مقالات

انواع سیستم تهویه مطبوع

air-condition

سیستم تهویه مطبوع در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود و هر کدام از آنها ویژگی های مختلفی دارند که قصد داریم در اینجا شما را با انواع سیستم تهویه مطبوع آشنا نماییم و همچنین نحوه عملکرد هر کدام را شرح دهیم.

صنایع برودتی نوری ارائه دهنده انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد و شما می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان جهت انتخاب سیستم تهویه مطبوع مناسب محل زندگی خود و استعلام بهترین قیمت سیستم تهویه مطبوع با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتکوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع دستگاهی می باشد که هوا محیط را به دمای دلخواه و رفاه ما می رساند و همچنین کیفیت هوای محیط را بررسی می نماید این دستگاه ها توانایی کاهش و افزایش دمای محیط را دارند و تاثیر بسزایی در تامین رفاه ما دارند.

برخی از دستگاه های تهویه مطبوع مجهز به فیلتر های مخصوصی می باشند که ریز گردها و ذرات آلودگی هوا را تصفیه می نمایند و کیفیت هوای محیط زندگی ما را افزایش می دهند.

سیستم تهویه مطبوع کوچک

سیستم تهویه مطبوع و انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

سیستم های تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی خود در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند که در اینجا به صورت مختصر برخی از این دستگاه ها را به شما معرفی می نماییم.

سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی

برخی از سیستم های تهویه مطبوع هر دو عمل سرمایش و گرمایش را انجام می دهند و برخی تنها سرمایشی یا گرمایشی می باشند که در ادامه به برخی از مدل های دو منظوره اشاره می نماییم.

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت یکی از رایج ترین تجهیزات تهویه مطبوع می باشد که همه با آن آشنایی کامل دارند برخی از مدل های این دستگاه به صورت دو منظوره برای ایجاد گرمایش و سرمایش تولید می شوند و نسبت به مدل هایی که تنها به صورت سرمایشی کار می کنند طرفدار بیشتری دارند.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نیز نوعی کولر گازی می باشد که البته برای ایجاد گرمایش مانند چیلر از یک بویلر جداگانه بهره می برد که آب گرم را به سمت کویل ها هدایت می نماید و برای ایجاد سرمایش از سیکل تبرید تراکمی استفاده می نماید.

سیستم تهویه مطبوع گرمایشی

همانطور که در بالا اشاره نمودیم برخی از سیستم های تهویه مطبوع تک منظوره می باشند و در اینجا قصد داریم به شما یک سیستم تهویه مطبوع گرمایشی را معرفی نماییم.

بویلر

بویلر ها خود در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند ولی عملکرد همه آنها یکسان می باشد این دستگاه ها وظیفه تولید آب گرم برای افزایش دمای محیط را بر عهده دارند. از بویلر ها به صورت مجزا یا متصل به دیگر سیستم های تهویه مطبوع استفاده می نمایند.

سیستم تهویه مطبوع سرمایشی

کولر آبی

کولر های آبی نیز یکی از معروف ترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد که همه با آن و نحوه عملکرد آن آشنایی کامل دارند. این دستگاه در مناطق گرم و خشک عملکرد مناسبی دارد و می تواند دمای هوا را از حدود 40 درجه به 22 الی 25 درجه کاهش دهد اما در هوای گرم تر از 40 درجه راندمان آن کاهش می یابد.

سیستم تهویه مطبوع چیلر

چیلر ها یکی از بهترین سیستم های تهویه مطبوع می باشند که استفاده از آن به دلیل ویزگی هایی که دارد رو به افزایش می باشد این دستگاه با استفاده از فن کویل عملیات کاهش دمای هوای محیط را انجام می دهد و برای ایجاد گرمایش باید به یک بویلر نیز مجهز شود تا آب گرم مورد نیاز برای افزایش دمای محیط را به فن کویل ها برساند.

از چیلر ها می توان در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده نمود که به لحاظ راندمان و کیفیت هوای تولید بهترین عملکرد را ارائه دهد و در ادامه مهمترین مزایای این دستگاه را به شما معرفی می نماییم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت چیلر خانگی به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت چیلر خانگی مراجعه نمایید.

سیستم تهویه مطبوع چیست

مزایای سیستم تهویه مطبوع چیلر

مزایای چیلر را می توان از دیدگاه های مختلفی بررسی نمود که در ادامه آن را با دیگر سیستم های تهویه مطبوع مقایسه می نماییم.

کیفیت هوای محیط

چیلر ها در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع کیفیت هوای بهتری را برای محل زندگی فراهم می آورند که این مورد را می توان از دو جهت بررسی نمود یکی اینکه چیلرها باعث کاهش یا افزایش شدید رطوبت محیط نمی شوند در حالی که کولر های گازی سبب افت شدید رطوبت و خشک شدن هوا محیط می شوند و کولر های آبی سبب افزایش رطوبت محیط می شوند که این دو حالت مطلوب نمی باشد و بهتر است که رطوبت محیط در میزان متعادلی باقی بماند.

از سوی دیگر دستگاه تهویه مطبوع چیلر هوای محیط را به میزان دلخواه و به صورت یکنواخت کاهش می دهند و باد خروجی دستگاه آزار دهنده نمی باشد در صورتی که باد خروجی کولر های گازی دمای بسیار پایینی دارد و آزاد دهنده می باشد و کولرهای آبی نیز در همه فصل ها توانایی کاهش دما به میزان رفاه ما را ندارند به همین دلیل تهویه مطبوع چیلر به بهترین گزینه تبدیل شده است.

عملکرد در شرایط آب و هوایی مختلف

چیلر ها در دو مدل مختلف هوا خنک و آب خنک طراحی و تولید می شوند و هر کدام از این مدل ها در شرایط آب و هوایی مختلف راندمان متفاوتی دارند و به صورت کلی می توان از این دو نوع چیلر در همه شرایط آب و هوایی استفاده نمود. به عنوان مثال پیشنهاد می شود که از چیلرهای آبی در شرایط آب و هوایی گرم و خشک و از چیلر های هوا خنک در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب استفاده شود.

در حالی که کولر های آبی در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب و کولرهای گازی در شرایط آب و هوایی گرم و خشک راندمان بسیار پایینی دارند و بهتر است از هر کدام در منطقه درستی استفاده شود.

مصرف انرژی

سیستم تهویه مطبوع چیلر به دلیل طراحی یکپارچگی و نوع اواپراتوری که در آن ها استفاده شده است مصرف انرژی پایین تری نسبت به دیگر تجهیزات برودتی با سیکل تبرید تراکمی مخصوصا کولرهای گازی دارند و می توان گفت که مصرف انرژی چیلر تقریبا یک سوم مصرف انرژی کولرهای گازی می باشد که تاثیر بسزایی در مبلغ قبض برق مصرف کننده دارد.

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع

اجزای سیستم تهویه مطبوع چیلر ؟

در ساخت چیلرها از قطعات و تجهیزات برودتی مختلفی استفاده شده است که مهمترین آنها عبارتند از کمپرسور، کندانسور و اواپراتور که برای آشنایی بیشتر با این قطعات می توانید به صفحه محصول چیلر مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چیلر ها به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه محصول چیلر مراجعه نمایید.

دیدگاهی در مورد “انواع سیستم تهویه مطبوع
 1. آواتار علی حدادی علی حدادی گفت:

  سلام، قیمت سیستم تهویه مطبوع بر چه اساسی تعیین می گردد؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام ، قیمت سیستم تهویه مطبوع بسیاری از عوامل متغیر را شامل می‌شود و بستگی به نوع سیستم، اندازه سردخانه، نوع محصولاتی که در سردخانه نگهداری می‌شوند، و شرایط محلی دارد. به عنوان مثال، یک سیستم تهویه مطبوع برای یک سردخانه مخصوص محصولات خاص ممکن است از یک سردخانه متناسب با ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی یا دارویی متفاوت باشد.
   عواملی که می‌توانند قیمت را تحت تأثیر قرار دهند:
   اندازه سردخانه:
   سردخانه‌های بزرگتر نیاز به سیستم تهویه مطبوع قدرتمندتری دارند که ممکن است به تعداد و اندازه یک یا چند واحد تهویه مطبوع اضافه شود.
   نوع سیستم تهویه مطبوع:
   نوع سیستم تهویه مطبوع نیز تأثیر بزرگی بر قیمت دارد. برخی از سیستم‌ها به عنوان مثال سیستم‌های هوادهی، اسپلیت، چیلرهای آبی یا هوای دینامیک می‌باشند.
   تکنولوژی و قابلیت‌ها:
   قابلیت‌های خاصی مانند کنترل هوشمند، اندازه‌گیری رطوبت، و قابلیت اتصال به سیستم‌های هوشمند ممکن است قیمت را افزایش دهد.
   شرایط محیطی:
   شرایط آب و هوایی و اقلیم محل سردخانه نیز بر قیمت تأثیر می‌گذارد.
   برای دریافت قیمت دقیق و مناسب برای سیستم تهویه مطبوع برای سردخانه خود، بهتر است با تأمین‌کنندگان تجهیزات تهویه مطبوع تماس بگیرید و نیازها و شرایط خود را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *