سردخانه

اواپراتور سردخانه

خرید اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود. اواپراتور سردخانه بالای صفر و اواپراتور سردخانه زیر صفر دارای ویژگی های متفاوتی هستند. خرید این دستگاه باید توسط یک متخصص انجام شود و قیمت اواپراتور سردخانه زیر صفر و بالای صفر با توجه به ظرفیت و نوع آن متفاوت می باشد.

جهت انتخاب اواپراتور سردخانه بر اساس محاسبات تخصصی و دریافت مشاوره تخصصی رایگان و استعلام بهترین قیمت اواپراتور سردخانه با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

برای انتخاب صحیح اواپراتور سردخانه باید دقت زیادی به خرج دهید و روش های علمی را پیش بگیرید. انتخاب نادرست اجزای مورد نیاز برای قرار گیری در سردخانه منجر به خسارات و هزینه های هنگفتی خواهد شد که جبران ناپذیر هستند. اواپراتور در سردخانه جزو یکی از اجزای مهم سردخانه می باشد که نقش مهمی را در سیکل تبرید ایفا می کند.

قیمت اواپراتور سردخانه نباید ملاک شما برای انتخاب این دستگاه باشد و بیشتر باید به مشخصات و ویژگی های آن توجه نمایید که متناسب با سردخانه و محصولات مورد نگهداری باشد.

انتخاب اواپراتور سردخانه

اواپراتور سردخانه چیست ؟

اواپراتور مورد استفاده در سردخانه ها اواپراتور هوایی می باشد که مجهز به یک کویل و تعدادی فن می باشد. این اواپراتور ها به صورت یک یا دو مداره طراحی و تولید می شوند و با توجه به نوع سردخانه ویژگی هایی چون فاصله فین، نوع فن، المنت و سایر ویژگی های آن مشخص می شود.

نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه

نکاتی که در نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه باید زیر نظر داشته باشید در این قسمت شرح می دهیم. از عواملی که در این مورد دارای اهمیت می باشد، بار برودتی سردخانه یا ظرفیت سرمایش (بر حسب کیلو وات) و اختلاف حرارت فضای اتاق با دمای تبخیر ماده مبرد بر حسب درجه سانتی گراد می باشد. البته موارد دیگری وجود دارند که در این زمینه یعنی نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه اثرگذار هستند مانند نوع ماده مبرد، مقدار رطوبت و فاصله میان پره ها. این عوامل در تعیین نوع و مدل اواپراتور انتخاب شده تاثیر می گذارند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انتخاب اواپراتور مناسب به صفحه محاسبه ظرفیت اواپراتور مراجعه نمایید.

اواپراتور سردخانه زیر صفر

در سردخانه های زیر صفر معمولا از اواپراتور با ظرفیت بالا استفاده می نمایند. اواپراتور سردخانه زیر صفر باید مجهز به فن های قوی که پرتاب باد با مسافت طولانی دارند طراحی و تولید شوند.

عامل مهم دیگری که در ساخت اواپراتور سردخانه زیر صفر باید رعایت شود فاصله میان فین های دستگاه می باشد. در سردخانه های زیر صفر به دلیل دمای بسیار پایین محیط و کویل اواپراتور رطوبت موجود در هوا روی کویل و فین های دستگاه یخ میزند و اگر فاصله میان فین ها کم باشد به سرعت مسیر گردش هوا مسدود می شود. هرچند که می توان با انجام دیفراست های متعدد این یخ ها را ذوب نمود ولی این عمل باعث کاهش راندمان سردخانه و افزایش مصرف انرژی می شود.

اواپراتور سردخانه زیر صفر باید با توجه به دما سردخانه به درستی انتخاب شود هرچه دمای سرخانه پایین تر باشد باید فاصله بین فین اواپراتور بیشتر باشد و معمولا قیمت اواپراتور سردخانه زیر صفر بیشتر از قیمت اواپراتور سردخانه بالای صفر می باشد.

اواپراتور سردخانه زیر صفر

اواپراتور سردخانه بالای صفر

در ساخت سردخانه های بالای صفر می توان از اواپراتورهای مختلفی استفاده نمود و البته باید به موارد و نکات زیادی در این زمینه توجه نمایید در ادامه به بررسی نیاز های محیطی محصولات میپردازیم و بر اساس آن نوع اواپراتور سردخانه بالای صفر را مشخص می کنیم.

در صورتی که محیط نگهداری محصول نیاز به رطوبت بالایی داشته باشد بهتر است برای جلوگیری از افت رطوبت از اواپراتور سردخانه بالای صفر با فاصله فین زیاد استفاده نماییم که باعث افزایش هزینه ساخت سردخانه می شود.

اواپراتور سردخانه بالای صفردر صورتی که در سردخانه بالای صفر نیاز به رطوبت نباشد می توان از اواپراتور با فاصله فین کم استفاده نمود که راندمان بالایی دارند و باعث کاهش رطوبت محیط می شوند.

عامل دیگری که باید بررسی شود حساسیت محصول به باد می باشد. محصولاتی مانند گل شاخه بریده یا سیب در صورتی که در معرض مستقیم باد قرار بگیرند دچار آسیب می شوند و کیفیت آنها کاهش می یابد به همین دلیل باید در این سردخانه ها از اواپراتور با فن دور پایین که پرتاب باد کمتری دارند استفاده شود و تعداد دستگاه های اواپراتور سردخانه بالای صفر را برای رسیدن به دمای مورد نیاز در قسمت های مختلف سردخانه افزایش داد.

در صورتی که محصول نسبت به باد حساسیتی نداشته باشد می توان تعداد اواپراتور سردخانه بالای صفر را کاهش داد و از اواپراتور با پرتاب باد طولانی استفاده نمود که دمای کل سردخانه را به یک نسبت کاهش دهد.

انتخاب نادرست اواپراتور در سردخانه چه عواقبی در پیش دارد؟

نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه اگر به شیوه درست انجام نشود و برای انتخاب، به محاسبات فنی و اصولی بی توجهی شود باعث اختلال در کار دیگر اجزای سردخانه و عدم تکامل سیکل تبرید خواهد شد. اگر ابعاد اواپراتور از میزان مورد نیاز برای قرار گرفتن در سیستم برودتی کوچکتر باشد، موجب می شود ماده مبرد به کمپرسور برگردد و در حالت مایع باقی بماند. همچنین انتخاب اواپراتور در ابعاد کوچک اختلاف دمای تبخیر ماده مبرد را به همراه خواهد داشت. علاوه بر این موارد، دمای تبخیر مبرد کم می شود و دمای سالن نیز افزایش پیدا می کند.

با این اتقافات، رطوبت هوا بر روی فین ها یخ می زند. در سردخانه میوه این اتفاق سبب می شود روی وزن و کیفیت میوه ها تاثیر بدی بگذارد و وزن و کیفیت میوه ها کاهش پیدا کند. در سردخانه هایی که برای نگهداری محصولات دامی ایجاد شده اند مانند گوشت، گوشت ها را سیاه می کند و از کیفیت محصولات می کاهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سردخانه های میوه به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه ساخت سردخانه میوه مراجعه نمایید.

بنابراین نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه به صورت صحیح و اصولی امری لازم و واجب است تا از خسارت های مالی جلوگیری شود و عملکرد سیستم دچار اختلال نشود و سیستم برودتی به درستی به کار خود ادامه دهد. در ادامه با نکاتی آشنا می شوید که نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه را به صورت درست انجام دهید.

 راهنمای انتخاب اواپراتور سردخانه

ظرفیت سرمایش چه تاثیری روی نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه می گذارد ؟

در ابتدا به تعریف ظرفیت سرمایش می پردازیم. ظرفیت سرمایش که به بار برودتی نیز معروف است، توسط ابعاد و اندازه اتاق یا سالن های سردخانه ، نوع عایق بندی دیوارها و درها ، نوع محصولاتی که در سردخانه نگهداری می شود ، تعداد دفعات ورود و خروج به سردخانه و باز  و بسته شدن درب اتاق های سردخانه و موارد دیگر بر حسب کیلو وات حساب می شود.

جهت مشاهده قیمت ها می توانید به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید و همچنین مقایسه قیمتی دقیقی بر روی انواع دستگاه ها انجام دهید.

اختلاف دمای فضای سالن های سردخانه و حرارت مورد نیاز برای تبخیر ماده مبرد به چه شکل تعیین می شود؟

دمای مورد نیاز در سالن های سردخانه برای تکامل سیکل تبرید و رسیدن به سرمایش، بر اساس نوع محصولات نگهداری شده در سردخانه محاسبه می شود.در این جدول دمای مناسب سالن های سردخانه و میزان رطوبت مورد نیاز بر اساس نوع محصولات نگهداری شونده در سردخانه شرح داده شده است:

نوع محصولدمای سالنرطوبت نسبیزمان نگهداری
گوشت گاو تازه1-088-92سه هفته
گوشت گاومنجمد-18,-2390_9512_9 هفته
طیور تازه-2/25,-185_90ده روز
طیور منجمد-1885_90ده روز
ماهی تازه-180_8515 روز
ماهی منجمد-1880_856 ماه
سبزیجات   
پیاز2/25,070_758_6 ماه
اسفناج2/25,090_9514_10 روز
گوجه‌فرنگی‌سبز15/5,12/7585_905_3 هفته
گوجه رسیده10,4/585_9017_10 روز
سبزیهای مخلوط4/5,1/7585_904_2 ماه
میوه ها   
سیب-0/1,085_884_8  ماه
زردآلو-0/5,080_8514_7 روز
موز15/5,1390_95ده روز
خرما-2/25,065_756_3 ماه
میوه های خشک2/25,070_7512_9 ماه
لیموترش10,7/2585_908_6 هفته
پرتقال-10,085_9010_8 هفته

اندازه  ∆T  بر اساس میزان نسبی رطوبت موادی که در سردخانه نگهداری می شوند در جدول زیر مشخص شده است. این مقدار اگر بین 8 تا 10 درجه سانتی گراد باشد به این معناست که در مورد محصولاتی که در سردخانه نگهداری می شوند رطوبت نسبی اهمیت ندارد حتی در مواردی باید از افزایش رطوبت جلوگیری شود. نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه بر حسب  ∆T  به این صورت می باشد که هر چه مقدار دلتا تی بزرگتر باشد اواپراتور انتخاب شده در سردخانه باید کوچکتر باشد.

نوع محصولاختلاف درجه حرارترطوبت نسبی
میوه و سبزیجات5-691-95
محصولات منجمد7-881-85
گوشت در سردخانه پیش سرد5 
بستنی5-6 
مواد شیمیایی8 
خشکبار بالای صفر8 
دارو8 

مواردی که گفته شد در نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه، موارد مهمی به شمار می رود. علاوه بر موارد گفته شده میزان تفاضل دمای تونل انجماد باید 5 درجه سلسیوس انتخاب شود.

پس از بررسی مواردی که گفته شد در روند نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه محاسبات دیگری نیز باید صورت گیرد. انتخاب فاصله مناسب بین پره ها از مواردی است که در این مرحله باید محاسبه شود. فاصله میان پره ها بستگی به کاربری سردخانه دارد. برای سردخانه های زیر صفر فاصله بیشتری برای میان پره ها در نظر گرفته می شود. به این ترتیب برفک  ایجاد نمی شود.

قیمت اواپراتور سردخانهدر ضمن اگر از سیستم های برفک زدا یا دیفراست استفاده می کنید باید از اواپراتورهایی استفاده کنید که فاصله فین ها در آن کمتر باشد. فاصله پره ها اگر کمتر از 4 میلی متر باشد خیلی سریع بر روی پره ها برفک ایجاد می شود در نتیجه این میزان فاصله بین پره ها اصلا پیشنهاد نمی شود. در جدول زیر فاصله مناسب بین پره ها بر اساس کاربری سردخانه مشخص شده است:

مشخصات فنی اواپراتور سردخانه

در جدول زیر مشخصات فنی اواپراتور سردخانه را بر اساس نیاز سردخانه بررسی می نماییم و شما می توانید با توجه به دما و رطوبت مورد نیاز در سردخانه نسبت به انتخاب اواپراتور سردخانه اقدام نمایید.

فاصله پره هامحل نگهداری
4اتاق نگهداری بالای 4 درجه سانتی گراد
6اتاق نگهداری مرطوب با دمای بین 0 تا 5 درجه
8 و 6اتاق نگهداری با دمای بین -25  تا 0 درجه
8 و 10 و 12تونل انجماد

 

جمع بندی

در مقاله نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه، درباره محاسباتی که باید در روند نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه صورت گیرد صحبت کردیم و هر کدام را به تفصیل شرح دادیم. داده های مورد نیاز در محاسبات درجداولی مشخص گرداوری شده و در متن مقاله آورده شده اند. با توجه به داده ها و اطلاعات موجود در جداول می توانید بهترین روش و نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه را به صورت اصولی و با دقت تمام اجرا کنید و پیش ببرید و مناسب ترین و بهترین نوع اواپراتور را برای سیستم برودتی خود انتخاب کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها و نحوه ساخت آن ها به شما پیشنهاد میکنیم که به صفحه طراحی و ساخت اواپراتور مراجعه نمایید.

پس از انجام محاسبات در مرحله آخر نحوه انتخاب اواپراتور سردخانه باید سری به کاتالوگ تولیدکننده اواپراتور بزنید و بر اساس ظرفیت نامی اواپراتور و فاصله میان پره ها ، اواپراتور مناسب خود را انتخاب کنید.

سوالات متداول FAQ
نقش اواپراتور در یک سیستم سردخانه صنعتی چیست؟

اواپراتور یکی از اجزای کلیدی سیستم خنک کننده سردخانه صنعتی است. اواپراتور با انجام عملیات تبخیر مایع خنک‌کننده دما را کاهش داده و گرما را از محیط داخلی جذب کرده تا محیط داخلی سردخانه را خنک کند.

آیا خرید اواپراتور سردخانه به ظرفیت سردخانه بستگی دارد؟

بله، نوع اواپراتور سردخانه بستگی زیادی به ظرفیت سردخانه دارد و متناسب با ان و بار برودتی باید اواپراتور خریداری شود. 

چرا حفظ عملکرد صحیح اواپراتور در یک سردخانه صنعتی اهمیت دارد؟

اواپراتور یکی از قسمت‌های کلیدی سیستم خنک‌کننده سردخانه است و عدم عملکرد صحیح آن می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی، نقصان در کیفیت نگهداری محصولات، یا حتی خرابی سیستم به طور کلی شود. حفظ و نگهداری صحیح این قسمت از سیستم از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آیا اواپراتور سردخانه زیر صفر با اواپراتور سردخانه بالای صفر متفاوت است؟

بله بر اساس بار برودتی مورد نیاز و میزان رطوبت می توانیم اواپراتور مناسب را انتخاب کنیم.

اواپراتور های سردخانه با برند مختلف در ظرفیت و توان یکسان چه تفاوتی دارند؟

هر برندی که اواپراتور سردخانه را تولید کرده است دارای ضمانت نامه، و نوع گارانتی و کارکرد متفاوتی است. بعضی برند ها کارایی بهتری در سردخانه ها دارند.

برای اطمینان از عملکرد صحیح اواپراتور در سردخانه صنعتی انجام چه کارهای مورد نیاز است؟

 نگهداری مداوم شامل تمیزکاری کویل‌های اواپراتور برای حذف گرد و غبار، بررسی نشتی‌های مایع خنک‌کننده، اطمینان از جریان هوا یا مایع بهینه، و بررسی نشانه‌های خوردگی یا زنگ ‌زدگی مهم است. همچنین حفظ سطوح مناسب مایع خنک‌کننده و انجام بازدیدهای دوره‌ای توسط تکنسین های ماهر برای عملکرد بهینه ضروری است.

دیدگاهی در مورد “اواپراتور سردخانه

 1. آواتار سعید مقدم سعید مقدم گفت:

  وقت بخیر
  من قصد خرید یک اواپراتور سردخانه زیر صفر دارم و نیاز به راهنمایی دارم. دمای سردخانه 18- درجه سانتی گراد می باشد و قصد دارم در سردخانه گوشت منجمد نگهداری کنم. مشخصات فنی اواپراتور سردخانه مورد نظر را بیزحمت اعلام نمایید. متشکرم

 2. آواتار امین محمد قلم دست ( مدیر سایت ) امین محمد قلم دست ( مدیر سایت ) گفت:

  سلام و درود خدمت شما
  برای خرید اواپراتور سردخانه ما شما پیشنهاد می کنیم که از مشاوره تخصصی رایگان ما استفاده نمایید که کارشناسان فنی ما همه جوانب را مورد بررسی قرار می دهند و اواپراتور سردخانه در ظرفیت و مدل مناسب را به شما پیشنهاد می دهند.
  با توجه به اطلاعاتی که شما برای ما ارسال نمودین می توان گفت که شما باید اواپراتور سردخانه با فاصله فین 6 یا 8 میلی متر تهیه نمایید. که البته سایر معیارها ممکن است باعث تغییر فاصله فین شود.
  ابعاد سردخانه و تعداد اواپراتور های مورد نظر نیز در نوع فن اواپراتور تاثیر گذار می باشند و میزان پرتاب باید اواپراتور باید بر این اساس مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *