ساخت سردخانه صنعتی

ساخت سردخانه صنعتی

در ساخت سردخانه صنعتی از اجزا و قطعات مختلفی استفاده می شود که در قیمت آن تاثیر گذار می باشد. سردخانه های صنعتی دارای سالن های مختلفی می باشند و نیاز به بار برودتی زیادی دارند به همین دلیل باید محاسبات لازم بار برودتی سردخانه به درستی انجام شود تا بتوان محصولات را با کیفیت بالایی نگهداری نمود.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با سردخانه های صنعتی آشنا کنیم و تمامی اطلاعاتی که جهت راه اندازی آنها لازم دارید را در اختیار شما بگذاریم.

سردخانه صنعتی چیست ؟

سردخانه به انگلیسی cold storage گفته میشود. سردخانه cold storage کاربردهای فراوانی دارد که در اینجا به آنها اشاره میکنیم.

همان طور که از اسم آن مشخص است منظور ما محلی است که سرما در آن تولید می شود و از آن جهت نگهداری موادی که در هوای آزاد قابل نگهداری نیستند استفاده می شود.

این مواد که بیشتر شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و پروتئینی و محصولات دارویی می شود.

از سردخانه صنعتی به طور عادی جهت انبار مواد غذایی و محصولاتی که در مجاورت با گرما دچار فساد یا تغییرات فیزیکی و شیمیایی استفاده می شود.

بنابراین وظیفه اصلی سردخانه صنعتی را می توان حفظ تازگی محصولات غذایی برای مدت طولانی دانست.

سردخانه ها را می توان به چندین روش دسته بندی کرد:

 • سردخانه بالا صفر
 • سردخانه زیر صفر
 • سردخانه فریونی
 • سردخانه آمونیاکی

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سردخانه های می توانید به صفحه سردخانه مراجعه نمایید.

دسته بندی هایی که در اینجا اشاره شدند خود می توانند زیر مجموعه یکدیگر باشند.

ساخت سردخانه صنعتی زیر صفر

سردخانه زیر صفر جهت نگهداری مواد غذایی شامل گوشت، مرغ، ماهی و بعضی از میوه ها می باشد که همانند سردخانه بالا صفر می تواند در ابعاد مختلف ساخته شود.

در طراحی سردخانه زیر صفر موتور سردخانه یا همان کمپرسور سردخانه باید به دقت انتخاب شود و قبل از انتخاب موتور باید محاسبات دقیقی انجام دهیم.

در این دسته بندی می توان به سردخانه IQF هم اشاره نمود که در واقع به آن تونل انجماد می گویند و جهت منجمد کردن سریع مواد غذایی استفاده می شود.

ساخت سردخانه صنعتی زیر صفر به صورت اتاق های مجزا ساخته می شود تا بتوان دمای هر اتاق را به صورت مجزا کنترل نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه به صفحه سردخانه زیر صفر مراجعه نمایید.

ساخت سردخانه صنعتی بالای صفر

سردخانه بالا صفر جهت نگهداری موادی مانند میوه جات و سبزی جات می باشد که می توان در مقیاس های متفاوتی طراحی و پیاده سازی شود.

در مقیاس صنعتی این سازه دارای اتاق های مجزایی می باشد تا بتواند برای هر محصول دمای مورد نیاز خودش را تامین نماید و محصولات کشاورزان را برای مدت طولانی جهت استفاده در طول سال فراهم آورد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه به صفحه سردخانه بالای صفر مراجعه نمایید.

ساخت سردخانه صنعتی

 

 

ساخت سردخانه صنعتی آمونیاکی

سردخانه آمونیاکی هم به صورت بالا و پایین صفر طراحی می شود و تاسیسات سردخانه صنعتی آمونیاکی با فریونی متفاوت می باشد.

اما اگر کمی به فکر حفظ محیط زیست باشیم باید این نکته را در نظر بگیریم که این گاز به محیط زیست آسیب میزند و بهتر است از گازهای جایگزین استفاده نماییم.

قیمت سردخانه آمونیاکی هم نسبت به قیمت سردخانه صنعتی فریونی متفاوت می باشد و باید با توجه به کاربری خود مشخص کنیم که چه نوع سردخانه ای لازم داریم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه به صفحه سردخانه آمونیاکی مراجعه نمایید.

سردخانه صنعتی

ساخت سردخانه صنعتی فریونی

سردخانه فریونی را می توان هم به صورت بالا و پایین صفر طراحی نمود و فقط اجزای سردخانه صنعتی با توجه به دمای آن متفاوت خواهد بود.

در ساخت این سردخانه از مبرد های فریون استفاده میشود که معمولا گاز R22 به دلیل قیمت مناسب آن در بیشتر پروژه ها استفاده می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این نوع سردخانه به صفحه سردخانه فریونی مراجعه نمایید.

طرح توجیهی سردخانه

در طرح توجیهی سردخانه باید عوامل زیادی را در نظر بگیریم به عنوان مثال اگر قرار است که ما یک سردخانه میوه داشته باشیم باید هزینه نگهداری آنها را محاسبه کنیم و بدانیم چقدر قرار است درآمد داشته باشیم.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سردخانه های میوه به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه ساخت سردخانه میوه مراجعه نمایید.

از متخصصان بخواهید که نقشه سردخانه صنعتی ما را طراحی کنند تا قیمت تجهیزات سردخانه مشخص شود و در نهایت بتوانیم محاسبه قیمت سردخانه مورد نظر خود را انجام دهیم.

در بین تجهیزات سردخانه صنعتی کمپرسور مهمترین عامل تعیین کننده قیمت سردخانه می باشد و بعد از آن می توان به اواپراتور و کندانسور اشاره کرد که اجزای اصلی سیستم برودتی را تشکیل می دهند.

چرا باید سردخانه ساخت ؟

با توجه به تغییر شیوه زندگی مردم و افزایش جمعیت شهرها همچنین تلاش برای افزایش تولید محصولات مورد مصرف انسان نیاز به مکان هایی بوجود می آید تا بتوان این محصولات را برای مدت طولانی نگهداری کرد و در تمامی فصل ها در اختیار همگان قرار گیرد.

از سمت دیگر با توجه به گسترش صنعت ساخت سردخانه فرصت خوبی برای صنعت گران می باشند تا از این شرایط بوجود آمده استفاده نمایند.

ساخت سردخانه صنعتی با توجه به ابعاد آن کاملا توجیه اقتصادی دارد و می تواند نیاز حجم وسیعی از بازار را پاسخگو باشد.

سردخانه صنعتی

اجزای سردخانه سردخانه صنعتی

در ساخت سردخانه صنعتی از تجهیزات و قطعات مختلفی استفاده می شود که در ادامه به بررسی این تجهیزات می پردازیم.

اواپراتور

اواپراتور سردخانه باید بر اساس نوع محصول مورد نگهداری و دمای سردخانه انتخاب شود انتخاب نا درست این دستگاه باعث بروز خسارت و افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری سردخانه می شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و استعلام قیمت آن به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه قیمت اواپراتور مراجعه نمایید.

کندانسور

کندانسور های سردخانه در مدل ها و ظرفیت های متنوعی طراحی و تولید می شوند که به صورت کلی می توان آن ها را به سه گروه آبی، هوایی و تبخیری دسته بندی نمود و برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه این دستگاه و قیمت آن به صفحه قیمت کندانسور سردخانه مراجعه نمایید.

کمپرسور

کمپرسور از مهمترین قسمت های سردخانه صنعتی می باشد این دستگاه وظیفه فشرده سازی و به گردش در آوردن گاز مبرد در سیکل تبرید را بر عهده دارد. در ساخت سردخانه های صنعتی معمولا از رک مرکزی سرمایشی استفاده می کنند که شامل چندین کمپرسور می شود که با استفاده از تجهیزات کنترلی مختلفی مدیریت می شوند.

کمپرسور های دارای مدل های مختلفی چون اسکرو، اسکرال و پیستونی می باشند که معمولا در ساخت سردخانه های صنعتی از کمپرسور های پیستونی هرمتیک استفاده می شود.

قیمت سردخانه صنعتی

ابعاد سردخانه و میزان ظرفیت آن عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت می باشد. گاهی اوقات قیمت سردخانه کوچک با توجه موادی که در آن نگهداری می شود و روش ساخت سردخانه کوچک ممکن است توجیه اقتصادی بیشتری نسبت به سردخانه های بزرگ صنعتی داشته باشد.

جهت دریافت اطلاعات دقیق در زمینه قیمت سردخانه به مقاله بررسی هزینه ساخت سردخانه مراجعه فرمایید.

شرکت ساخت سردخانه باید بتواند با در نظر گرفتن کیفیت، تجهیزات را با مناسب ترین قیمت تهیه و در ساخت سردخانه استفاده نماید.

در انتها باید به این نکته اشاره نمود که ساخت سردخانه صنعتی نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. گروه برودتی نوری با تجربه و سابقه درخشان خود در زمینه ساخت و طراحی سردخانه ها در سرار کشور و حتی خارج از مرزها توانسته است ثابت کند که در این امر توانایی لازم جهت انجام تمامی پروژه ها را دارای می باشد.

تمامی پروژه های انجام شده توسط برودتی نوری دارای گارانتی معتبر و 20 سال خدمات پس از فروش می باشد.

 

نظرات

2 نظرات

 • سلام
  برای ساخت سردخانه صنعتی برای نگهداری 5 نوع محصول مختلف که به دمای بالای صفر و زیر صفر احتیاج داریم چه پیشنهادی می دهید ؟

  • سلام و درود خدمت شما
   در ساخت سردخانه صنعتی می توان 5 سالن مختلف برای شما طراحی نمود که هر سالن مربوط به نگهداری محصول با شرایط خاص خود باشد. برای این منظور برای هر سالن یک کندانسینگ یونیت مجزا طراحی و اجرا می شود که هزینه ساخت سردخانه را نیز کاهش می دهد.
   حالت دیگری نیز وجود دارد که باید سردخانه را به صورت دو مداره طراحی کنیم و در نظر داشته باشیم که احتمال دارد هر سالن به شرایط بالای صفر و زیر صفر احتیاج دارد و نمی توان مشخص نمود که دقیقا کدام سالن ها برای نگهداری چه محصولاتی می باشد و در این صورت توانایی شما برای دریافت محصولات مختلف افزایش می یابد و همچنین هزینه ساخت سردخانه صنعتی شما بیشتر می شود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار
دسته بندی مطالب …