سردخانه

ساخت سردخانه رستوران

Restaurant industrial cold storage

سردخانه رستوران‌ و هتل‌ها به منظور نگهداری غذاهای تازه و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای رسیدن به بهترین نتیجه در مورد نگهداری و حفظ کیفیت غذاها، باید سردخانه رستوران را به درستی نصب و بهره‌برداری کرد. در این مقاله، به بررسی نحوه عملکرد و نگهداری سردخانه در رستوران خواهیم پرداخت.

صنایع برودتی نوری مجری انواع سردخانه های رستورانی می باشد و شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان برای احداث سردخانه رستوران و استعلام بهترین قیمت سردخانه رستوران با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

انواع سردخانه رستوران

سردخانه رستوران در دو مدل بالای صفر و زیر صفر طراحی و اجرا می شود. در سردخانه رستوران زیر صفر محصولاتی چون گوشت و مرغ به صورت منجمد نگهداری می شوند و در سردخانه بالای صفر رستوران مواد غذایی تازه مثل سبزیجات و میوه نگهداری می شود.

انواع سردخانه رستوران

طراحی سردخانه

اولین مرحله در ساخت سردخانه رستوران، طراحی آن است. برای طراحی سردخانه رستوران، باید محلی مناسب برای ساخت آن انتخاب شود. همچنین، باید توجه شود که سردخانه باید با دمای مناسب برای نگهداری محصولات غذایی طراحی شود.

مواد ساخت سردخانه

مواد ساخت سردخانه باید با دوام و با کیفیت باشند. برای ساخت دیواره‌های سردخانه از پانل‌های ساندویچی با عایق حرارتی استفاده می‌شود. این پانل‌ها باید دارای ضخامت و عایق حرارتی کافی باشند تا از دمای داخل سردخانه به درستی حفظ شود.

دمای سردخانه

دمای سردخانه باید در محدوده 0 تا 5 درجه سانتی‌گراد برای سردخانه بالای صفر و در محدوده 12- تا 18- درجه سانتی‌گراد برای سردخانه زیر صفر باشد. برای رسیدن به بهترین نتیجه در نگهداری مواد غذایی، دمای سردخانه باید به درستی تنظیم شود. در صورتی که دمای سردخانه بیش از حد بالا یا پایین باشد، مواد غذایی می‌توانند فاسد شوند و کیفیت آن‌ ها کاهش یابد.

تعویض فیلترهای هوای سردخانه

فیلترهای هوای سردخانه باید با فاصله زمانی منظم تعویض شوند. این فیلترها برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی و حفظ کیفیت هوای داخل سردخانه طراحی شده‌اند. عدم تعویض فیلترهای هوای سردخانه، می‌تواند باعث کاهش کیفیت هوا در داخل سردخانه شده و به فساد رسیدن مواد غذایی منجر شود.

نظافت و بهداشت سردخانه

نظافت و بهداشت سردخانه رستوران بسیار مهم است. باید سردخانه‌ها به صورت منظم تمیز شود و مواد غذایی باید در قفسه‌های مناسب و با استفاده از بسته‌ بندی‌های مناسب قرار داده شوند. همچنین، در هنگام استفاده از سردخانه، باید دقت شود که مواد غذایی با دستان خشک و با استفاده از وسایل مناسب به‌داخل سردخانه قرار داده شوند.

نگهداری مواد غذایی در سردخانه

نگهداری مواد غذایی در سردخانه به دقت و توجه بسیاری نیاز دارد. باید از نگهداری مواد غذایی آماده در کنار مواد غذایی تازه در سردخانه خودداری کرد و همچنین مواد غذایی باید به صورت منظم بررسی و از سردخانه حذف شوند. در صورتی که مواد غذایی فاسد شوند، باید به سرعت از سردخانه حذف شوند.

برای نگهداری مواد غذایی در سردخانه با دمای زیر صفر، باید به نکات زیر توجه کرد :

  • مواد غذایی باید در بسته‌بندی مناسب و با تاریخ انقضای مناسب به‌داخل سردخانه قرار داده شوند.
  • تمامی مواد غذایی باید در قفسه‌های مناسب سردخانه قرار داده شوند.
  • هرگز مواد غذایی را در دمای خارج از سردخانه برای گرم شدن قرار ندهید.
  • همیشه باید دمای سردخانه را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.
  • در صورت نیاز به استفاده از مواد غذایی، باید آن‌ها را از سردخانه خارج کنید و به سرعت در دمای اتاق گرم کنید.
  • هرگز مواد غذایی را در دمای اتاق برای گرم شدن قرار ندهید.

هزینه ساخت سردخانه رستوران

هزینه ساخت سردخانه مواد غذایی در رستوران، بستگی به عوامل متعددی دارد. در این مقاله، به بررسی عوامل مؤثر بر هزینه ساخت سردخانه مواد غذایی در رستوران خواهیم پرداخت.

اندازه سردخانه

اندازه سردخانه، عامل مهمی در تعیین هزینه ساخت آن است. سردخانه‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و بستگی به نیاز رستوران به مساحت آن دارد. هزینه ساخت سردخانه بزرگتر از هزینه ساخت سردخانه کوچکتر است.

هزینه ساخت سردخانه رستوران

نوع سردخانه

نوع سردخانه نیز عاملی است که بر هزینه آن تأثیر می‌گذارد. همان‌طور که در بالا اشاره شد، سردخانه‌های زیر صفر و بالای صفر دو نوع سردخانه رستوران‌ معمول هستند. سردخانه زیر صفر برای نگهداری مواد غذایی منجمد به مدت طولانی استفاده می‌شود و هزینه آن نیز بیشتر از سردخانه بالای صفر است.

مواد ساخت سردخانه

مواد ساخت سردخانه رستوران نیز به هزینه آن تأثیر می‌گذارد. برای ساخت دیواره‌های سردخانه از پانل‌های ساندویچی با عایق حرارتی استفاده می‌شود. هزینه ساخت سردخانه با کیفیت و پایدار تر از سردخانه با کیفیت پایین است.

تجهیزات سردخانه

تجهیزات سردخانه رستوران نیز عاملی است که بر هزینه ساخت آن تأثیر می‌گذارد. برای نگهداری محصولات غذایی در سردخانه، باید از تجهیزاتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، اکسپنشن ولو، های اند لو، رسیور، اویل سپراتور، ترموستات، درب سردخانه و غیره استفاده کرد. هزینه ساخت سردخانه با تجهیزات پیشرفته بیشتر از یخچال ها با تجهیزات ساده است.

موقعیت جغرافیایی رستوران

موقعیت جغرافیایی رستوران نیز به هزینه ساخت سردخانه تأثیر می‌گذارد. در مناطق گرم و خشک، هزینه ساخت سردخانه بیشتر است زیرا برای نگهداری محصولات غذایی به دمای پایین، باید از تجهیزات پیشرفته تر استفاده کرد.

نتیجه‌با توجه به موارد فوق، می‌توان گفت هزینه ساخت سردخانه مواد غذایی در رستوران بستگی به عوامل متعددی دارد. در هر صورت، ساخت یک سردخانه با کیفیت و پایدار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های آتی و بهبود بهداشت مواد غذایی در رستوران می‌شود. در نظر داشته باشید که هزینه ساخت سردخانه نباید بر روی کیفیت و ایمنی غذا تأثیر منفی داشته باشد.

ساخت سردخانه رستوران

نکات پایانی

ساخت سردخانه رستوران برای نگهداری محصولات غذایی مختلف، نیازمند بررسی و توجه به جزئیات مختلفی است. طراحی، نوع، مواد ساخت، تجهیزات و نگهداری سردخانه، تمامی عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. با رعایت نکات ذکر شده، می‌توانید با اطمینان بهتری، محصولات غذایی را در سردخانه رستوران خود نگهداری کنید.

در نگهداری مواد غذایی در سردخانه، باید به دمای مناسب، تعویض فیلترهای هوا، نظافت و بهداشت سردخانه، و نگهداری منظم مواد غذایی توجه کرد. همچنین، باید از قوانین بهداشتی و مقررات مربوط به نگهداری مواد غذایی پیروی کرد تا کیفیت غذاها در سردخانه حفظ شود. در نهایت، بهتر است که نگهداری مواد غذایی در سردخانه به دست کارشناسان مجرب و متخصص انجام شود تا بهترین نتیجه در نگهداری مواد غذایی به دست آید.

1 نظر در “ساخت سردخانه رستوران

  1. آواتار پوریان پوریان گفت:

    سلام، انواع سردخانه رستوران را توضیح دهید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *