اواپراتور

محاسبه ظرفیت اواپراتور

محاسبه ظرفیت اواپراتور

برای آنکه سیکل تبرید تکامل پیدا کند و سیستم برودتی به طور کامل و درست کار خود را انجام دهد باید در انتخاب اجزای سیستم برودتی دقت لازم را به کار ببریم و بهترین و مناسب ترین دستگاه ها را بر اساس نیاز سیستم برودتی برگزینیم. در انتخاب اجزای سیستم ابتدا محاسباتی صورت می گیرد و بر اساس محاسبات فنی که توسط متخصصین این امر صورت می گیرد اجزای مناسب سیستم ، انتخاب می شوند. محاسبه ظرفیت اواپراتور یکی از محاسباتی است که در روند انتخاب اواپراتور مناسب باید صورت گیرد. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

جهت محاسبه ظرفیت اواپراتور مورد نظر خود و دریافت مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

محاسبه ظرفیت اواپراتور

نحوه محاسبه ظرفیت اواپراتور

جهت انتخاب صحیح اواپراتور برای سیستم برودتی مورد نیاز، ابتدا باید بار برودتی محاسبه شود. پس از آن باید به سراغ انتخاب کمپرسور برویم. در ادامه با توجه به توان کمپرسور، اواپراتور مورد نظر خود را انتخاب کنید. در انتخاب صحیح اواپراتور نیز به موارد و نکات زیر باید توجه داشته باشید:

 • دمای تبخیر Te
 • اختلاف دمای سیال خنک شونده و دمای اواپراتور ΔTe
 • نوع مبرد R
 • مقدار توان برودتی کمپرسور Qe

انتخاب مناسب ترین اواپراتور

برای انتخاب اواپراتور باید توان برودتی کمپرسور، اختلاف حرارت اواپراتور و نوع ماده مبرد را داشته باشیم. در این صورت به بروشورها و کاتالوگ های معرفی اواپراتور سری می زنیم و با در نظر داشتن جداول آنها اواپراتور مناسب با ظرفیت مناسب را انتخاب می کنیم. این جداول در بروشورها و کاتالوگ ها برای محاسبه ظرفیت اواپراتور مورد استفاده قرار می گیرند.

محاسبه ظرفیت اواپراتور بر اساس اختلاف دمای اواپراتور و نوع ماده مبرد تنظیم می شود. اگر نوع ماده مبرد یا اختلاف دمای اواپراتور در جدول مشخص نبود یا اینکه متفاوت با داده های جدول بود، می توانید برای محاسبه ظرفیت اواپراتور با روابطی که در کاتالوگ موجود است ظرفیت را مشخص و اصلاح کنید.

جهت مشاهده قیمت ها می توانید به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید و همچنین مقایسه قیمتی دقیقی بر روی انواع دستگاه ها انجام دهید.

محاسبه ظرفیت اواپراتور

صنایع برودتی نوری امکان ارائه انواع اواپراتور را در سراسر داخل و خارج از کشور فراهم آورده است و شما می توانید برای خرید اواپراتور در مشهد بر روی لینک آن کلیک نمایید.

اختلاف دمای اواپراتور برای محاسبه ظرفیت اواپراتور

فرآیند دریافت گرما از سیال یا مایع واسط انتقال گرما، در صورتی انجام می شود که اختلاف دمای اواپراتور به صورت درست انتخاب شود. اختلاف دمای اواپراتور برای محاسبه ظرفیت اواپراتور به این معنی است که دمای سیال خنک شونده و دمای سطح اواپراتور چقدر تفاوت دارند و تفاضل این دو اختلاف دمای اواپراتور را به دست می دهد. اختلاف دمای اواپراتور یکی از مواردی است که باید در دست داشته باشید تا با استفاده از جدول های موجود در کاتالوگ ها، بتوانید محاسبه ظرفیت اواپراتور را انجام دهید و اواپراتور مناسب را برگزینید.

این اختلاف دما در محاسبه ظرفیت اواپراتور بسیار با اهمیت می باشد. به این دلیل که اگر دما از مقدار استاندارد برای دستگاه پایین تر باشد، دمای هوایی که از دستگاه خارج می شود از مقدار مطلوب پایین تر خواهد بود.

عکس این قضیه نیز برقرار است، به این معنی که اگر دمای اواپراتور بالاتر از میزان استاندارد انتخاب شود ممکن است فرآیند انتقال حرارت انجام نشود یا به درستی انجام نشود و یا اینکه این مقدار کم خواهد بود و دمای سیالی که از اواپراتور خارج می شود بالاتر از مقدار مطلوب آن باشد. به هر حال در هر دو مورد مساله ای که اتفاق می افتد مورد انتظار ما نیست و دستگاه به خوبی کار نمی کند.

در رابطه با مطلب یاد شده، مثالی می زنیم. در یک سردخانه میوه، تصور کنید هوایی که وارد اواپراتور می شود دمای 2 درجه سانتی گراد دارد. اگر اواپراتور دارای اختلاف دمای 10 درجه سانتی گراد باشد، دمای سطح دستگاه 8 درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد بود.

همان طور که می دانید دمای سیالی که از اواپراتور خارج می شود به طور معمول 3 تا 5 درجه سانتی گراد از دمای اواپراتور بیشتر است. بنابراین دمای هوای موجود در سردخانه به 4 درجه سانتی گراد می رسد که این دما برای نگهداری میوه ها بسیار نامناسب است. این دما برای نگهداری سیب پایین است و موجب خرابی سیب ها می شود.

محاسبه ظرفیت اواپراتور

در مثال بالا اختلاف دمای اواپراتور را 5 درجه سانتی گراد در نظر بگیریم، دمای سطح دستگاه 3 درجه سانتی گراد می باشد. در نتیجه طبق نکاتی که گفته شد دمای هوای سردخانه به یک درجه سانتی گراد بالاتر از صفر خواهد رسید و برای نگهداری میوه ها از جمله سیب مناسب می باشد.

بنابراین یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب اواپراتور ، انتخاب صحیح اختلاف دمای اواپراتور می باشد. هر چه اختلاف دما صحیح تر انتخاب شود دمای سطح اواپراتور نیز درست تر خواهد بود. زیرا اختلاف دمای اواپراتور بر روی سطح اواپراتور نیز تاثیرگذار است.

 

با توجه به رابطه معروف زیر:

Q = UA ΔT

هر چه اختلاف دمای اواپراتور افزایش پیدا کند، در صورتیکه محاسبه ظرفیت اواپراتور در نظر گرفته نشود و ظرفیت و جنس اواپراتور را ثابت در نظر بگیریم، فضای موثر انتقال حرارت کمتر می شود و برعکس هر چه اختلاف دمای اواپراتور کاهش پیدا کند با در نظر گرفتن مقداری ثابت برای جنس و ظرفیت، مساحت موثر انتقال حرارت افزایش پیدا می کند.

رطوبت سردخانه نیز عامل دیگری می باشد که در اختلاف دمای اواپراتور و در نتیجه محاسبه ظرفیت اواپراتور تاثیرگذار است. هر چه دما کاهش پیدا کند فشار بخار آب نیز کم می شود، اختلاف دمای اواپراتور که افزایش یابد میزان رطوبت گیری بالا می رود و رطوبت بیشتری به آب تبدیل می شود. در نتیجه کاهش رطوبت هوای سردخانه رخ می دهد.

محاسبه ظرفیت اواپراتور

نوع دیگری از اواپراتور ها وجود دارد که به آن اواپراتور آبی می گویند این نوع اواپراتور ها معمولا در ساخت چیلرها استفاده می شود و شما می توانید برای آشنایی با این دسته از اواپراتور ها به صفحه اواپراتور چیلر مراجعه نمایید.

جمع بندی

هر چه در انتخاب تجهیزات به کار رفته در سیستم برودتی وقت و دقت بیشتری بگذارید، انتخاب صحیح تر و در نتیجه راندمان کاری بالاتری را تجربه خواهید کرد. در نتیجه می توان دستگاه ها را از جمله اواپراتور با همان راندمان کاری در ابعاد کوچکتر طراحی کرد. نکات مهمی برای انتخاب صحیح اواپراتور و محاسبه ظرفیت اواپراتور بیان شد.

تعیین اختلاف دمای اواپراتور در محاسبه ظرفیت اواپراتور نقش اساسی دارد با توجه به نکاتی که بیان شد می توانید محاسباتی در این زمینه انجام دهید و سپس اواپراتور مناسب سیستم برودتی خود را برگزینید. برای تعیین و محاسبه ظرفیت اواپراتور راهنمایی های لازم در اختیار شما گذاشته می شود. برای مشاوره در رابطه خرید انواع تجهیزات سیستم برودتی با متخصصان گروه برودتی نوری تماس بگیرید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اواپراتور ها می توانید به محصول اواپراتور مراجعه نمایید.

دیدگاهی در مورد “محاسبه ظرفیت اواپراتور

 1. آواتار محمد امامیان محمد امامیان گفت:

  سلام ، محاسبه ظرفیت اواپراتور سردخانه به چه صورت است؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام محاسبه ظرفیت اواپراتور سردخانه بنا به دیگر تجهیزات سردخانه و ابعاد و نوع سردخانه انجام می گیرید .
   برای محاسبه دقیق ظرفیت اواپراتور سردخانه با کارشناسان فروش سایت نیک نوری تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *