارند و بهتر است از آنها کمتر استفاده شود.

از آنجاییکه ترکیبات فریونی رنگ و بوی خاصی ندارند اگر خطوط لوله سردخانه دارای نشتی باشند کاربر خیلی دیر متوجه عملکرد ناصحیح سردخانه می شود که این ویژگی گاها ضررهای زیادی به محصولات وارد می کند.

ممکن است به دلایل زیست محیطی با سختگیری های بهداشتی و استانداردهای محیط زیست روبرو شویم. ترکیبات فریونی به دلیل اینکه در محیط های آزمایشگاهی تولید می شوند دارای قیمت بالایی نسبت به دیگر سیال های مبرد هستند و در صورت نشتی سردخانه شارژ مجدد آن هزینه ای یکباره ایجاد می کند.

خرید سردخانه صنعتی آمونیاکی یا فریونی؟

 • گاها برای خرید و ساخت یک سردخانه صنعتی این سوال پیش روی ماست که خرید سردخانه آمونیاکی بهتر است یا خرید سردخانه فریونی ؟

برای پاسخگویی به این سوال باید به چند مورد مهم قبل از خرید سردخانه توجه کنیم.

 • سردخانه کوچک نیاز داریم یا بزرگ ؟

اگر بار سیستم تبرید کمتر از 100 تن باشد به یک سردخانه صنعتی کوچک فریونی به راحتی نیاز ما را بر آورده می کند.

البته که از هالو کربون (فریون ) در سردخانه های بزرگ هم می توان استفاده کرد.

 • برآورد هزینه مورد قبول برای ساخت یا خرید سردخانه چه میزان است ؟

اگر قیمت سردخانه و تعمیرو نگه داری آن برای شما مهم است باید بدانید که مواد تبرید آمونیاک نسبت به فریونی ارزان تر است زیرا مواد فریونی در آزمایشگاه ساخته می شود.

ولی در ساخت سردخانه با توجه به اینکه آمونیاک خورنده است باید از لوله های آلومینیومی یا فولادی ضد زنگ استفاده شود که مواد ساخت سردخانه گران تر می شود.

 • شرایط نگه داری سردخانه آمونیاکی چگونه است ؟

سردخانه های آمونیاکی به دلیل سمی بودن گاز، شرایط کار و نگه داری سخت تری لازم دارند ولی برخلا ف آن سردخانه فریونی را یک پیمانکار تهویه مطبوع به راحتی می تواند نگه داری کند.

درصورت نشتی گاز سردخانه اگر فریون باشد هزینه شارژ مجدد بیشتر است.

تبرید آمونیاکی کارآمدتر از واحدهایی است که از CFC استفاده می کنند که این به معنای کاهش قبوض برق و تسهیلاتی است.

 • قابل اشتعال بودن یا نبودن سردخانه برای شغل ما مهم است یا نه ؟

تبرید آمونیاک قابل اشتعال است و اگر ضد حریق بودن برای شما مهم است خرید سردخانه ضد حریق فریونی پیشنهاد می شود.

 • سلامت مواد و کارکنان چه میزان مهم است ؟

برخلاف گاز آمونیاک که سمی و دارای بوی تندی است،گاز فریون بدون بو و غیر سمی است و برای کارکنان و محصولات خطر بسیار کمتری دارد.

 • در ساخت سردخانه محیط زیست چقدر برای شما اهمیت دارد ؟

از لحاظ زیست محیطی آمونیاک برای گرما زمین ضرری ندارد ولی تبرید فریونی روی گرمای زمین اثر گذار است.

تفاوت سردخانه با سردخانه صنعتی

 • حجم و اندازه

یکی از مهم ترین تفاوت های سردخانه با سردخانه صنعتی در حجم و اندازه آن است. معمولا سردخانه‌ دارای حجم‌ کوچک‌تری هستند و عموما برای تاسیسات کوچکتر و مستقل مانند مراکز خرده فروشی، رستوران ها یا مراکز توزیع کوچکتر استفاده می شوند. ولی سردخانه‌های صنعتی دارای حجم زیاد و ابعاد بسیار بزرگتری می باشند و ظرفیت نگهداری و ذخیره سازی بسیار بالای کالا را دارا هستند. عموما سردخانه های صنعتی ذر حجم بالای 2000 تن ساخته می شوند، همچنین میتوان در آن سالن های متعددی برای نگهداری محصولات مختلف تقسیم کرد.

 • زیرساخت ها و تجهیزات تخصصی

سردخانه های صنعتی به علت ابعاد و حجم ذخیره سازی بیشتر به زیرساخت ها و تجهیزات تخصصی خاص خود نیاز دارند و مجهز به سیستم های تبرید قدرتمند بوده که با ستفاده از اواپراتور و کندانسور و کمپرسور قادر است گرما را از محیط سردخانه جذب و به محیط بیرون منتقل کند که به حفظ درجه حرارت دقیق در سراسر سردخانه می انجامد. عایق مورد استفاده در سردخانه های صنعتی معمولا از نوع پلی اورتان می باشند که می توان با انتخاب ضخامت مناسب، کنترل دمای دقیق و بهره وری انرژی را تا حد زیادی افزایش داد. همچنین، سردخانه های صنعتی عموما دارای سیستم های نظارتی و کنترلی پیشرفته ای هستند، از جمله سیستم های مانیتورینگ از راه دور و اعلان هشدار برای اطمینان کامل از شرایط مناسب کارکرد سیستم.

 • سفارشی سازی و سازگاری

صنایع محتلف و بزرگی که با مواد و محصولات حساس به دما سرکار دارند، برای پاسخگویی به نیازهای آنها گزینه های سفارشی سازی بیشتری را در مقایسه با سردخانه های استاندارد ارائه می دهد. از جمله: پیش سردکن، انجماد سریع، سالن رساندن میوه‌ها، یا نگهداری در اتمسفر کنترل‌ شده برای محصولات خاص. همچنین میزان تطبیق پذیری و توسعه پذیری سردخانه های صنعتی به صنایع مختلف این امکان را می دهد که طیف وسیعی از محصولات حساس به دما را در شرایط دما و رطوبت متفاوت و حجم مختلف ذخیره کنند.

اهمیت سردخانه صنعتی در صنایع مختلف

با توجه به تکنولوژی و رشد جمعیت و این نیاز که اکثر مواد غذایی و دارویی باید بیشتر از حد مصرف تولید شوند، اهمیت سردخانه های صنعتی نمود پیدا می کند. نیاز است که مواد به طور سالم و دور از آفات نگه داری شوند تا در مواقع لزوم از آنها استفاده کنیم. همچینین برای صادارت مواد از کشوری به کشور دیگر یا حتی انتقال بین شهری نیاز به سرد نگه داشتن مواد هست.

سردخانه های صنعتی با حفظ شرایط دمایی مواد را از واکنش های شیمیایی و تخریب نگه داری می کنند.

 • صنایع غذایی

سردخانه های صنعتی با دماها و سطوح رطوبت خاص برای حفظ کیفیت، تازگی و سلامت محصولات مختلف غذایی از جمله میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی، گوشت و غذاهای دریایی و باعث جلوگیری از فاسد شدن آنها می آورد.

 • صنایع داروسازی

حفظ کیفیت و ایمنی داروها و واکسن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سردخانه های صنعتی محیطی را فراهم می کنند که محصولات دارویی در دماهای دقیق خاص خود نگهداری شوند و سلامت، کارایی و پایداری آنها کاملا حفظ شود.  واکسن ها و داروهای خاص بسیاری وجود دارند که به محدوده دمایی خاصی برای نگهداری نیاز هست و هر گونه تغییر دمایی می تواند اثر آنها را کاملا نابود یا حتی مضر کند.

 • صنایع شیمیایی

بسیاری از مواد شیمیایی نیاز دارند در دمای خاص و کنترل شده ای حفظ و نگهداری شوند.برای جلوگیری از واکنش های شیمیایی، تخریب و از دست رفتن ماهیت مواد، سردخانه های صنعتی شرایط خاص و مناسبی را برای نگهداری محصولات شیمیایی مختلف فراهم می آورد که باعث ثبات، کیفیت و کارایی کلی فرآیندهای تولید مواد شیمیایی می شود.

 • لجستیک و توزیع

برای اکثر صنایع لجستیک و توزیع بسیار مهم است و سردخانه های صنعتی نقش مهمی در این کار دارند.

سردخانه های تجمیع به عنوان مراکز کلیدی برای نگهداری کالاهای حساس به دما در طول حمل و نقل و توزیع عمل می کنند همچنین نگهداری و ذخیره‌سازی موقت کالاها را امکان‌پذیر می‌سازند.

 • سردخانه کنترل اتمسفر CA

دراین سردخانه ها باید میزان اتمسفر اکسیژن و برخی از گازهای دیگر مانند اتیلن به صورت مرتب کنترل شود تا درصورتیکه میزان آن از حد معین شده فراتر شد آن را کاهش دهیم.

بعضی محصولات مانند سبزیجات و میوه‌ها تنفس می کنند و به همین علت دارای اکسیژن مصرفی هستند که با آزاد کردن دی‌اکسید کربن باعث فساد زودتر می شوند.

برای کاهش میزان اکسیژن در سردخانه کنترل اتمسفر صنعتی از دو روش تزریق گاز دی‌اکسید کربن به فضای سردخانه و ایجاد فشار مثبت از این طریق یا تزریق هوا پس از عبور دادن آن از فیلترهای مخصوص و جداسازی برخی از گازها مانند اکسیژن به داخل سردخانه می توانیم استفاده کنیم.

صنایع برودتی نوری از بزرگترین تولید کنندگان سردخانه صنعتی در ایران می باشد و شما می توانید برای استعلام بهترین قیمت سردخانه صنعتی و دریافت مشاوره تخصصی رایگان جهت خرید و ساخت سردخانه صنعتی با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتکوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

سردخانه صنعتی بر اساس ابعاد

سردخانه ها را می توان بر اساس ابعاد نیز تقسیم کرد.

 • سردخانه اتاقی یا کوچک

این سردخانه ها برای مشاغل کوچک استفاده می شوند سردخانه های 5 تن الی سردخانه های 50تنی جز سرد خانه های کوچک صنعتی هستند.

 • سردخانه کانکسی، کانتینری یا متحرک

سردخانه کانکسی یا متحرک برای جابجایی مواد غذایی یا نگهداری مواد غذایی در مکان های موقت استفاده می شود. سردخانه کانکسی برای مغازه ها یا شرکت ها عرضه مواد غذایی که مکان ثابتی ندارند بسیار مناسب می باشد.

 • سردخانه بزرگ صنعتی

این سردخانه ها معمولا در ظرفیت های سردخانه 50 تنی الی سردخانه 100000 تنی تولید می شوند.

تفاوت سردخانه ها بر اساس ابعاد

 • مقیاس و ظرفیت

مهم ترین تفاوت سردخانه ها بر اساس ابعاد آن هاست که چه حجمی از مواد را می توانند نگه داری کنند.

 • زیرساخت ها و تجهیزات تخصصی

بنا به حجم و ابعاد سردخانه ما از زیر ساخت ها و سیستم تبرید متفاوتی استفاده می کنیم.

 • نگهداری

بنا به ابعاد سردخانه نگهداری آن متفاوت است مثلا اینکه سردخانه ثابت یا متحرک باشد در نحوه استفاده و نگهداری متفاوت می باشد.

 • استفاده و کاربردها

اینکه سردخانه ها صنعتی برای ذخیره سازی کوتاه مدت یا دسترسی فوری به کالاهای فاسد شدنی، مانند فروشگاه های خرده فروشی یا رستوران ها استفاده شوند یا طولانی مدت بر نوع ابعاد آن موثر است.

ساخت سردخانه صنعتی

برای ساخت سردخانه صنعتی بهتر است کار را به شرکت های متخصص و با تجربه بسپارید.

مجموعه برودتی نوری با استفاده از تجربه و تخصص خود در ساخت و فروش انواع سردخانه های صنعتی می تواند  کار ساخت سردخانه موردنظر شما را طبق استانداردهای روز دنیا انجام دهد.

مواردی که در ساخت سردخانه صنعتی باید به آن توجه ویژه ای نشان دهید تا یک سردخانه مطلوب داشته باشید را در ذیل شرح داده ایم.

ساخت سردخانه دارای مراحل بسیار زیادی مانند کاربری،طراحی، مصرف انرژی، تخمین هزینه و فضای موردنیاز و اجرا است.

ساخت سردخانه صنعتی

 • اولین مرحله ساخت سردخانه ؛ انتخاب نوع کاربری

در این مرحله که مهم ترین مرحله است نوع کاربری سردخانه باید مشخص شود، از آنجاییکه انواع سردخانه برای کاربرد های متفاوتی هستند باید بدانیم سردخانه درحال احداث برای انجام چه کاریست ؟

به طور مثال این سردخانه بالای صفر است یا زیر صفر ؟زیرا تجهیزات این دو سردخانه بسیار متفاوت است.

 • دومین مرحله احداث سردخانه ؛ بررسی محل ساخت

در دومین مرحله باید به بررسی محل ساخت سردخانه بپردازیم.

اینکه سردخانه در چه شهری باچه دمای محیطی با چه امکاناتی لازم است ساخته شود.

به طور مثال در شمال یا جنوب کشور قرار است ساخته شود و اون شهر سردسیر یاگرمسیر نامیده می شود.

اینکه محل ساخت سردخانه ثابت است یا سردخانه متحرک می باشد.

ابعاد مکان اجرایی ساخت سردخانه نیز بسیار مهم است و اگر مکان ساخت کوچک باشد سردخانه با ظرفیت بزرگ نمی شود ساخت.

 • سومین مرحله ساخت سردخانه ؛ بررسی فضای مورد نیاز

فضای موردنیاز برای احداث سردخانه را باید بر اساس کاربری و میزان محصولات تولیدی که قراراست در سردخانه محافظت شود در نظر گرفت.

به عنوان مثال اگر از سردخانه برای انبارکردن میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده قرار است استفاده شود ظرفیت این سردخانه باید بسیار بالا باشد.

همچنین فضای موردنیاز برای احداث سردخانه از بابت تخمین هزینه و خرید تجهیزات نیز برای مجری طرح بسیار بااهمیت است.

 • چهارمین مرحله ساخت سردخانه ؛مشخص‌کردن بار برودتی

باید بار سرمایش سردخانه را با بررسی مواردی شامل : شرایط آب‌وهوایی منطقه، نوع کاربری، میزان عایق‌بندی، میزان بار داخل سردخانه، دفعات باز و بسته‌شدن درب سردخانه و… را مشخص کنیم.

لازم به ذکر است که به میزان گرمایی که باید از محیط سردخانه گرفته تا دمای محیط آن به حالت موردنظرما برسد را بار برودتی می گوییم.

با تخمین بار برودتی می‌توانیم هزینه ساخت سردخانه و تهیه تجهیزات و قطعات را به‌صورت دقیق‌تر معلوم کرد.

 • پنجمین مرحله ساخت سردخانه؛ اجرای پروژه

بعد از تخمین زدن تمام موارد بالا زمان اجرای پروژه می رسد که طراح با انتخاب نوع اجرا فونداسیون، نصب ساندویچ پنل‌ها، عایق‌بندی و نصب تجهیزات باید کار را شروع کند.

برآورد قیمت سردخانه صنعتی

برای محاسبه قیمت سردخانه صنعتی باید فاکتور های زیادی را در نظر بگیریم در اینجا به مهمترین فاکتور ها در محاسبه قیمت سردخانه صنعتی اشاره می کنیم.

 • مرحله یک ؛ اندازه و ظرفیت سردخانه صنعتی

در برآرود قیمت سردخانه ارزان یا گران اندازه و ظرفیت سردخانه بسیار مهم است زیرا در ساخت تأسیسات بزرگتر که ظرفیت ذخیره سازی بالاتری را همراه دارد باید از عایق و تجهیزات برودتی بیشتری استفاده کرد نیاز دارند که در نتیجه هزینه بیشتری را داراست.

تجهیزات سردخانه صنعتی

 • مرحله دو ؛ انتخاب سیستم های برودتی سردخانه صنعتی

اینکه از چه نوع سیستم های برودتی استفاده کنیم در قیمت نهایی سردخانه موثر است. بنا به سیستم برودتی انتخاب کمپرسورها، اواپراتورها، کندانسورها، پمپ ها و سیستم‌های کنترلی می‌تواند از نظر برند، کارایی و ظرفیت متفاوت باشد.

 • مرحله سه ؛ انتخاب تجهیزات جانبی سردخانه صنعتی

انتخاب تجهیزات جانبی و تجهیزات اضافی که در سردخانه مورد نیاز است روی هزینه ساخت سردخانه صنعتی موثر است. از جمله این تجهیزات می توان به انتخاب انواع قفسه بندی، سیستم های پالت، سیستم های نظارت و اقدامات ایمنی، قفسه های تخصصی یا فناوری مانیتورینگ اشاره کرد.

 • مرحله چهار ؛ نصب و راه اندازی سردخانه صنعتی

هزینه های اجرایی نصب و راه اندازی شامل نیروی کار، حمل و نقل و آماده سازی محل، پیچیدگی نصب، شرایط سایت، و هرگونه شرایطی که بر هزینه های نیروی کار موثراست باید در قیمت ساخت سردخانه صنعتی لحاظ شود.

اگر میخواهید که بهترین قیمت انواع سردخانه از جمله قیمت سردخانه صنعتی،قیمت سردخانه کانکسی ارزان، قیمت سردخانه زیر صفر، قیمت سردخانه میوه، قیمت سردخانه 5 تنی، هزینه ساخت سردخانه ۳۰۰۰ تنی،هزینه ساخت سردخانه 50 تنی میوه و حتی قیمت سردخانه کوچک دست دوم یا قیمت سردخانه کانکسی دست دوم را بدانید با کارشناسان ما مشورت کنید.

فروش سردخانه صنعتی

می توانیم برای خرید سردخانه صنعتی بنا به نیازمان از انواع سردخانه های آماده استفاده کنیم در صورتی که نیاز به سردخانه خاصی داریم که به صورت آماده نیست باید آن را سفارش ساخت بدهیم.

اجزای سردخانه صنعتی

اجزا تشکیل دهنده سردخانه ها رامی توان از دو بخش استاتیک سردخانه و داینامیک سردخانه مورد بررسی قرار داد.

قابل ذکر است از آنجاییکه اجزای سردخانه وظیفه تولید برودت و نگه داری برودت تولید شده را بر عهده دارد ما اجزای سردخانه رابه دو بخش داینامیک سردخانه که تولید برودت سردخانه و بخش استایک سردخانه که حفظ برودت تولید شده بر عهده آن است تقسیم می کنیم.

بخش استاتیک سردخانه صنعتی

اجزای ثابت سردخانه را می توان به بخش های ذیل تقسیم کرد.

 • ساندویچ پانل سردخانه صنعتی

ساندویچ پانل سردخانه در دارای دو لایه خارجی و یک لایه میانی است.

لایه خارجی ساندویچ پنل از جنس فلزی که عمدتا از ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک و لایه میانی ازجنس فوم پلی یورتان است.

لایه میانی که بین لایه های داخلی و خارجی قرار می گیرد وظیفه عایق نمودن را بر عهده دارد و نرخ انتقال حرارت توسط این لایه بایستی به حداقل برسد.

درب سردخانه صنعتی

 • درب سردخانه صنعتی

موقع انتخاب درب سردخانه باید به دو ویژگی اصلی عایق بودن مناسب و راحت باز و بسته شدن درب سردخانه و همچنین عدم عبور هوا از کناره های درب توجه شود.

 • قفسه بندی سردخانه صنعتی

از آنجاییکه سردخانه ها باعث جریان پیدا نمودن هوای سرد در بین بخش های مختلف سردخانه می گردد آنها را در دسته بندی قرار دادیم.

بخش داینامیک سردخانه صنعتی

در اجزای متحرک سردخانه می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

 • کمپرسور سردخانه صنعتی

به سیستمی که وظیفه چرخاندن مبرد در سیکل تبرید را بر عهده دارد کمپرسور سردخانه می گویند. کمپرسورها را به دو نوع کمپرسور سردخانه زیر صفر و کمپرسور سردخانه آمونیاکی میتوان تقسیم کرد. کمپرسور سردخانه، معمولاً از نوع کمپرسورهای اسکرو، اسکرال، کمپرسورهای رفت و برگشتی، کمپرسورهای روتاری، کمپرسورهای سانتریفیوژی و… هستند.

 • اواپراتور سردخانه صنعتی

وظیفه جذب گرما را از داخل سردخانه بر عهده اواپراتور است. نوع اواپراتور سردخانه تاثیر بسزایی در میزان رطوبت محیط سردخانه دارد.

 • کندانسور سردخانه صنعتی

یکی دیگر از اجزا کلیدی در سردخانه، کندانسور است که وظیفه دفع گرمای جذب شده توسط اواپراتور را بر عهده دارد. کندانسور سردخانه دارای مدل های مختلفی می باشد که باید بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شوند.

 • شیر انبساط یا اکسپنشن ولو expansion valve

یکی از اجزای اصلی سیکل تبرید تراکمی بخار و همچنین سیکل تبرید جذبی اکسپنشن ولو است که وظیفه کنترل دبی ماده سرمازا یا مبرد در سیستم های تبریدرا برعهده دارد.

 • شیر رسیور سردخانه

رسیور وظیفه جمع آوری مبرد تقطیر شده و نگهداری گاز مبرد را در سیستم بر عهده دارد. جنس آن از فولاد و شامل شیرهای قطع و اطمینان است.

 • اویل سپراتور سردخانه

اویل سپراتور در سردخانه وظیفه جداسازی روغن از گاز داغ در خط تخلیه و برگرداندن آن به شاتون یا میل لنگ کمپرسور یا به مخزن روغن در سیستم هایی با کمپرسورهای متعدد است.

 • فیلتر درایر

فیلتر درایر با جذب رطوبت ها باعث ایجاد تصفیه مبرد شده و از تولید اسیدهای مختلف قوی و ضعیف جلوگیری می کند.

 • سایت گلس sight glass

در مسیر عبور مبرد و روغن کمپرسور وسیله ای برای نمایش کیفیت سیال به اسم سایت گلس یا شیشه نمایش نصب میشود که به واسطه این مشاهده می توان از وجود رطوبت و برخی خرابی ها در سیکل با خبر شد.

 • ترموستات (دماپا – thermostat)

ترموستات یک تجهیز کنترل‌کننده خودکار که در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی برای تنظیم دما در یک محدوده خاص به‌کار می‌رود.

بهترین برند قطعات سردخانه صنعتی

از برند های بزرگ قطعات سردخانه سازی می توان به برند های بیتزر، فراسکلد، دانفوس، دورین، بوک، کوپلند و کستل نام برد.

بزرگ ترین شرکت های سردخانه سازی

از بزرگ ترین شرکت های سردخانه سازی صنایع برودتی می توان به شرکت‌های سابکول، آرشه، نیک و تبادل کار نام برد که شرکت برودتی نوری توانایی اجرای انواع سردخانه صنعتی و فروش تجهیزات سردخانه صنعتی را دارد.

تعمیرکار سردخانه صنعتی

برای تعمیر سردخانه های صنعتی باید با متخصان این کارتماس گرفت. شرکت برودتی نوری با داشتن بهترین متخصصان می تواند شما را در تعمیر انواع سردخانه صنعتی یاری کند.

سوالات متداول FAQ
چه فناوری‌هایی در سردخانه‌ صنعتی به کار می‌رود؟

سیستم‌های خنک کننده مدرن، کنترلرها و سنسورهای هوشمند برای نظارت و کنترل دما و رطوبت، سیستم‌های انتقال حرارت و تهویه مناسب، استفاده از مواد عایق و ساختار مناسب برای حفظ دمای داخلی و افزایش کارایی انرژی از جمله فناوری‌های استفاده شده در سردخانه‌ صنعتی هستند.

بهترین برند در خرید تجهیزات سردخانه صنعتی چیست ؟

برای خرید تجهیزات سردخانه صنعتی برند های زیادی موجود هستند که می توانید تهیه کنید.

ولی از بهترین برند های کمپرسور به برند بیتزر و دانفوس و در خرید کندانسور و اواپراتور به برند نیک می توانیم اشاره کنیم.

چه نوع محصولاتی معمولاً در سردخانه‌ صنعتی نگهداری می‌شوند؟

محصولات مختلف از جمله میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی فرآوری شده، گوشت، ماهی، مواد شیمیایی، داروها و سایر محصولاتی که نیاز به شرایط خاص دما و رطوبت دارند معمولاً در سردخانه‌صنعتی نگهداری می‌شوند.

در ساخت سردخانه صنعتی بهتر است از چه مبردی استفاده کنیم ؟

انتخاب نوع مبرد در سردخانه بستگی زیادی به نوع سردخانه و ظرفیت سردخانه دارد. ولی سردخانه های فریونی نسبت به سردخانه های آمونیاکی آلودگی زیست محیطی کمتری را دارند و نگه داری از آن ها آسان تر می باشد.

سردخانه صنعتی چیست و چه منظوری ساخت سردخانه صنعتی انجام می شود؟

سردخانه صنعتی ساختمان یا فضایی است که برای نگهداری و ذخیره‌سازی محصولات در دماهای مشخص و کنترل شده طراحی شده است، از جمله محصولاتی که نیاز به دماهای مختلف دارند از میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی فرآوری شده، داروها، مواد شیمیایی و محصولات دیگر است.

آیا می توانیم سردخانه صنعتی را در ایران خریداری کنیم و سپس به کشورهای همسایه انتقال دهیم ؟

بله امکان خرید سردخانه صنعتی در ایران برای افغانستان و تاجیکستان وچود دارد. برای بقیه کشور ها تماس بگیرید.

دیدگاهی در مورد “سردخانه صنعتی
 1. آواتار javad kazemi javad kazemi گفت:

  سلام ،وقتتون بخیر برای خرید سردخانه صنعتی چه تجهیزاتی لازمه که داشته باشیم ؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام ما صفر تا صد تجهیزات ساخت سردخانه را برای شما اماده کرده ایم.کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 2. آواتار حامد سعادت حامد سعادت گفت:

  سلام من نیاز به تجهیزاتی مانند کمپرسور و کندانسور برای سردخانه صنعتی دارم ؟ چجوری میتونم تهیه کنم ؟ ارسال دارید ؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام بله امکان ارسال تجهیزات خواسته شده برای شما میسر می باشد، در راستای تجهیزات سردخانه صنعتی پیشنهاد می کنم با همکاران ما در سایت برودتی نیک نوری تماس بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره شوید.

 3. آواتار همایون همایون گفت:

  سلام برای خرید اجزای سردخانه صنعتی از چه برند هایی باید استفاده کنیم؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام برای خرید تجهیزات سردخانه صنعتی بنا به نوع سردخانه، بار برودتی مورد نیاز ، گاز مبرد و حجم سرخانه می توانید از برند های برتر انتخاب کنید.
   به طور مثال برای خرید اجزای سردخانه صنعتی مانند کمپرسور سردخانه برند بیتزر و دانفوس برند خوبی است.
   یا برای خرید کندانسور و اواپراتور سردخانه می توانید از برند نیک استفاده کنید.
   پیشنهاد می کنم با همکاران ما در بخش فروش صنایع برودتی نیک تماس بگیرید تا با دریافت اطلاعات بیشتر بهتر راهنمایی شوید.

 4. آواتار کامران هاشمی کامران هاشمی گفت:

  سلام ، نظرتون درباره خرید سردخانه صنعتی دست دوم چیست؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام در خرید سردخانه دست دوم باید بررسی کامل درباره نوع عایق ها، تجهیزات سردخانه صنعتی مانند کمپرسور، کندانسور،درب سردخانه و دیگر موارد مهم انجام گردد.
   همچنین نیاز است که بازه زمانی کارکرد سردخانه، میزان گارانتی تجهیزات و تعمیر شدن یا آک بودن آن ها نیز بررسی گردد و سپس اقدام به خرید سردخانه صنعتی دست دوم کنید.

 5. آواتار عرفانیان عرفانیان گفت:

  سلام یک سردخانه کنترل اتمسفر برای شهر شیراز میخواهیم احداث کنیم ، ممنون میشم برای احداث سردخانه یه قیمت کلی بفرستید.

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام ، برای ارسال فاکتور قیمت نیاز داریم تا بدانیم که زمین احداث سردخانه کنترل اتمسفر شما کجاست و مطابق با آب و هوا و ظرفیت سردخانه به شما پیشنهادات لازم را ارایه کنیم.
   با همکاران ما در فروش تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را د راختیار شما قرار دهند.

 6. آواتار فتاحی فتاحی گفت:

  سلام مهم ترین اجزای سردخانه صنعتی که باید در انتخاب آن ها دقت بیشتری داشته باشیم چیست ؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام تمام اجزای در طی مراحل ساخت سردخانه صنعتی تا بهره برداری از سردخانه صنعتی مهم می باشند ولی از اجزای سردخانه صنعتی که مهم تر هستند می توانیم به انتخاب کمپرسور، کندانسور و اواپراتور، عایق و درب سردخانه اشاره کنیم.

 7. آواتار رامین عبادی پور رامین عبادی پور گفت:

  سلام
  شما قبل از طراحی سردخانه صنعتی به چه اطلاعاتی احتیاج دارید تا طراحی و سپس اجرای سردخانه صنعتی را انجام دهید ؟

  1. آواتار AMINMOHAMMAD GHALAMDAST AMINMOHAMMAD GHALAMDAST گفت:

   سلام و درود خدمت شما
   برای طراحی سردخانه صنعتی ما به اطلاعات زیر احتیاج داریم :
   دمای سردخانه
   شرایط اقلیمی محل اجرا
   نوع سردخانه (فریونی یا آمونیاکی)
   تعداد سالن های سردخانه
   امکانات مورد نظر

   پس از مشخص شدن اطلاعات فوق ما طراحی سردخانه صنعتی را برای شما انجام می دهیم و پس از تایید شما آن را اجرا می نماییم.

 8. آواتار گلپایگانی گلپایگانی گفت:

  سلام ، چه چیزهایی در طراحی و ساخت یک سردخانه صنعتی مهم است؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام در طراحی و ساخت سردخانه صنعتی، مهمترین عوامل شامل انتخاب مناسب مواد عایق حرارتی، سیستم تبرید و خنک‌کننده با کارایی بالا، تهویه هوا و توزیع مناسب هوا، کنترل دما و رطوبت، سیستم‌های اتوماسیون و کنترلی هوشمند، ویژگی‌های کیفیت ساخت و استانداردهای ایمنی و بهداشتی است.

 9. آواتار صابری صابری گفت:

  سلام، سردخانه صنعتی یا Industrial Coldstore چیست؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام، سردخانه صنعتی به عنوان یک فضای کنترل‌شده و تخصصی طراحی می‌شود تا شرایط حفظ و نگهداری دما، رطوبت و سایر عوامل محیطی را برای کالاها و محصولات حساس به دما فراهم آورد. این سازه‌ها در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف، به منظور نگهداری مقادیر بزرگی از کالاها در صنایع مختلف مانند مواد غذایی، داروسازی، مواد شیمیایی و لجستیک، احداث می‌شوند. انواع مختلف سردخانه صنعتی بر اساس رنج دمایی، ساختار، حجم و ابعاد متفاوتی را شامل می‌شوند. سردخانه‌های صنعتی معمولاً برای حفظ و انبار کالاهای با حجم قابل توجه (بیش از ۲۰۰۰ تن) طراحی و اجرا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *