انتخاب اواپراتور سردخانه

انتخاب اواپراتور سردخانه

برای انتخاب صحیح اواپراتور سردخانه باید دقت زیادی به خرج دهید و روش های اصلی و علمی را پیش بگیرید. انتخاب نادرست اجزای مورد نیاز برای قرار گیری در سردخانه منجر به خسارات و هزینه های هنگفتی خواهد شد که جبران ناپذیر هستند. اواپراتور در سردخانه جزو یکی از اجزای مهم سردخانه می باشد که نقش مهمی را در سیکل تبرید ایفا می کند.

در مرحله انتخاب نوع و مدل اجزای سردخانه باید دقت و توجه ویژه ای داشته باشید. این مساله از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله به میزان اهمیت این موضوع و عواقب ناشی از انتخاب ناصحیح اواپراتور در سردخانه می پردازیم.

جهت انتخاب اواپراتور سردخانه بر اساس محاسبات تخصصی و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

انتخاب اواپراتور سردخانه

صنایع برودتی نوری امکان ارائه مشاوره و فروش اواپراتور را در سراسر داخل و خارج از کشور فراهم آورده است و برای خرید اواپراتور در تهران بر روی لینک آن کلیک نمایید.

انتخاب نادرست اواپراتور در سردخانه چه عواقبی در پیش دارد؟

نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه اگر به شیوه درست انجام نشود و برای انتخاب، به محاسبات فنی و اصولی بی توجهی شود باعث اختلال در کار دیگر اجزای سردخانه و عدم تکامل سیکل تبرید خواهد شد. اگر ابعاد اواپراتور از میزان مورد نیاز برای قرار گرفتن در سیستم برودتی کوچکتر باشد، موجب می شود ماده مبرد به کمپرسور برگردد و در حالت مایع باقی بماند. همچنین انتخاب اواپراتور در ابعاد کوچک اختلاف دمای تبخیر ماده مبرد را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موارد، دمای تبخیر مبرد کم می شود و دمای سالن نیز افزایش پیدا می کند.

با این اتقافات، رطوبت هوا بر روی فین ها یخ می زند. در سردخانه میوه این اتفاق سبب می شود روی وزن و کیفیت میوه ها تاثیر بدی بگذارد و وزن و کیفیت میوه ها کاهش پیدا کند. در سردخانه هایی که برای نگهداری محصولات دامی ایجاد شده اند مانند گوشت، گوشت ها را سیاه می کند و از کیفیت محصولات می کاهد.

بنابراین نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه به صورت صحیح و اصولی امری لازم و واجب است تا از خسارت های مالی جلوگیری شود و عملکرد سیستم دچار اختلال نشود و سیستم برودتی به درستی به کار خود ادامه دهد. در ادامه با نکاتی آشنا می شوید که نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه را به صورت درست انجام دهید.

انتخاب اواپراتور سردخانه

نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه

نکاتی که در نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه باید زیر نظر داشته باشید در این قسمت شرح می دهیم. از عواملی که در این مورد دارای اهمیت می باشد، بار برودتی سردخانه یا ظرفیت سرمایش (بر حسب کیلو وات) و اختلاف حرارت فضای اتاق با دمای تبخیر ماده مبرد بر حسب درجه سانتی گراد می باشد. البته موارد دیگری وجود دارند که در این زمینه یعنی نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه اثرگذار هستند مانند نوع ماده مبرد، مقدار رطوبت و فاصله میان پره ها. این عوامل در تعیین نوع و مدل اواپراتور انتخاب شده تاثیر می گذارند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب اواپراتور مناسب به صفحه محاسبه ظرفیت اواپراتور مراجعه نمایید.

ظرفیت سرمایش چه تاثیری روی نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه می گذارد ؟

در ابتدا به تعریف ظرفیت سرمایش می پردازیم. ظرفیت سرمایش که به بار برودتی نیز معروف است، توسط ابعاد و اندازه اتاق یا سالن های سردخانه ، نوع عایق بندی دیوارها و درها ، نوع محصولاتی که در سردخانه نگهداری می شود ، تعداد دفعات ورود و خروج به سردخانه و باز  و بسته شدن درب اتاق های سردخانه و موارد دیگر بر حسب کیلو وات حساب می شود.

جهت مشاهده قیمت ها می توانید به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید و همچنین مقایسه قیمتی دقیقی بر روی انواع دستگاه ها انجام دهید.

انتخاب اواپراتور سردخانه

اختلاف دمای فضای سالن های سردخانه و حرارت مورد نیاز برای تبخیر ماده مبرد به چه شکل تعیین می شود؟

دمای مورد نیاز در سالن های سردخانه برای تکامل سیکل تبرید و رسیدن به سرمایش، بر اساس نوع محصولات نگهداری شده در سردخانه محاسبه می شود.در این جدول دمای مناسب سالن های سردخانه و میزان رطوبت مورد نیاز بر اساس نوع محصولات نگهداری شونده در سردخانه شرح داده شده است:

نوع محصول دمای سالن رطوبت نسبی زمان نگهداری
گوشت گاو تازه 1-0 88-92 سه هفته
گوشت گاومنجمد -18,-23 90_95 12_9 هفته
طیور تازه -2/25,-1 85_90 ده روز
طیور منجمد -18 85_90 ده روز
ماهی تازه -1 80_85 15 روز
ماهی منجمد -18 80_85 6 ماه
سبزیجات
پیاز 2/25,0 70_75 8_6 ماه
اسفناج 2/25,0 90_95 14_10 روز
گوجه‌فرنگی‌سبز 15/5,12/75 85_90 5_3 هفته
گوجه رسیده 10,4/5 85_90 17_10 روز
سبزیهای مخلوط 4/5,1/75 85_90 4_2 ماه
میوه ها
سیب -0/1,0 85_88 4_8  ماه
زردآلو -0/5,0 80_85 14_7 روز
موز 15/5,13 90_95 ده روز
خرما -2/25,0 65_75 6_3 ماه
میوه های خشک 2/25,0 70_75 12_9 ماه
لیموترش 10,7/25 85_90 8_6 هفته
پرتقال -10,0 85_90 10_8 هفته

اندازه  ∆T  بر اساس میزان نسبی رطوبت موادی که در سردخانه نگهداری می شوند در جدول زیر مشخص شده است. این مقدار اگر بین 8 تا 10 درجه سانتی گراد باشد به این معناست که در مورد محصولاتی که در سردخانه نگهداری می شوند رطوبت نسبی اهمیت ندارد حتی در مواردی باید از افزایش رطوبت جلوگیری شود. نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه بر حسب  ∆T  به این صورت می باشد که هر چه مقدار دلتا تی بزرگتر باشد اواپراتور انتخاب شده در سردخانه باید کوچکتر باشد.

نوع محصول اختلاف درجه حرارت رطوبت نسبی
میوه و سبزیجات 5-6 91-95
محصولات منجمد 7-8 81-85
گوشت در سردخانه پیش سرد 5
بستنی 5-6
مواد شیمیایی 8
خشکبار بالای صفر 8
دارو 8

مواردی که گفته شد در نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه، موارد مهمی به شمار می رود. علاوه بر موارد گفته شده میزان تفاضل دمای تونل انجماد باید 5 درجه سلسیوس انتخاب شود.

پس از بررسی مواردی که گفته شد در روند نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه محاسبات دیگری نیز باید صورت گیرد. انتخاب فاصله مناسب بین پره ها از مواردی است که در این مرحله باید محاسبه شود. فاصله میان پره ها بستگی به کاربری سردخانه دارد. برای سردخانه های زیر صفر فاصله بیشتری برای میان پره ها در نظر گرفته می شود. به این ترتیب برفک  ایجاد نمی شود.

در ضمن اگر از سیستم های برفک زدا یا دیفراست استفاده می کنید باید از اواپراتورهایی استفاده کنید که فاصله فین ها در آن کمتر باشد. فاصله پره ها اگر کمتر از 4 میلی متر باشد خیلی سریع بر روی پره ها برفک ایجاد می شود در نتیجه این میزان فاصله بین پره ها اصلا پیشنهاد نمی شود. در جدول زیر فاصله مناسب بین پره ها بر اساس کاربری سردخانه مشخص شده است:

فاصله پره ها محل نگهداری
4 اتاق نگهداری بالای 4 درجه سانتی گراد
6 اتاق نگهداری مرطوب با دمای بین 0 تا 5 درجه
8 و 6 اتاق نگهداری با دمای بین -25  تا 0 درجه
8 و 10 و 12 تونل انجماد

جهت خرید اواپراتور می توانید به صفحه اواپراتور بوران مراجعه نمایید.

انتخاب اواپراتور سردخانه

جمع بندی

در مقاله نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه، درباره محاسباتی که باید در روند نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه صورت گیرد صحبت کردیم و هر کدام را به تفصیل شرح دادیم. داده های مورد نیاز در محاسبات درجداولی مشخص گرداوری شده و در متن مقاله آورده شده اند. با توجه به داده ها و اطلاعات موجود در جداول می توانید بهترین روش و نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه را به صورت اصولی و با دقت تمام اجرا کنید و پیش ببرید و مناسب ترین و بهترین نوع اواپراتور را برای سیستم برودتی خود انتخاب کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها و نحوه ساخت آن ها به شما پیشنهاد میکنیم که به صفحه طراحی و ساخت اواپراتور مراجعه نمایید.

پس از انجام محاسبات در مرحله آخر نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه باید سری به کاتالوگ تولیدکننده اواپراتور بزنید و بر اساس ظرفیت نامی اواپراتور و فاصله میان پره ها ، اواپراتور مناسب خود را انتخاب کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها مورد استفاده در سردخانه می توانید به صفحه اواپراتور سردخانه مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب …