تونل انجماد گوشت

تونل انجماد گوشت

استفاده از تونل انجماد گوشت بهترین روش برای نگهداری طولانی مدت و آماده سازی برای انتقال به نقاط دور می باشد در تونل انجماد گوشت عملیات منجمد نمود گوشت باید در مدت زمان کوتاهی انجام شود تا خواصیت و کیفیت گوشت آسیب نبیند.

صنایع برودتی نوری تولید کننده انواع تونل انجماد گوشت می باشد و شما می توانید برای استعلام بهترین قیمت تونل انجماد گوشت به همراه مشاوره تخصصی رایگان با شماره 09127444461 تماس بگیرید و یا از طریق گفتکوی آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

تونل انجماد گوشت چیست ؟

گوشت یکی از مواد غذایی خاصی است که در حالت عادی به سرعت فاسد شده و نمی توان آن را برای مدت زمان زیادی نگهداری کرد برای این که بتوان بیشتر از 72 ساعت اقدام به نگهداری گوشت نمود، لازم است این محصول منجمد شود.

تونل انجماد گوشت در مدل های مختلفی طراحی و اجرا می شود و همه این مدل ها باید بتوانند گوشت را در مدت زمان کوتاهی منجمد نمایند انجماد سریع گوشت سبب می شود آب درون گوشت بصورت کریستال های بزرگ یخ ایجاد نشود و به بافت پروتئین های گوشت آسیب نزند.

در تونل انجماد گوشت دمای محیط را به منفی 40 درجه سانتی گراد می رسانند و سرعت گردش هوا را افزایش می دهند تا تبادل گرمای گوشت با اواپراتور های تونل انجماد افزایش یابد هرچه سرعت گردش هوا بیشتر باشد سرعت انتقال حرارت افزایش می یابد و گوشت سریعتر منجمد می شود.

تونل انجماد گوشت

گوشت پس از منجمد شدن به سردخانه گوشت منتقل می شود و می توان آن را در دمای 18- درجه سانتی گراد برای مدت زمان طولانی نگهداری نمود.

انواع تونل انجماد گوشت

تونل انجماد گوشت را می توان بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی نمود که در زیر به دو نمونه رایج از آنها اشاره می کنیم.

تونل انجماد سالنی

در تونل های انجماد سالنی حجم زیاد از گوشت را وارد سالن انجماد می کنند و سپس دمای درون اتاق را به منفی 40 درجه می رسانند و اواپراتور های نصب شده در این سالن از فن های بسیار قوی برخوردار هستند که سرعت گردش هوا را افزایش می دهند و سبب انتقال سریع گرمای گوشت به اواپراتور می شود و عملیات انجماد با سرعت بالایی انجام می شود.

برای استعلام قیمت و اطلاع از نحوه قیمت گذاری تونل های انجماد گوشت به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت تونل انجماد مراجعه نمایید.

تونل انجماد سریع IQF

تونل انجماد سریع گوشت عملیات منجمد سازی را سریعتر از مدل سالنی انجام می دهد به این صورت که سطح انتقال گوشت با هوا را افزایش می دهیم و تکه های گوشت را به صورت تکی بر روی نوار قرار می دهیم این نوع تونل انجماد که به آن تونل انجماد خطی نیز می گویند تشکیل شده از یک نوار نقاله که گوشت بر روی آن قرار میگیرد و سپس دیگر تجهیزات برودتی هوای بسیار سرد را از روی محصول عبور می دهند تا عملیات انجماد گوشت با سرعت بالاتری انجام شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع تونل های انجماد به صفحه محصول تونل انجماد مراجعه نمایید.

تونل انجماد گوشت

به تونل انجماد IQF تونل انجماد خطی نیز می گویند چون محصولات به صورت خطی وارد دستگاه و سپس خارج می شوند در برخی از مدل های این دستگاه به جای تجهیزات برودتی از نیتروژن مایع استفاده می نمایند و با اسپری این مایع بر روی مواد غذایی آنها را سریعا منجمد می نمایند.

تجهیزات تونل انجماد گوشت

می دانیم که تمامی تونل های انجمادی که طراحی و ساخته می شوند، برای این که بتوانند فرایند انجماد را به خوبی انجام دهند نیاز به تجهیزات خاصی دارند. از میان اصلی ترین و مهمترین تجهیزاتی که در ساخت تونل های انجماد استفاده می شوند باید به موارد زیر اشاره کنیم:

کمپرسور تونل انجماد گوشت

کمپرسورها اصلی ترین و مهمترین تجهیزاتی هستند که در تونل های انجماد گوشت مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات در اصل گازی که از اواپراتور عبور می کند و حامل گرمای جذب شده از اتاق تونل است را مکیده و آن را متراکم می نماید.

تونل انجماد گوشت

در واقع استفاده از کمپرسورها به عنوان قلب سیستم های برودتی، لازم و ضروری است. این نوع از تجهیزات دارای انواع گوناگونی هستند و بسته به میزان ظرفیت تونل ها می توان از آنها استفاده کرد.

اواپراتور و کندانسور تونل های انجماد

از دیگر تجهیزاتی که در تونل های انجماد استفاده می شود باید به اواپراتور تونل انجماد گوشت و کندانسور تونل انجماد گوشت اشاره کنیم. این دو مورد از تجهیزات، هم برای سیستم های تهویه مطبوع و هم برای تونل های انجماد استفاده می شود. اواپراتورها مایع مبرد را به گاز تبدیل کرده و با این کار منجر به خنک شدن هوای داخل تونل می شوند.

در حالی که کندانسورها گاز موجود در سیکل تبرید تراکمی تونل های انجماد را به مایع تبدیل کرده  و گرما را به محیط بیرون تونل انجماد منتقل می کند. وجود این دو سیستم در تونل های انجماد به منجمد کردن مواد غذایی و محصولات کمک شایانی می نماید.

مهمترین کاربرد تونل انجماد گوشت

تونل های انجماد که امروزه به عنوان یکی از دستگاه های محبوب در سطح جهان شناخته می شوند، دارای کاربردهای مختلفی هستند. مثلا از تونل های انجماد گوشت برای منجمد کردن و حتی نگهداری از این نوع مواد غذایی می توان استفاده کرد. تونل انجماد هیچ گونه آسیبی به کیفیت و تازگی گوشت ها وارد نکرده و با بالاترین کیفیت این محصولات را منجمد می کند.

از این رو بسیاری از کارخانجات صنعتی برای این که بتوانند محصولات گوشتی تولید نموده خود را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنند، بدون این که در بافت و کیفیت آنها اختلالی پیش آید، به سراغ استفاده از تونل انجماد گوشت می روند. این تونل با ایجاد دمای مناسب برای منجمد کردن و واکنش سریع انجماد نه تنها در بافت گوشت مشکلی به وجود نمی آورد، بلکه می تواند تازگی و طعم خوش آن را نیز حفظ کند.

به همین دلیل امروزه بسیاری از تولیدکنندگان از تونل های انجماد در ابعاد مختلف برای منجمد کردن و نگهداری مواد غذایی از جمله گوشت، مرغ، سبزیجات، میوه و … استفاده می کنند. البته لازم است بدانید که محصولات گوشتی با روش انجماد آرام نیز در دمای 18- تا 40- درجه سانتیگراد منجمد می شوند. اما مسلما روش انجماد سریع می تواند در مدت زمان انجماد و حفظ کیفیت محصول تاثیرگذارتر باشد.

قیمت تونل انجماد گوشت

شرکت های تولید کننده بسیاری در ایران وجود دارند که در زمینه ساخت و طراحی تونل های انجماد فعالیت می کنند. این کمپانی ها بسته به تجهیزاتی که در تونل های انجماد استفاده می کنند، هزینه متفاوتی برای ساخت تونل می پردازند. از این رو برای بررسی و محاسبه قیمت تونل انجماد گوشت لازم است به تجهیزاتی که در ساخت تونل ها به کار برده شده است توجه نمود.

جهت کسب اطلاع بیشتر در زمینه انجماد سریع می توانید به صفحه دستگاه انجماد سریع مراجعه نمایید.

نظرات

2 نظرات

 • سلام
  ببخشید دمای انجماد مناسب برای گوشت چند درجه می باشد و اینکه چه مدت باید در تونل انجماد گوشت قرار بگیرد ؟

  • سلام و درود خدمت شما
   برای منجمد نمودن گوشت در تونل انجماد باید دمای محیط را به حدود 40- درجه سانتی گراد برسانید ولی تنها عامل دما برای منجمد نمودن گوشت کافی نمی باشد و باید سرعت جریان هوا در محیط افزایش یابد که این کار با فن های بسیار قوی که بر روی اواپراتور قرار میگیرد انجام می شود.
   در جواب سوال دوم باید خدمت شما بگوییم که مدت زمان مورد نیاز برای منجمد نمودن گوشت به تونل انجماد شما بستگی دارد. هرچه تونل انجماد توانایی بیشتری داشته باشد و محصول را در مدت زمان کمتری منجمد نماید گوشت با کیفیت بهتری منجمد می شود. این مدت زمان می توان در تونل های انجماد سریع گوشت در حدود 2 ساعت و در سایر تونل ها حدود 8 ساعت می باشد که البته این زمان ها کاملا تقریبی می باشد.
   پس از انجماد گوشت باید آن را فورا به سردخانه با دمای 18- درجه سانتی گراد منتقل نمایید و از باز شدن یخ و منجمد شدن مجدد آن جلوگیری نمایید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …