سردخانه

سردخانه

در اینجا قصد داریم ابتدا به سوال سردخانه چیست؟ پاسخ کاملی بدهیم و شما را با انواع سردخانه ها آشنا نماییم. همچنین برای شما مشاوره تخصصی رایگان جهت خرید و محاسبه قیمت سردخانه در نظر گرفته ایم.

سردخانه چیست ؟

سردخانه محیطی می باشد که در آن می توان محصولات غذایی، دارویی، نظامی و غیره را در آن با دما و شرایط خاص نگهداری نمود تا از فاسد و خراب شدن آنها جلوگیری نمود یا مدت زمان نگهداری آنها را افزایش داد تا بتوان از این محصولات در فصل های مختلف سال استفاده نمود.

این سازه ها جهت نگهداری مواد غذایی از دیرباز مورد استفاده انسان ها بوده و فقط تکنولوژی ساخت آن ارتقا یافته است سردخانه به انگلیسی Cold Storage نوشته می شود و در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در زمینه سردخانه Cold Storage و انواع آنها به شما ارائه دهیم.

انواع سردخانه

این سازه ها را می توان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی کرد و در اینجا قصد داریم که بر اساس دمای داخل سازه و بر اساس نوع مبرد رایج مورد استفاده این دسته بندی را انجام دهیم.

دما

این مجموعه را بر اساس دمای داخل آن می توان دسته بندی کرد :

سردخانه زیر صفر

در سردخانه زیر صفر محصولاتی مانند گوشت، مرغ و ماهی نگهداری می شود و دمای این مجموعه میتواند منفی چهل درجه باشد و محصولات را به صورت منجمد نگهداری کرد.

سردخانه ماهی

سردخانه بالای صفر

در سردخانه بالای صفر دمای آن معمولا بین صفر تا 4 درجه سانتیگراد می باشد مانند سردخانه میوه و سبزیجات که جهت نگهداری این چنین محصولات مورد استفاده می باشد که کشاورزان و باغداران جهت ارائه محصولات خود در تمامی فصل ها محصولات خود را در این مکان نگهداری میکنند.

مبرد

دسته بندی دیگری می توان برای این مجموعه انجام داد، که بر اساس نوع مبرد استفاده شده در آن می باشد این ماده که در سیکل سیستم های برودتی نقش مهمی را ایفا می کند به دو دسته آمونیاکی و فریونی تقسیم می شود به دلیل متفاوت بودن خواص شیمایی این دو دسته مبرد سیستم های فریونی با آمونیاکی متفاوت می باشد به همین دلیل ساختار قطعات سیکل تبرید کمی متفاوت می باشد که در ادامه به این موارد اشاره می نماییم.

سردخانه آمونیاکی

در ساختار این مجموعه تجهیزات مورد استفاده متفاوت با نوع فریونی می باشد و این مبرد در دستگاه های رایج و اطراف ما دیده نمی شود و کاربرد اصلی آن در ساخت سردخانه صنعتی در مقیاس بزرگ می باشد.


سردخانه آمونیاکی

پتانسیل زمین گرمایی و میزان تخریب لایه اوزون در مبرد آمونیاک صفر می باشد و این باعث می شود که نسبت به فریون بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و همچنین از این نوع مبرد می توان برای ایجاد سرمایش تا منفی 70 درجه هم استفاده نمود و در صورتی که نیاز به دماهای پایین تری باشد معمولا از گاز نیتروژن استفاده می کنند.

این دو نوع مجموعه هر کدام مزایای خاص خود را دارند که با توجه به شرایط موجود ساخته می شوند.

ساخت یک مجموعه آمونیاکی در مقیاس بزرگ با صرفه می باشد و برای سردخانه کوچک بهتر است از مدل های فریونی ساخته شود.

سردخانه فریونی

در این نوع مجموعه ها از گاز فریون در مدار تبرید استفاده می شود. این گاز در بیشتر دستگاه های سرمایشی اطراف ما مانند: یخچال های خانگی، کولر ماشین و کولر گازی های داخل ساختمان کاربرد دارد.
از این گاز می توان در ساخت سردخانه با هر ابعادی استفاده نمود و به همین دلیل در ساخت مجموعه های کوچک بسیار کاربردی می باشد.

این نوع مبرد معمولا برای تامین بار برودتی تا منفی 40 درجه کاربرد دارد و در صورتی که نیاز به دماهای پایین تری باشد باید سراغ مبرد دیگری برویم.

صنایع برودتی نوری هر نوع سردخانه ای را با توجه به شرایط و درخواست شما طراحی و اجرا می نماید.
متخصصان ما آماده ارائه خدمات به شما می باشند شماره تماس : 09127444461

سردخانه 2

طراحی سردخانه صنعتی

سردخانه به محیطی گفته می شود که می توان دما و رطوبت داخل آن را کنترل کرد و جهت نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت تنظیم نمود.

در طراحی سردخانه ما یک سیکل تبرید داریم که سیال در طول این سیکل چهار فرآیند تراکم، تقطیر، انبساط و تبخیر را جهت رسیدن به هدف اصلی ما که سردکردن مجموعه می باشد طی میکند.

در این سیکل مبرد توسط کمپرسور فشرده و داغ می شود و با عبور در کندانسور دمای آن کاهش یافته و تقطیر می شود و بعد از آن وارد اواپراتور داخل مجموعه شده و مجدد مبرد تبخیر می شود و گرمای داخل محیط را به بیرون منتقل می کند.

در توضیحات بالا با تجهیزاتی مثل کمپرسور ( موتورسردخانه )،اواپراتور و کندانسور که تجهیزات اصلی مجموعه می باشد آشنا شدیم ولی این سازه ها تجهیزات دیگری هم دارند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

از دیگر اجزای این مجموعه می توان به عایق ( ساندویچ پانل ) که برای ساخت سازه اصلی مجموعه استفاده می شود و همچنین درب سردخانه اشاره کرد.

تابلو برق یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده می باشد که مدیریت و کنترل سالن های نگهداری از طریق آن انجام می شود و تجهیزات کنترلی مختلفی بر اساس نیاز بر روی آن نصب می شود و برای آشنایی بیشتر با آن به شما پیشنهاد میکنیم که به محصول تابلو برق سردخانه مراجعه نمایید.

سردخانه میوه

یک مدل از انواع سردخانه های صنعتی، سردخانه میوه می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است به این دلیل که امکان فراهم آوردن تمامی میوه جات را به صورت تازه در سراسر سال امکان پذیر می نماید.

و با توجه به حجم بالای درخواست میوه ها در فصل های مختلف و همچنین سود آوری بیشتر برای باغداران و کشاورزان استفاده از سردخانه میوه افزایش یافته است و از طرف دیگر سود خوبی هم نصیب سرمایه گذاران در این صنعت می شود.

سردخانه میوه

سردخانه میوه معمولا به صورت بالا صفری می باشد و در ابعاد مختلف ساخته می شود که اطلاعات دقیقی را در این زمینه در مقاله ای جداگانه برای شما به صورت کامل شرح داده ایم و شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت به به صفحه محاسبه قیمت سردخانه میوه مراجعه نمایید.

محاسبه قیمت سردخانه

با توجه به اطلاعاتی که تا اینجا برای شما فراهم آورده ایم متوجه می شوید که بر اساس ساختار و نوع مجموعه باید هزینه ساخت هم متفاوت باشد به عنوان مثال هزینه ساخت سردخانه آمونیاکی با توجه به ابعاد و شرایط آب و هوایی و دیگر فاکتور ها که در مقاله هزینه ساخت سردخانه بیشتر توضیح داده ایم را بررسی نمایید و اطلاعات اولیه را دراختیار کارشناس قرار دهید تا بتواند برآورد هزینه دقیقی داشته باشند.

در حال حاضر این سازه ها برای کشاورزان و تولید کنندگان مواد اولیه بسیار سود آور بوده و همچنین با توجه به اینکه امکان نگهداری مواد غذایی را برای مدت طولانی امکان پذیر میکند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
اهمیت اصلی این سازه ها در کنار نگهداری طولانی مدت مواد غذایی حفظ خاصیت آن ها نیز می باشد.

فروش سردخانه ها کار بسیار حساسی می باشد و افرادی که قصد خرید سردخانه دارند باید با مجموعه هایی کار کنند که دارای تجربه درخشانی در این زمینه باشند. مجموعه مورد نظر باید بتواند مشاوره کاملی به خریدار ارائه دهد تا پس از بررسی های لازم توسط خریدار بتواند مجموعه مورد نیاز خود را سفارش دهد.

پس از مشخص شدن نیاز مشتری وارد مرحله طراحی مجموعه می شویم که در این قسمت باید محاسبات دقیقی انجام دهیم تا بر اساس این محاسبات قطعات و تجهیزات اصلی مجموعه را انتخاب نماییم.

صنایع برودتی نوری دارای تیم حرفه در زمینه ساخت و تعمیر سردخانه می باشد که شما می توانید برای تعمیر و رفع ایرادات مجموعه خود با این مجموعه در تماس باشید و برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه تعمیر سردخانه مراجعه نمایید.

تاریخچه

در گذشته زمانی که دستگاه های امروزی وجود نداشتند با استفاده از یخ کوهستان ها و یخ ایجاد شده در زمستان یک محیط سرد جهت نگهداری مواد غذایی می ساختد. این محیط ها توسط چوب نی یا خاک اره عایق میشدند تا بتوان در تابستان هم یخ مورد نیاز برای نگهداری موارد غذایی را داشته باشند.

البته در ایران از شیوه های دیگری هم جهت خنک نگه داشتن مواد غذایی استفاده میکردند. به عنوان مثال چال کردن در زمین، نگهداری در غارها، استفاده از زیرزمین های خنک و همچنین ساخت سازه های هرم مانند کاه گلی اشاره نمود.

در این سازه های کاه گلی با مرطوب نگه داشتن دیوارها از بیرون باعث خنک شدن محیط داخل آن می شود و یخ ها را برای مدت طولانی می توان نگهداری نمود.

شیوه ها و روش های مختلف دیگری هم در سراسر دنیا استفاده میشد تا بتوانند مواد عذایی خود را برای مدت طولانی تری نگهداری کنند و این تلاش ها ما را به دستاورد های امروزی برای ساخت محل هایی سرد برای نگهداری مواد غذایی رسانده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت سردخانه های عظیم به شما پیشنهاد میکنیم که به صفحه ساخت سردخانه صنعتی مراجعه نمایید.

نظرات

یک نظر

  • خیلی مختصر و مفید بود ولی برای یکسری نکات خدمت همکاران شما تماس گرفتم ممنون از راهنمایی شما

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب …