سردخانه

احداث سردخانه محصولات کشاورزی

احداث سردخانه محصولات کشاورزی

برای نگهداری طولانی مدت محصولات کشاورزی نیاز به احداث سردخانه محصولات کشاورزی می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با این سازه آشنا نماییم و هزینه ساخت سردخانه محصولات کشاورزی را بر اساس معیار های مختلفی بررسی نماییم.

با استفاده از سردخانه محصولات کشاورزی می توان از هدر رفتن مواد غذایی تولید شده در فصل های مختلف سال جلوگیری نمود و آنها را برای بازه های زمانی امکان تولیدشان وجود ندارد نگهداری نمود.

صنایع برودتی نوری با تیم حرفه ای خود امکان طراحی و ساخت انواع سردخانه ها را فراهم آورده است و شما میتوانید برای استعلام هزینه ساخت سردخانه محصولات کشاورزی خود با تضمین بهترین قیمت و مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتگوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

احداث سردخانه محصولات کشاورزی بالای صفر

سردخانه محصولات کشاورزی معمولا به صورت بالای صفر طراحی و اجرای می شوند. در این سردخانه دمای محیط با توجه به نوع محصول کشاورزی بین 0 الی 8 درجه سانتی گراد تنظیم می شود. عامل مهم دیگری که در این سردخانه ها باید کنترل شود میزان رطوبت هوا می باشد. درون سردخانه به دلیل تجهیزات برودتی که وجود دارد احتمال کاهش رطوبت وجود دارد که باید با استفاده از تجهیزات با طراحی حرفه ای رطوبت مورد نیاز محصولات را تامین نمود.

تجهیزات سردخانه محصولات کشاورزی

با احداث سردخانه محصولات کشاورزی بالای صفر می توان این محصولات را به صورت تازه نگهداری نمود و از افت ارزش غذایی و کیفیت آنها جلوگیری نمود.

احداث سردخانه میوه

سردخانه میوه نیز یک نوع سردخانه بالای صفر می باشد که در آن می توان میوه های فصلی مختلفی را نگهداری نمود و امکان عرضه آنها را در فصل های مختلف سال فراهم آورد. این نوع سردخانه به کنترل بازار فروش و جلوگیری از خراب شدن محصولات کمک شایانی می نماید.

احداث سردخانه محصولات کشاورزی زیر صفر

برخی از محصولات کشاورزی برای نگهداری طولانی مدت نیاز به شرایط دمایی بسیار پایینی دارند به همین دلیل آنها را باید در سردخانه زیر صفر نگهداری نمود. دمای این نوع سردخانه ها حدود 18- درجه سانتی گراد می باشد و محصولاتی چون نخود فرنگی، ذرت و غیره را به صورت منجمد در آن نگهداری می نمایند.

در سردخانه های زیر صفر می توان محصولات مختلفی را به صورت منجمد نگهداری نمود. ساخت سردخانه بستنی نیز به این صورت می باشد و در سردخانه محصولات کشاورزی زیر صفر می توان هر محصولی که دمای نگهداری مشابهی دارد را نگهداری نمود و کاربری این نوع سردخانه را افزایش داد تا سود آوری این سردخانه را افزایش داد.

تجهیزات سردخانه محصولات کشاورزی

در ساخت سردخانه محصولات کشاورزی از قطعات تجهیزات مختلفی برای احداث سازه و سیکل تبرید آن استفاده می شود در ادامه به بررسی برخی از مهمترین تجهیزات سیکل تبرید و سازه سردخانه می پردازیم.

کمپرسور

کمپرسور مهمترین قطعه سیکل تبرید سردخانه می باشد این دستگاه وظیفه فشرده سازی و به گردش در آوردن ماده مبرد در سیکل تبرید را بر عهده دارد. کمپرسور ها در مدل های مختلفی چون اسکرو، اسکرال، پیستونی و غیره تولید می شوند و رایج ترین نوع کمپرسور مورد استفاده در ساخت سردخانه ها، کمپرسور پیستونی می باشد.

کمپانی های مختلفی در سراسر دنیا این دستگاه را تولید می نمایند و برترین برندهایی که در بازار ایران وجود دارند عبارتند از کمپرسور بیتزر، دورین، دانفوس و کوپلند که کیفیت ساخت و تکنولوژی بالایی دارند.

کندانسور

دستگاه دیگری که در احداث سردخانه محصولات کشاورزی استفاده می شود کندانسور می باشد. این دستگاه در سیکل تبرید سردخانه وظیفه خنک نمودن ماده مبرد و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد. کندانسور های در مدل های مختلفی چون هوایی، آبی و تبخیری طراحی و تولید می شوند که هر کدام راندمان و عملکرد متفاوتی دارند.

انتخاب صحیح کندانسور بر اساس شرایط اقلیمی محل احداث سردخانه باعث افزایش راندمان سردخانه محصولات کشاورزی شما می شود.

قیمت سردخانه محصولات کشاورزی

اواپراتور

اواپراتور ها درون سردخانه نصب می شوند و وظیفه جذب گرمای محیط سردخانه صنعتی را بر عهده دارند. در طراحی این دستگاه از یک کویل و تعدادی فن استفاده شده است که هوای سردخانه را به گردش در می آورد و در احداث سردخانه محصولات کشاورزی طراحی اواپراتور بسیار مهم می باشد.

با توجه به نوع محصول مورد نگهداری در سردخانه باید اواپراتور با فاصله فین مناسب و فن با پرتاب مناسبی انتخاب شود تا محصولات مورد نگهداری در سردخانه کیفیت خود را از دست ندهند.

ساندویچ پانل

از ساندویچ پانل برای ساخت سازه سردخانه استفاده می نمایند. ساندویچ پانل ها عایق قوی حرارت می باشند و از هدر رفت انرژی جلوگیری می نمایند. ساندویچ پانل در ضخامت های مختلفی از 2 الی 20 سانتی متری تولید می شود که با افزایش ضخامت این محصول ضریب انتقال حرارت به درون سردخانه کاهش می یابد.

ضخامت ساندویچ پانل با توجه به دمای محیط سردخانه و دمای محیط بیرون انتخاب می شود. هرچه اختلاف دمای بین این دو محیط بیشتری باشد باید از پانل با ضخامت بالاتری استفاده شود.

به عنوان مثال در ساخت سردخانه خرما باید از ساندویچ پانل های ضخیم استفاده نمود به این دلیل که دمای نگهداری خرما حدود صفر درجه می باشد و معمولا سردخانه این محصول در مناطق گرمسیر می باشد به همین دلیل باید برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و کنترل دمای سردخانه ساندویچ پانل با ضخامت بالا استفاده نمود.

درب سردخانه

درب سردخانه نیز مانند دیوارها باید کاملا عایق باشد و از نفوذ حرارت به درون سردخانه جلوگیری نماید. جنس درب سردخانه همانند ساندویچ پانل می باشد و با استفاده از یراق الات مناسب برای دماهای پایین و درزگیر های مناسبی تولید می شود تا استفاده از ان ها در شرایط دمایی مختلف مشکلی ایجاد نکند.

هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی

هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

ظرفیت سردخانه

مهمترین عامل تاثیر گذار در هزینه ساخت سردخانه ظرفیت آن می باشد هرچه ظرفیت سردخانه بیشتر باشد هزینه ساخت آن نیز بیشتر می شود.

شرایط اقلیمی محل احداث

شرایط اقلیمی و آب و هوای محل احداث سردخانه تاثیر بسزایی در انتخاب تجهیزات برودتی و نحوه ساخت سردخانه محصولات کشاورزی دارد. به عنوان مثال احداث سردخانه در منطقه آب و هوایی سردسیر هزینه کمتری نسبت به احداث آن در منطقه آب و هوایی گرمسیر دارد. البته باید تمامی معیار های دیگر تاثیر گذار یکسان باشند.

هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی

نوع سردخانه

سردخانه ها در مدل های مختلف به صورت فریونی و آمونیاکی یا زیر صفری و بالای صفری طراحی و اجرا می شوند. که این عوامل نیز در هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی تاثیر گذار می باشد.

امکانات و تجهیزات

در ساخت سردخانه ها می توان امکانات و تجهیزات مختلفی استفاده نمود به عنوان مثال نوع سیستم مدیریتی و کنترلی، اجرای سردخانه دو مداره، تعداد سالن ها و دیگر امکانات مورد نظر در هزینه احداث سردخانه تاثیر گذار می باشد که باید به صورت دقیق بررسی و برآورد شوند.

در نهایت شما می توانید برای محاسبه قیمت سردخانه محصولات کشاورزی خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا قیمت آن را به صورت دقیق و بر اساس نیاز شما انجام دهند.

دیدگاهی در مورد “احداث سردخانه محصولات کشاورزی

 1. آواتار غلامعلی غلامعلی گفت:

  سلام، چه عواملی در هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی تأثیرگذار هستند؟

  1. آواتار Farzane Azad Farzane Azad گفت:

   سلام، هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به بررسی آنها می‌پردازیم:
   ظرفیت سردخانه: مهمترین عامل تأثیرگذار در هزینه ساخت سردخانه، ظرفیت آن است. هرچه ظرفیت سردخانه بیشتر باشد، هزینه ساخت آن نیز افزایش می‌یابد.
   شرایط اقلیمی: شرایط اقلیمی و آب و هوای محل احداث سردخانه نقش مهمی در انتخاب تجهیزات برودتی و نحوه ساخت سردخانه دارد. احداث سردخانه در مناطق با آب و هوای سردسیر ممکن است با هزینه کمتری همراه باشد نسبت به مناطق گرمسیر.
   نوع سردخانه: سردخانه‌ها به صورت فریونی و آمونیاکی یا زیر صفری و بالای صفری طراحی می‌شوند. نوع سردخانه نیز بر هزینه احداث آن تأثیر می‌گذارد.
   امکانات و تجهیزات: استفاده از امکانات و تجهیزات مختلف نظیر سیستم مدیریتی و کنترلی، سردخانه دو مداره، تعداد سالن‌ها و دیگر امکانات مورد نظر، در هزینه احداث سردخانه تأثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *