سردخانه

سردخانه چیست

در اینجا قصد داریم ابتدا به سوال سردخانه چیست؟ پاسخ کاملی بدهیم و شما را با انواع سردخانه ها آشنا نماییم. سپس اجزای مختلف سردخانه را معرفی و مدل های مختلف این تجهیزات به همراه کمپانی های ارائه دهنده این قطعات را معرفی نماییم. با مطالعه این مقاله اطلاعات جامعی در رابطه با این کسب و کار و نحوه نگهداری محصولات در Cold Storage Warehouses کسب می نمایید.

در سال 1402 به دلیل افزایش جمعیت و نیاز به مواد غذایی مختلف در سراسر سال کاربرد سردخانه ها به شدت در حال افزایش می یابد و یکی از پر سودترین کسب و کارهای امروزی می باشد.

سردخانه زیر صفر گوشت

سردخانه چیست ؟

سردخانه محیطی می باشد که در آن می توان محصولات غذایی، دارویی، نظامی و غیره را در آن با دما و شرایط خاص نگهداری نمود تا از فاسد و خراب شدن آنها جلوگیری نمود یا مدت زمان نگهداری آنها را افزایش داد تا بتوان از این محصولات در فصل های مختلف سال استفاده نمود.

این سازه ها جهت نگهداری مواد غذایی از دیرباز مورد استفاده انسان ها بوده و فقط تکنولوژی ساخت آن ارتقا یافته است سردخانه به انگلیسی Cold Storage نوشته می شود و در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در زمینه Cold Storage و انواع آنها به شما ارائه دهیم.

انواع سردخانه

این سازه ها را می توان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی کرد و در اینجا قصد داریم که بر اساس دما و نوع مبرد رایج مورد استفاده این دسته بندی را انجام دهیم.

انواع سردخانه با توجه به دما

این مجموعه را بر اساس دمای داخل آن می توان دسته بندی کرد:

سردخانه زیر صفر

در سردخانه زیر صفر محصولات به صورت منجمد نگهداری می شوند. محصولات غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، بستنی، مواد غذایی نیمه آماده نگهداری می شود و دمای این مجموعه با توجه به نوع محصول از 18- الی 40- درجه سانتی گراد می باشد. 

سردخانه زیر صفر ماهی

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سردخانه زیر صفر و تونل انجماد به مقاله بررسی تفاوت سردخانه و تونل انجماد مراجعه نمایید.

سردخانه بالای صفر

در سردخانه بالای صفر دمای محیط معمولا بین 0 تا 8 درجه سانتیگراد می باشد مانند سردخانه میوه و سبزیجات که جهت نگهداری این چنین محصولات مورد استفاده می باشد که کشاورزان و باغداران جهت ارائه محصولات خود در تمامی فصل های سال محصولات خود را در این مکان نگهداری میکنند. در سردخانه های بالای صفر برای نگهداری بهتر مواد غذایی فاکتور هایی چون دما، رطوبت، نور، ترکیب گاز های هوا و چندین معیار دیگر به دقت کنترل می شود.

سردخانه بالای صفر

انواع سردخانه با توجه به مبرد

دسته بندی دیگری می توان برای این مجموعه انجام داد، که بر اساس نوع مبرد استفاده شده در آن می باشد. این ماده که در سیکل سیستم های برودتی نقش مهمی را ایفا می کند به دو دسته آمونیاکی و فریونی تقسیم می شود به دلیل متفاوت بودن خواص شیمایی این دو دسته مبرد سیستم های فریونی با آمونیاکی متفاوت می باشد به همین دلیل ساختار قطعات سیکل تبرید کمی متفاوت می باشد که در ادامه به این موارد اشاره می نماییم.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی تفاوت سردخانه آمونیاکی و فریونی به مقاله تفاوت سردخانه آمونیاکی و فریونی مراجعه نمایید.

سردخانه آمونیاکی

در ساختار این مجموعه تجهیزات مورد استفاده متفاوت با نوع فریونی می باشد و این مبرد در دستگاه های رایج و اطراف ما دیده نمی شود و کاربرد اصلی آن در ساخت سردخانه صنعتی در مقیاس بزرگ می باشد.

پتانسیل زمین گرمایی و میزان تخریب لایه اوزون در مبرد آمونیاک صفر می باشد و این باعث می شود که نسبت به فریون بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و همچنین از این نوع مبرد می توان برای ایجاد سرمایش تا منفی 70 درجه هم استفاده نمود و در صورتی که نیاز به دماهای پایین تری باشد معمولا از گاز نیتروژن استفاده می کنند.

سردخانه آمونیاکی

این دو نوع مجموعه هر کدام مزایای خاص خود را دارند که با توجه به شرایط موجود ساخته می شوند. ساخت یک مجموعه آمونیاکی در مقیاس بزرگ با صرفه می باشد و برای سردخانه کوچک بهتر است از مدل های فریونی ساخته شود.

سردخانه فریونی

در این نوع مجموعه ها از گاز فریون در مدار تبرید استفاده می شود. این گاز در بیشتر دستگاه های سرمایشی اطراف ما مانند: یخچال های خانگی، کولر ماشین و کولر گازی های داخل ساختمان کاربرد دارد.
از این گاز می توان در ساخت سردخانه با هر ابعادی استفاده نمود و به همین دلیل در ساخت مجموعه های کوچک بسیار کاربردی می باشد.

سردخانه

این نوع مبرد معمولا برای تامین بار برودتی تا منفی 40 درجه کاربرد دارد و در صورتی که نیاز به دماهای پایین تری باشد باید سراغ مبرد دیگری برویم.

صنایع برودتی نوری هر نوع سردخانه ای را با توجه به شرایط و درخواست شما طراحی و اجرا می نماید.
متخصصان ما آماده ارائه خدمات به شما می باشند شماره تماس : 09127444461

کاربرد سردخانه 

از سردخانه برای نگهداری محصولات مختلفی استفاده می شود که در ادامه به برخی از این محصولات اشاره می نماییم.

 • غذاها مانند محصولات تازه، گوشت و غذاهای دریایی، لبنیات، غذاهای فرآوری شده و غذاهای منجمد
 • مواد شیمیایی مانند معرف‌ها و ضدعفونی‌کننده‌ها (اینها برای کند کردن واکنش‌های شیمیایی خود به نگهداری در سرد نیاز دارند)
 • کتاب ها و آثار هنری مانند اسناد تاریخی، نقاشی ها و قوطی های فیلم
 • منسوجات ارگانیک از جمله خز، پشم و پوست
 • مواد گیاهی مانند گل شاخه بریده و گیاه
 • لوازم آرایشی مانند رژلب و ادکلن
 • داروهای زیستی مانند داروها، واکسن‌ها، نمونه‌های خون، IV و مواد خاص دندانپزشکی
 • محصولات تخصصی مانند قطعات هواپیما
 • اجناس صنایع دستی مانند شمع (زیرا اگر در حرارت زیاد نگهداری شوند ممکن است شکل یا رنگ خود را از دست بدهند یا ذوب شوند)
 • مکمل های غذایی مانند محصولات غذایی فاسد شدنی

ساخت سردخانه

کاربرد سردخانه در مراکز صنعتی

 • تولید کنندگان محصولات کشاورزی
 • تولید کنندگان محصولات غذایی منجمد 
 • کارخانجات مواد غذایی نیمه آماده
 • کارخانجات بستنی و لبنیات
 • رستوران ها و مراکز فروش محصولات غذایی
 • سوپر مارکت ها و کارخانجات مرتبط
 • واردکنندگان و صادرکنندگان
 • مراکز تولید و توزیع دارو و مراکز درمانی

سردخانه سوپر مارکتی

اجزای سردخانه

در ساخت سردخانه ها از تجهیزات و قطعات مختلفی استفاده می شود که در ادامه به بررسی این تجهیزات می پردازیم.

کمپرسور 

کمپرسور یکی از مهمترین قطعات سیکل تبرید می باشد و به آن موتور سردخانه نیز می گویند. کمپرسور ها عملیات فشرده سازی و به گردش در آوردن مبرد در سیکل تبرید را بر عهده دارند. کمپرسور های در مدل های مختلفی چون پیستونی، اسکرو، اسکرال و غیره طراحی و تولید می شوند که هر کدام مزایای خاص خود را دارند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه محصول کمپرسور برودتی مراجعه نمایید.

اویل سپراتور

اویل سپراتور قطعه دیگری می باشد که در سیکل تبرید مورد استفاده قرار میگیرد. این قطعه پس از کمپرسور نصب می شود و روغن مخلوط شده در مبرد را جداسازی می کند تا مبرد به صورت خالص به کندانسور منتقل شود. روغن تفکیک شده از مبرد مجدد به کمپرسور برمیگردد تا عملیات روانکاری کمپرسور به درستی انجام شود.

کندانسور

کندانسور یکی دیگر از اجزای مهم سیکل تبرید می باشد. در این دستگاه دمای گاز مبرد کاهش می یابد و سپس به مایع تبدیل می شود. کندانسور ها دارای مدل های مختلفی چون هوایی، آبی و تبخیری می باشند که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کندانسور های سردخانه به صفحه محصول کندانسور مراجعه نمایید.

کندانسور سردخانه

قطعه دیگری که در سیکل تبرید تراکمی مورد استفاده قرار میگرد اکسپنشن ولو یا شیر انبساط می باشد. اکسپنشن ولو قبل از اواپراتور نصب می شود و جریان مبرد عبوری را کنترل می نماید. این قطعه سبب افت شدید فشار مبرد می شود و مایع مبرد را آماده ورود به اواپراتور می نماید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این دستگاه به صفحه محصول شیر انبساط مراجعه نمایید.

اواپراتور

اواپراتور دستگاهی می باشد که درون سردخانه نصب می شود و وظیفه جذب گرمای محیط را بر عهده دارد. این دستگاه در طرح های مختلفی طراحی و تولید می شود و پاسخگو تمامی نیاز های صنعتی و تجاری می باشند.

مایع مبرد هنگام ورود به اواپراتور در حالت ناپایداری قرار دارد و تمایل به تبخیر شدن دارد و با دریافت گرمایی محیط به گاز تبدیل می شود و سپس از اواپراتور خارج می شود.

ساختار اواپراتور تاثیر بسزایی در میزان رطوبت محیط سردخانه دارد و در احداث سردخانه محصولات کشاورزی که نیاز به رطوبت بالایی می باشد از اواپراتور با فاصله فین زیاد استفاده می شود.

کنترلجات

در ساخت سیکل تبرید نیاز به شیرآلات و کنترلجات مختلفی می باشد تا سیکل تبرید به درستی عمل نماید و ضریب اطمینان سردخانه افزایش یابد. این تجهیزات شامل قطعات مختلف مانند بال ولو، سایت گلاس، چک ولو، ترموستات، بوبین، شیر برقی و چندین قطعه دیگر می باشد که باید به درستی در سیکل تبرید مورد استفاده قرار بگیرند.

ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل برای ساخت سازه سردخانه استفاده می شود. این محصول یک عایق حرارتی قوی می باشد و از نفوذ گرما به درون محیط سرد جلوگیری می نماید. ساندویچ پانل ها در ضخامت های 2 الی 20 سانتی متری در مدل های مختلف طراحی و تولید می شوند.

ساندویچ پانل

درب سردخانه

درب سردخانه نیز قسمت مهم دیگری می باشد که از هدر رفت انرژی و نفوذ گرما به محیط داخل جلوگیری می نماید. طراحی این محصول به نحوی می باشد که مانند سازه عایق حرارت می باشد و هنگام بسته شدن از نفوذ هوا و حرارت به محیط داخل جلوگیری می نماید.

درب سردخانه

طراحی سردخانه صنعتی

سردخانه به محیطی گفته می شود که می توان دما و رطوبت داخل آن را کنترل کرد و جهت نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت تنظیم نمود.

در طراحی سردخانه ما یک سیکل تبرید داریم که سیال در طول این سیکل چهار فرآیند تراکم، تقطیر، انبساط و تبخیر را جهت رسیدن به هدف اصلی ما که سردکردن مجموعه می باشد طی میکند.

اجزای سردخانه

در این سیکل مبرد توسط کمپرسور فشرده و داغ می شود و با عبور در کندانسور دمای آن کاهش یافته و تقطیر می شود و بعد از آن وارد اواپراتور داخل مجموعه شده و مجدد مبرد تبخیر می شود و گرمای داخل محیط را به بیرون منتقل می کند.

در توضیحات بالا با تجهیزاتی مثل کمپرسور ( موتورسردخانه )،اواپراتور و کندانسور که تجهیزات اصلی مجموعه می باشد آشنا شدیم ولی این سازه ها تجهیزات دیگری هم دارند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

از دیگر اجزای این مجموعه می توان به عایق ( ساندویچ پانل ) که برای ساخت سازه اصلی مجموعه استفاده می شود و همچنین درب سردخانه اشاره کرد.

تابلو برق یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده می باشد که مدیریت و کنترل سالن های نگهداری از طریق آن انجام می شود و تجهیزات کنترلی مختلفی بر اساس نیاز بر روی آن نصب می شود و برای آشنایی بیشتر با آن به شما پیشنهاد میکنیم که به محصول تابلو برق سردخانه مراجعه نمایید.

سردخانه میوه

یک مدل از انواع سردخانه های صنعتی، سردخانه میوه می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است به این دلیل که امکان فراهم آوردن تمامی میوه جات را به صورت تازه در سراسر سال امکان پذیر می نماید.

و با توجه به حجم بالای درخواست میوه ها در فصل های مختلف و همچنین سود آوری بیشتر برای باغداران و کشاورزان استفاده از سردخانه میوه افزایش یافته است و از طرف دیگر سود خوبی هم نصیب سرمایه گذاران در این صنعت می شود.

قیمت سردخانه صنعتی

معمولا میوه را در اتاق سرد بالا صفری می باشد و در ابعاد مختلف ساخته می شود که اطلاعات دقیقی را در این زمینه در مقاله ای جداگانه برای شما به صورت کامل شرح داده ایم و شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت به به صفحه محاسبه قیمت سردخانه میوه مراجعه نمایید.

محاسبه قیمت سردخانه

با توجه به اطلاعاتی که تا اینجا برای شما فراهم آورده ایم متوجه می شوید که بر اساس ساختار و نوع مجموعه باید هزینه ساخت هم متفاوت باشد به عنوان مثال هزینه ساخت سردخانه آمونیاکی با توجه به ابعاد و شرایط آب و هوایی و دیگر فاکتور ها که در مقاله هزینه ساخت سردخانه بیشتر توضیح داده ایم را بررسی نمایید و اطلاعات اولیه را دراختیار کارشناس قرار دهید تا بتواند برآورد هزینه دقیقی داشته باشند.

در حال حاضر این سازه ها برای کشاورزان و تولید کنندگان مواد اولیه بسیار سود آور بوده و همچنین با توجه به اینکه امکان نگهداری مواد غذایی را برای مدت طولانی امکان پذیر میکند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
اهمیت اصلی این سازه ها در کنار نگهداری طولانی مدت مواد غذایی حفظ خاصیت آن ها نیز می باشد.

سردخانه گوشت

فروش سردخانه ها کار بسیار حساسی می باشد و افرادی که قصد خرید سردخانه دارند باید با مجموعه هایی کار کنند که دارای تجربه درخشانی در این زمینه باشند. مجموعه مورد نظر باید بتواند مشاوره کاملی به خریدار ارائه دهد تا پس از بررسی های لازم توسط خریدار بتواند مجموعه مورد نیاز خود را سفارش دهد.

پس از مشخص شدن نیاز مشتری وارد مرحله طراحی مجموعه می شویم که در این قسمت باید محاسبات دقیقی انجام دهیم تا بر اساس این محاسبات قطعات و تجهیزات اصلی مجموعه را انتخاب نماییم.

صنایع برودتی نوری دارای تیم حرفه در زمینه ساخت و تعمیر سردخانه می باشد که شما می توانید برای تعمیر و رفع ایرادات مجموعه خود با این مجموعه در تماس باشید و برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه تعمیر سردخانه مراجعه نمایید.

تاریخچه سردخانه

در گذشته زمانی که دستگاه های امروزی وجود نداشتند با استفاده از یخ کوهستان ها و یخ ایجاد شده در زمستان یک محیط سرد جهت نگهداری مواد غذایی می ساختد. این محیط ها توسط چوب نی یا خاک اره عایق میشدند تا بتوان در تابستان هم یخ مورد نیاز برای نگهداری موارد غذایی را داشته باشند.

البته در ایران از شیوه های دیگری هم جهت خنک نگه داشتن مواد غذایی استفاده میکردند. به عنوان مثال چال کردن در زمین، نگهداری در غارها، استفاده از زیرزمین های خنک و همچنین ساخت سازه های هرم مانند کاه گلی اشاره نمود.

در این سازه های کاه گلی با مرطوب نگه داشتن دیوارها از بیرون باعث خنک شدن محیط داخل آن می شود و یخ ها را برای مدت طولانی می توان نگهداری نمود.

شیوه ها و روش های مختلف دیگری هم در سراسر دنیا استفاده میشد تا بتوانند مواد عذایی خود را برای مدت طولانی تری نگهداری کنند و این تلاش ها ما را به دستاورد های امروزی برای ساخت محل هایی سرد برای نگهداری مواد غذایی رسانده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت سردخانه های عظیم به شما پیشنهاد میکنیم که به صفحه ساخت سردخانه مراجعه نمایید.

نظرات

7 نظرات

 • خیلی مختصر و مفید بود ولی برای یکسری نکات خدمت همکاران شما تماس گرفتم ممنون از راهنمایی شما

 • سلام
  آیا امکان ساخت سردخانه با کولر گازی نیز وجود دارد ؟
  این کار از لحاظ اقتصادی به صرفه هست یا خیر ؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم

  • با سلام و درود خدمت شما
   ساخت سردخانه با کولر گازی کار منطقی نمی باشد اما با توجه به دمای مورد نیاز محصول شما در برخی مواقع این امکان پذیر می باشد. برخی از کولر های گازی قدیمی که با گاز R22 کار می کنند می توانند دمای محیط را به میزان دلخواه شما کاهش دهند و امکان نگهداری محصولات غذایی را فراهم آورند.
   طراحی کولر های گازی برای خنک نمودن هوای محیط با دمای بالا 20 درجه سانتی گراد می باشد و راندمان مناسبی برای سردخانه ها ندارد. همچنین استفاده از کولر گازی برای محیط سردخانه احتمال خرابی محصولات شما را افزایش می دهد این دلیل که امکان مدیریت دما محیط با دقت بالا را ندارد و ممکن است شما دچار خسارت شوید.
   پس در نتیجه این کار صرفه اقتصادی نیز ندارد و شما را با محدودیت های فراوانی رو به رو می کند به همین دلیل بهتر است برای نگهداری محصولات خود از سردخانه استاندارد استفاده نمایید.
   برای خرید سردخانه خود و دریافت اطلاعات تخصصی بیشتر با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

  • سلام هر تجهیزاتی شامل کمپرسور ، کندانسور ، عایق ها و …. دارای برند های مختلفی هستند ، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا برند مناسب تری برای شما معرفی شود.

 • سلام ، کمپرسور سردخانه صنعتی 5 تنی مون خراب شده میخوام یک برند خوب از کمپرسور سردخانه صنعتی جایگزین کنم ، چی پیشنهاد میدید ؟

  • سلام اطالاعاتی از نوع سردخانه (زیر صفر یا بالای صفر) و تجهیزات دیگر و نوع استفاده نیاز است تماس بگیرید تا به صورت رایگان مشاوره شوید .

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …