ساخت سردخانه میوه

سردخانه میوه

ساخت سردخانه میوه برای نگهداری طولانی مدت میوه جات مزایای فراوانی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل احداث سردخانه میوه جات در ظرفیت های مختلف از 5 تن تا 20 هزار تن آشنا نماییم.

ساخت سردخانه میوه و سبزیحات به ما کمک می کند تا بتوانیم این دسته از محصولات را برای مدت بسیار طولانی نگهداری نماییم و امکان استفاده از میوه و سبزیجات مختلف را در تمامی فصول سال به ما می دهد.

برای نگهداری میوه و سبزیجات معمولا از سردخانه بالای صفر استفاده میکنند البته باید به این نکته اشاره کرد که سردخانه بالای صفر می تواند دما را به زیر صفر هم کاهش دهد. به این دلیل که برخی از میوه ها جهت نگهداری به دمای زیر صفر احتیاج دارند.

با گسترش صنعت و افزایش تعداد سردخانه ها دغدغه کشاورزان و باغداران جهت نگهداری طولانی مدت محصولات کاهش یافت و دیگر نیاز نبود تا تمام محصولات خود را یکجا، در بازار عرضه نمایند.

سردخانه میوه

با عرضه تدریجی محصولات در بازار سودآوری افزایش یافت و همچنین مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت و از سوی دیگر در کنترل قیمت محصولات و افزایش بی رویه قیمت در بازار کمک بزرگی کرده است.

در سردخانه میوه هر محصولی نیاز به دما و رطوبت خاص خود را دارد و به همین دلیل سردخانه صنعتی میوه دارای اتاق های مجزا با امکان تعیین دما به صورت مجزا می باشد.

در حالتی که میخواهیم میوه را در سردخانه نگهداری کنیم باید کمی قبل تر از اینکه به صورت کامل برسد جمع آوری کنیم تا در هنگام نگهداری دچار آسیب نشود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت سردخانه ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه ساخت سردخانه صنعتی مراجعه نمایید.

ساخت سردخانه میوه

جهت احداث سردخانه میوه جات باید به نوع محصول مورد نظر برای نگهداری دقت نماییم. به این دلیل که برای نگهداری طولانی مدت میوه ها علاوه بر عامل دما باید شرایط دیگری از جمله رطوبت، نور و گاز های موجود در هوا را کنترل نماییم. که البته این شرایط برای همه میوه های نیاز نیست اما برای میوه هایی که نیاز به کنترل دقیق این شرایط می باشد باید قبل از اجرای سردخانه میوه به تجهیزات و جانمایی این وسایل در سازه دقت نماییم. که این موارد نیز در قیمت سردخانه میوه جات تاثیر گذار می باشد.

احداث سردخانه محصولات کشاورزی همانند سردخانه میوه می باشد و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی به مقاله احداث سردخانه محصولات کشاورزی مراجعه نمایید.

هزینه ساخت سردخانه میوه

در هزینه ساخت سردخانه میوه ، ظرفیت آن بسیار تاثیر گذار می باشد به این صورت که باید مشخص شود چند تن میوه قرار است در آن نگهداری کنیم البته عوامل تاثیر گذار دیگری هم وجود دارد که قبلا در مقاله محاسبه قیمت سردخانه به آن اشاره کرده ایم و می توانید جهت مطالعه و دریافت اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه نمایید.

جهت دریافت قیمت ساخت سردخانه میوه و دریافت مشاوره تخصصی رایگان همین حالا با شماره 09127444461تماس بگیرید و یا از طریق چت آنلاین با ما در ارتباط باشید.

مراحل ساخت سردخانه میوه

یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت و هزینه های نگهداری سردخانه ساندویچ پانل مورد استفاده در ساخت سردخانه میوه می باشد که شما می توانید برای استعلام قیمت ساندویچ پانل سقفی به صفحه استعلام قیمت ساندویچ پانل سقفی مراجعه نمایید.

مراحل احداث سردخانه میوه

نحوه ساخت سردخانه میوه مانند سایر سردخانه ها می باشد. مراحل ساخت این مجموعه را می توان به دو بخش کلی دسته بندی نمود.

اولین مرحله ساخت سردخانه میوه ساخت اسکلت و سازه آن می باشد. نحوه ساخت سازه سردخانه میوه به این صورت می باشد که بر اساس نقشه و طرحی که از قبل برنامه ریزی شده است اسکلت سردخانه را می سازند و سپس بر روی آن ساندویچ پانل ها را نصب می نمایند.

در مراحل بعدی ساخت سردخانه میوه اقدام به نصب تجهیزات برودتی می نماییم. ابتدا کندانسینگ یونیت سیکل تبرید را در کارخانه آماده می نماییم و سپس در محل پروژه آن را نصب می نماییم. اقداماتی چون لوله کشی های سیکل تبرید، نصب اواپراتور، تابلو برق و غیره از دیگر مراحل ساخت سردخانه می باشد که نحوه اجرای این مراحل بسیار مهم می باشد.

پس از از اتمام ساخت سازه و نصب تجهیزات برودتی به مرحله شارژ گاز و تست سیستم می رسیم. که در این مرحله ابتدا سیکل را با گاز ازت تست می نماییم و سپس با گاز مبرد شارژ می نماییم و سردخانه را روشن می نماییم. پس از اطمینان از عملکرد صحیح همه بخش های سردخانه می توان اقدام به چیدمان محصولات نمود.

مدت زمان ساخت سردخانه سردخانه میوه با توجه به ظرفیت آن متفاوت می باشد و همانطور که مشخص است زمان ساخت سردخانه با ظرفیت 1تن خیلی کمتر از زمان ساخت سردخانه با ظرفیت 100 هزار تن می باشد.

مراحل اجرا سردخانه میوه

1. بررسی و برنامه‌ریزی: در این مرحله از احداث سردخانه نیازهای سردخانه میوه از جمله ظرفیت، نوع سردخانه و تجهیزات مورد نیاز، بررسی می‌شود. همچنین، محل مناسب برای ساخت سردخانه انتخاب می‌شود.

2. طراحی: در این مرحله، طرح کلی سردخانه و تجهیزات داخلی آن تهیه می‌شود. این شامل طراحی سالن‌های سردخانه، سیستم تهویه، سیستم تبرید، سیستم حمل و نقل داخل سردخانه و دیگر تجهیزات است.

3. خرید تجهیزات: پس از طراحی، تجهیزات مورد نیاز برای ساخت سردخانه از جمله دستگاه‌های تبرید، فن‌های تهویه، سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ و دیگر تجهیزات خریداری می‌شود.

4. ساخت و نصب: در این مرحله، سردخانه بر اساس طرح طراحی شده ساخته می‌شود. این شامل ساخت سازه‌های سالن‌های سردخانه، نصب تجهیزات تبرید و تهویه، نصب سیستم‌های کنترل و مانیتورینگ و دیگر تجهیزات است.

5. آزمایش و راه‌اندازی: پس از نصب تجهیزات، سردخانه آزمایش می‌شود تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل شود. در این مرحله، تنظیمات لازم برای دما، رطوبت و سایر پارامترها انجام می‌شود.

6. بهره‌برداری: پس از راه‌اندازی موفق سردخانه، بهره‌برداری آن آغاز می‌شود. در این مرحله، میوه‌ها وارد سردخانه شده و در شرایط مناسب نگهداری می‌شوند.

7. نگهداری و تعمیرات: سردخانه میوه باید به صورت دوره‌ای نگهداری و تعمیرات دوره‌ای را انجام دهد تا عملکرد بهینه خود را حفظ کند. این شامل تعویض قطعات آسیب‌دیده، تمیز کردن تجهیزات و انجام تعمیرات عمومی است.

8. بازرسی و کنترل کیفیت: سردخانه میوه باید به صورت دوره‌ای توسط بازرسان و کارشناسان کیفیت بررسی شود تا از حفظ کیفیت محصولات نگهداری شده اطمینان حاصل شود. در صورت وجود نقص‌ها، اقدامات لازم برای رفع آن‌ها انجام می‌شود.

نحوه ساخت سازه سردخانه میوه

نحوه ساخت سازه سردخانه میوه به این صورت می باشد که بر اساس نقشه و طرحی که از قبل برنامه ریزی شده است اسکلت سردخانه را می سازند و سپس بر روی آن ساندویچ پانل ها را نصب می نمایند.

اجرای سیستم برودت سردخانه میوه

در مراحل بعدی ساخت سردخانه میوه اقدام به نصب تجهیزات برودتی می نماییم. ابتدا کندانسینگ یونیت سیکل تبرید را در کارخانه آماده می نماییم و سپس در محل پروژه آن را نصب می نماییم. اقداماتی چون لوله کشی های سیکل تبرید، نصب اواپراتور، تابلو برق و غیره از دیگر مراحل احداث سردخانه می باشد. که نحوه اجرای این مراحل بسیار مهم می باشد.

پس از از اتمام ساخت سازه و نصب تجهیزات برودتی به مرحله شارژ گاز و تست سیستم می رسیم. که در این مرحله ابتدا سیکل را با گاز ازت تست می نماییم و سپس با گاز مبرد شارژ می نماییم و سردخانه را روشن می نماییم.

پس از اطمینان از عملکرد صحیح همه بخش های سردخانه می توان اقدام به چیدمان محصولات نمود. مدت زمان ساخت سردخانه سردخانه میوه با توجه به ظرفیت آن متفاوت می باشد و همانطور که مشخص است زمان احداث سردخانه با ظرفیت 1تن خیلی کمتر از زمان ساخت سردخانه با ظرفیت 100 هزار تن می باشد.

اجرای انواع سردخانه میوه بر اساس ابعاد

اجرای سردخانه میوه جات می تواند بر اساس نیاز در کارفرما در ابعاد و ظرفیت های مختلفی انجام شود که در ادامه به بررسی این نوع سردخانه در ظرفیت های مختلف می پردازیم.

راه اندازی سردخانه میوه کوچک

راه اندازی سردخانه کوچک برای نگهداری میوه برای نیاز های غیر صنعتی می باشد و معمولا از این نوع سردخانه برای نگهداری کوتاه مدت محصولات در حجم کم استفاده می شود. راه اندازی سردخانه میوه کوچک باید به صورت فریونی انجام شود تا هزینه احداث سردخانه نگهداری میوه توجیه اقتصادی داشته باشد.

طراحی سردخانه صنعتی میوه

طراحی سردخانه صنعتی نگهداری میوه در ابعاد بزرگ صنعتی اجرا می شود و این نوع سردخانه ها معمولا دارای سالن های متعددی می باشند که می توان در این سالن ها محصولات مختلفی را نگهداری نمود. احداث سردخانه صنعتی میوه را می توان به صورت فریونی یا آمونیاکی اجرا نمود. 

ساخت سردخانه صنعتی میوه به صورت آمونیاکی باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری سردخانه می شود ولی در ساخت این نوع سردخانه باید به نکات ایمنی بسیار توجه نمود تا در صورت بروز نشتی گاز آمونیاک از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری نمود.

سود سردخانه میوه

سود احداث سردخانه میوه به عوامل زیادی بستگی دارد یکی از این عوامل، قیمت ساخت سردخانه میوه می باشد که قرار است آن را بسازید. شما باید کار خود را به شرکت های واسط نسپارید و به دنبال شرکتی باشید که دسته اول بوده و تمامی کارها را از 0 تا 100 انجام می دهد تا هزینه ساخت کاهش یابد و همچنین دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش باشد.

مورد دیگه ای که باید مورد توجه شما باشد تجهیزات و قطعاتی که در ساخت سردخانه استفاده می نمایید باید اولا از برندهای معتبر باشد تا خیال شما برای مدت طولانی راحت باشد و دوم اینکه قابل تعمیر باشند.

این دو مورد خود در کاهش هزینه های نگهداری و ساخت اولیه کمک شایانی می نماید و باعث می شود سودآوری شما افزایش یابد.

با توجه به افزایش مصرف کنندگان نیاز به احداث سردخانه میوه هم افزایش یافته و در حال حاضر سودآوری مناسبی برای علاقه مندان به این صنعت وجود دارد.

صنایع برودتی نوری تمامی مراحل کار شما را به صورت مستقیم و با استفاده از بهترین قطعات و تجهیزات آلمانی و ایتالیایی می سازد.

جهت دریافت اطلاعات دقیق در زمینه قیمت سردخانه به مقاله بررسی هزینه ساخت سردخانه مراجعه فرمایید.

نحوه ساخت سردخانه میوه

انواع سردخانه میوه 

سردخانه های میوه را می توان به دسته کلی فریونی و آمونیاکی دسته بندی نمود که در ادامه هر کدام را شرح می دهیم.

ساخت سردخانه میوه آمونیاکی

سردخانه های آمونیاکی را معمولا به صورت صنعتی و در ابعاد خیلی وسیع طراحی می کنند به این دلیل که ساخت سردخانه آمونیاکی هزینه بالایی دارد و ساخت آن در ابعاد کوچک توجیه اقتصادی ندارد و برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه به صفحه سردخانه آمونیاکی مراجعه نمایید.

ساخت سردخانه میوه فریونی

ساخت سردخانه های فریونی محدودیتی در ابعاد ندارد و می توان آنها را در ابعاد بسیار کوچک در حد یک کانکس یا در ابعاد خیلی بزرگ مثل یک سردخانه صنعتی طراحی و اجرا نمود. هزینه ساخت سردخانه فریونی بر اساس ابعاد آن محاسبه می شود و هرچه حجم سردخانه افزایش یابد قیمت آن هم بیشتر می شود و می توان آن را بر اساس نیاز یا زمینی که در اختیار داریم پیاده سازی نماییم.

شرایط نگهداری میوه در سردخانه

میوه ها دارای شرایط نگهداری متفاوتی می باشند و همه آنها مدت زمان نگهداری یکسانی ندارند و در دمای متفاوت و نسبت به رطوبت مدت زمان نگهداری آنها هم متفاوت می باشد پس باید در احداث سردخانه میوه سالن های متفاوتی برای نگهداری انواع متفاوت میوه ایجاد نماییم.

به عنوان مثال گیلاس در دمای 0 تا 1 درجه و میزان رطوبت 85 تا 90 درصد را می توان به مدت 14 روز نگهداری نمود و یا خرما تازه در دمای صفر درجه و رطوبت 85 درصد را می توان بین 30 تا 60 روز نگهداری نمود.

برای دریافت اطلاعات دقیق از نحوه نگهداری میوه می توان به جدول نگهداری میوه ها در سردخانه مراجعه کرد که به زودی برای شما فراهم می آوریم.

جهت استعلام دقیق هزینه ساخت سردخانه میوه خود به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه محاسبه قیمت سردخانه میوه مراجعه نمایید.

قیمت سردخانه میوه

در صورت نیاز به نگهداری بسیار طولانی مدت می توان میوه ها را به صورت یخ زده در سردخانه زیر صفر نگهداری کرد. هرچه دما در این سردخانه پایین تر باشد مدت نگهداری میوه هم بیشتر می شود و در این حالت باید اقدام به ساخت سردخانه میوه زیر صفر نمایید.

به عنوان مثال آلبالو خام را می توان در دمای منفی 12 درجه تا 4 ماه، در دمای منفی 18 درجه تا 18 ماه و در دمای منفی 24 درجه بیشتر از 24 ماه نگهداری نمود. جدول نگهداری میوه ها در سردخانه زیر صفر هم به زودی در همین سایت قابل مشاهده خواهد بود.

صنایع برودتی نوری مجری بزرگترین پروژه های برودتی کشور

قیمت سردخانه میوه

شما می توانید برای استعلام قیمت سردخانه میوه با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید تا پس از برسی مراحل ساخت سردخانه و نحوه اجرای پروژه شما قیمت نهایی آن را به شما اعلام نمایند.

نظرات

7 نظرات

 • سلام و درود خدمت شما
  ساخت سردخانه در هر بازه زمانی توجیه دارد ولی باید به چندین نکته اساسی در احداث این مجموعه دقت نمایید که در ادامه به بررسی 3 مورد آن می پردازیم.
  1- نگهداری میوه در سردخانه نیاز به دقت و توجه زیادی دارد شما باید برای این موضوع دانش و تخصص کافی داشته باشید تا بتوانید محصولات مشتریان را به خوبی نگهداری نمایید و یا از پذیرش محصول دارای ایراد و افت اجتناب کنید.
  2- احداث سردخانه میوه شما باید متناسب با پروژه شما به صورت فریونی یا امونیاکی پیاده سازی شود و هزینه اولیه شما باید بهینه باشد.
  3- شرکتی که برای شما این پروژه را انجام می دهد باید با استفاده از تجهیزات و قطعات پیشرفته و با کیفیت سردخانه را احداث نماید تا هزینه های تعمیر و نگهداری شما کاهش یابد و سود شما افزایش یابد.

  • سلام ، هزینه ساخت سردخانه 5 تنی میوه حدودا 196 الی 236 میلیون تومان است ک بسته به نوع سردخانه و تجهیزات انتخابی می تواند متغیر باشد و باید با کارشناسان ما جهت استعلام قیمت روز تماس بگیرید.

  • سلام لطفا با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا به بهترین نحو برای ساخت سردخانه میوه 20000 تنی راهنمایی شوید .

 • سلام برادر
  شما امکان ساخت سردخانه میوه در افغانستان رو هم دارید ؟
  ما یک سردخانه میوه در افغانستان با ظرفیت 400 تن لازم داریم اگر امکان احداث سردخانه میوه با این ظرفیت را دارید اعلام نمایید. تشکر

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …