سردخانه

سردخانه

این سازه ها جهت نگهداری مواد غذایی از دیرباز مورد استفاده انسان ها بوده و فقط تکنولوژی ساخت آن ارتقا یافته است. سردخانه به انگلیسی Cold Storage نوشته می شود. در این مقاله قصد داریم توضیحات کاملی در زمینه سردخانه Cold Storage و انواع آنها به شما ارائه دهیم.

دسته بندی

این سازه ها را می توان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی کرد.

دما

این مجموعه را بر اساس دمای داخل آن می توان دسته بندی کرد :

سردخانه بالا صفر

در این مجموعه دما بالا صفر ( معمولا بین صفر تا 4 درجه سانتیگراد ) می باشد مانند سردخانه میوه و سبزیجات که جهت نگهداری این چنین محصولات مورد استفاده می باشد که کشاورزان و باغداران جهت ارائه محصولات خود در تمامی فصل ها محصولات خود را در این مکان نگهداری میکنند.

سردخانه زیر صفر

در این مجموعه محصولاتی مانند گوشت، مرغ و ماهی نگهداری می شود و دمای این مجموعه میتواند منفی چهل درجه باشد و محصولات را به صورت منجمد نگهداری کرد.

مبرد

دسته بندی دیگری می توان برای این مجموعه انجام داد، که بر اساس نوع مبرد استفاده شده در آن می باشد.

سردخانه فریونی

در این نوع مجموعه ها از گاز فریون در مدار تبرید استفاده می شود. این گاز در بیشتر دستگاه های سرمایشی اطراف ما مانند: یخچال های خانگی، کولر ماشین و کولر گازی های داخل ساختمان کاربرد دارد.
از این گاز می توان در ساخت سردخانه با هر ابعادی استفاده نمود و به همین دلیل در ساخت مجموعه های کوچک بسیار کاربردی می باشد.

سردخانه آمونیاکی

در ساختار این مجموعه تجهیزات سردخانه مورد استفاده متفاوت با نوع فریونی می باشد و این مبرد در دستگاه های رایج و اطراف ما دیده نمی شود و کاربرد اصلی آن در ساخت سردخانه صنعتی در مقیاس بزرگ می باشد.

این دو نوع مجموعه هر کدام مزایای خاص خود را دارند که با توجه به شرایط موجود ساخته می شوند.

قیمت سردخانه آمونیاکی برای مقیاس بزرگ با صرفه می باشد و برای سردخانه کوچک بهتر است از مدل های فریونی ساخته شود.

صنایع برودتی نوری هر نوع سردخانه ای را با توجه به شرایط و درخواست شما طراحی و اجرا می نماید.
متخصصان ما آماده ارائه خدمات به شما می باشند شماره تماس :09127444461

طراحی سردخانه صنعتی

سردخانه به محیطی گفته می شود که می توان دما و رطوبت داخل آن را کنترل کرد و جهت نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت تنظیم نمود.

در طراحی سردخانه ما یک سیکل تبرید داریم که سیال در طول این سیکل چهار فرآیند تراکم، تقطیر، انبساط و تبخیر را جهت رسیدن به هدف اصلی ما که سردکردن مجموعه می باشد طی میکند.

در این سیکل مبرد توسط کمپرسور فشرده و داغ می شود و با عبور در کندانسور دمای آن کاهش یافته و تقطیر می شود و بعد از آن وارد اواپراتور داخل مجموعه شده و مجدد مبرد تبخیر می شود و گرمای داخل محیط را به بیرون منتقل می کند.

در توضیحات بالا با تجهیزاتی مثل کمپرسور ( موتورسردخانه )،اواپراتور و کندانسور که تجهیزات اصلی مجموعه می باشد آشنا شدیم ولی این سازه ها تجهیزات دیگری هم دارند که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

از دیگر اجزای این مجموعه می توان به عایق ( ساندویچ پانل سردخانه ) که برای ساخت سازه اصلی مجموعه استفاده می شود و همچنین درب سردخانه اشاره کرد.

سردخانه میوه

یک مدل از سردخانه های صنعتی، سردخانه میوه می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است به این دلیل که امکان فراهم آوردن تمامی میوه جات را به صورت تازه در سراسر سال امکان پذیر می نماید.

و با توجه به حجم بالای درخواست میوه ها در فصل های مختلف و همچنین سود آوری بیشتر برای باغداران و کشاورزان استفاده از سردخانه میوه افزایش یافته است و از طرف دیگر سود خوبی هم نصیب سرمایه گذاران در این صنعت می شود.

سردخانه میوه معمولا سردخانه بالا صفر می باشد و در ابعاد مختلف ساخته می شود که اطلاعات دقیقی را در این زمینه در مقاله ای جداگانه برای شما به صورت کامل شرح داده ایم برای مطالعه مقاله ساخت سردخانه میوه کلیک نمایید.

محاسبه قیمت سردخانه

با توجه به اطلاعاتی که تا اینجا برای شما فراهم آورده ایم متوجه می شوید که بر اساس ساختار و نوع مجموعه باید هزینه ساخت هم متفاوت باشد به عنوان مثال هزینه ساخت سردخانه آمونیاکی با توجه به ابعاد و شرایط آب و هوایی و دیگر فاکتور ها که در مقاله محاسبه قیمت سردخانه بیشتر توضیح داده ایم را بررسی نمایید و اطلاعات اولیه را دراختیار کارشناس قرار دهید تا بتواند برآورد هزینه دقیقی داشته باشند.

در حال حاضر این سازه ها برای کشاورزان و تولید کنندگان مواد اولیه بسیار سود آور بوده و همچنین با توجه به اینکه امکان نگهداری مواد غذایی را برای مدت طولانی امکان پذیر میکند بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
اهمیت اصلی این سازه ها در کنار نگهداری طولانی مدت مواد غذایی حفظ خاصیت آن ها نیز می باشد.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان و محاسبه قیمت با کارشناسان ما تماس بگیرید.
یا می توانید از طریق چت آنلاین پایین سایت با ما در ارتباط باشید.
صنایع برودتی نوری مجری بزرگترین پروژه های برودتی کشور

 

تاریخچه

در گذشته زمانی که دستگاه های امروزی وجود نداشتند با استفاده از یخ کوهستان ها و یخ ایجاد شده در زمستان یک محیط سرد جهت نگهداری مواد غذایی می ساختد. این محیط ها توسط چوب نی یا خاک اره عایق میشدند تا بتوان در تابستان هم یخ مورد نیاز برای نگهداری موارد غذایی را داشته باشند.

البته در ایران از شیوه های دیگری هم جهت خنک نگه داشتن مواد غذایی استفاده میکردند. به عنوان مثال چال کردن در زمین، نگهداری در غارها، استفاده از زیرزمین های خنک و همچنین ساخت سازه های هرم مانند کاه گلی اشاره نمود.

در این سازه های کاه گلی با مرطوب نگه داشتن دیوارها از بیرون باعث خنک شدن محیط داخل آن می شود و یخ ها را برای مدت طولانی می توان نگهداری کرد.

شیوه ها و روش های مختلف دیگری هم در سراسر دنیا استفاده میشد تا بتوانند مواد عذایی خود را برای مدت طولانی تری نگهداری کنند و این تلاش ها ما را به دستاورد های امروزی برای ساخت محل هایی سرد برای نگهداری مواد غذایی رسانده است.

نظرات

یک نظر

  • خیلی مختصر و مفید بود ولی برای یکسری نکات خدمت همکاران شما تماس گرفتم ممنون از راهنمایی شما

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب …

برودتی نوری

برودتی نوری

صنایع برودتی نوری فعال در زمینه صنعت برودت توانسته است برای مجموعه های بزرگ خدمات ارزنده ای ارائه دهد و شما می توانید برای ساخت سردخانه، چیلر، تونل انجماد، آیس بانک و همچنین تهیه تجهیزات برودتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و ریز اقلام مورد نیاز در صنعت برودت از ما یاری بخواهید .

آیکون های اجتماعی